lubko6394
07.12.20,10:24
Zaregistroval som už viac akcií na zbieranie viečok od PET fliaš. Osobne vidím problém v tom, že akcií sa asi zúčastňujú tí, ktorí odpad separujú, lebo nepredpokladám že niekto odoberie viečko a fľašu hodí do priekopy. V návodoch na triedenie odpadov nás upozorňujú že je treba PET-ky stlačiť aby nebol veľký objem. To sa ale dá len ak mám viečko, inak je to neefektívne. Z toho mi ale vychádza že ak sa nájde v obci väčšina viečkozberačov tak vyprázdnenie nádob za plasty treba robiť častejšie aj keď sa odváža rovnaká váha plastov. Takže vzniká otázka v pomere váhy viečok ku zbytočne nabehaným km a tomu zodpovedajúce množstvo nafty + mzdy obsluhy. Nemalo by sa zbieranie viečok zastaviť/neorganizovať ?
Katy a R
07.12.20,09:30
vôbec to nie je neefektívne - keď na fľašu riadne stupím a vyrovnám ju až skoro dorovna - ostane tak. Aj bez viečka☺ Neskladujem vzduch. viečka raz za čas odovzdávam jednému známemeu
Jarka 1
07.12.20,09:32
Tiež fľaše stláčam rukou, alebo po nich postúpam a dokonca s viečkom sa ani postúpať nedajú.
lubko6394
07.12.20,09:37
Však povolím viečko, postúpam a viečko zatiahnem
Jarka 1
07.12.20,09:40
Presne takto to robím. Som lenivá viečko úplne odšróbovať :D
Chobot
07.12.20,10:51
Nedoporučuje sa nechávať viečko na fľaši,lebo keď plasty z kontajnerov lisujú, tak zatvorené fľaše sa nestlačia. Uzatvorený vzduch lisu v tom zabráni. Takže nie je problém vyhodiť prázdnu, nestačenú fľašu bez vrchnáku, alebo stlačenú fľašu s vrchnákom. Problém je vyhodená, nestlačená fľaša s vrchnákom. Je všeobecne lepšie, ak tam vrchnák nie je.

Preto nevidím dôvod zakazovať zbierať vrchnáky osobitne. Navyše, vrchnáky sa vyrábajú z kvalitnejšieho plastu, ako samotná fľaša, preto má zmysel ho recyklovať osobitne.

Ešte pár info, ktoré vrchnáky zbierať a ktoré nie:

Do koša (na plasty) patrí plast s materiálovým označením v maličkom trojuholníku – ak je v ňom číslo 2, 4, 5 (HDPE, LDPE, PP), tieto vrchnáky určite odkladať.
Ak majú v trojuholníku číslo 1 a PET, alebo číslo 6 a pod tým PS, tie nie sú vhodné (ide o polyethylenteraftalát a polystyrén)

Koľko sa platí za vrchnáky?

- 1 vrchnák má asi 2,5 gramu
- 1 kilogram vrchnákov obsahuje cca 400 kusov a dostanete zaň asi 22 centov
- za 100 kíl vrchnákov po 22 centov dostanete približne 22 eur
- za 1 tonu vrchnákov teda získate okolo 220 až 300 eur (závisí aj od rôznorodosti vrchnákov).
Katy a R
07.12.20,11:02
terazky som zaskočená - aj som si to našla. A pozerám - minerálka magnézia má PET v trojuholníku ??? (či to len ak je aj s jednotkou - tak nie?)
Chobot
07.12.20,16:08
Keď tam je PET, tak to stále môže byť polyetylén s vysokou hustotou. Niekedy výrobca napíše čokoľvek, čo nie je štandardná skratka.Ťažko povedať. Ale môže byť, že je to naozaj polyetyléntereftalát Pozri obrázok, čo som teraz priložil.
vicktor
07.12.20,17:00
PET flasu chytim do dvoch ruk za dno a hrdlo a krutim akoby som zmykal mokru handru. Nema sancu znova napuchnut.
Vrchnaky nosim do blizkej skoly, ale naco su im, to netusim.
Este tam pytaju aj stare zubne kefky a okuliare - ani to netusim...
misoft
07.12.20,19:51
Len poznámočka: nemajú radi, ak do kontajnerov na plasty sa hádže polystyrén (PS) - ostnaté (PET, PP, PVC) tam sa môže dávať.
Katy a R
07.12.20,20:14
nenapuchne ani keď len postúpaš ... na žmýkanie ja nemám silu;)
tie kefky takisto plast (majú taký osekávač štetiniek) - a škola dačo dostane (možno nové kefky) - a nielen v školách
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjB-4Cx17ztAhUJn6QKHX3FDYwQFjAAegQIAxAC&url=https%3A%2F%2Fwww.curaprox.com%2Fsk-sk%2Fpridajte-sa-k-zberu-kefiek&usg=AOvVaw3ijAF5I-OAp2m2aaAhk8Qu
kopretinka
07.12.20,20:23
Okuliare na charitu,len rámy,nie sklá.Do rozvojových krajín to ide.Je to celosvetova charita,nie len u nás.
lubko6394
09.12.20,13:18
To mi ani nenapadlo. Môže na to vedro. Snažím sa fľašu stlačiť do čo najmenšieho objemu - akási kockatá guľa. Fľaša narovnaná Tvojim spôsobom by mi do vedra nevošla, preto ma to ani nenapadlo.