milagros208
07.12.20,13:37
Ahojte. Zamestnanec má prekážku v práci z dôvodu zasadnutia mestského zastupiteľstva ako poslanec. Podľa zákonníka práce §136 a 137má nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy. V § 25 ods. 5 a 6 zákona č. 369/1990 Zb. je však napísané toto :
(5) Funkcia poslanca sa zásadne vykonáva bez prerušenia pracovného alebo obdobného pomeru. Poslancovi patrí náhrada skutočných výdavkov, ktoré mu v súvislosti s výkonom funkcie poslanca vznikli, podľa osobitných predpisov platných pre zamestnancov v pracovnom pomere.

(6) Poslanec nesmie byť pre výkon svojej funkcie ukrátený na právach ani nárokoch vyplývajúcich z pracovného alebo obdobného pomeru. Zamestnávatelia umožňujú poslancom výkon funkcie podľa osobitných predpisov; to platí aj o členoch komisií, ktorí nie sú poslancami. Obec uhrádza zamestnávateľom na požiadanie náhradu za vyplatenú náhradu mzdy alebo inej odmeny za prácu. Poslancom, ktorí nie sú v pracovnom alebo obdobnom pomere, obec poskytuje náhradu ušlého zárobku.

Čo to pre mňa ako mzdárku znamená? Má alebo nemá nárok na pracovné voľno s náhradou mzdy? Alebo ako si vysvetliť ods. 5 a 6 §25 zákona č. 369/1990 Zb? Je pre mňa nelogické, aby som ja, ako zamestnávateľ zaplatil mzdu za čas kedy nevykonáva zamestnanec činnosť podľa pracovnej zmluvy a za ktorý má ako poslanec zaplatené. Ďakujem.