topas103
08.12.20,11:45
Este pocas RD som ukoncila PP a bolo mi vyplatene odstupne a nahrada dovolenky. Musim si to uviest do danoveho na buduci rok a ako to je so zdravotnym? Bude z toho preplatok kedze som bola na RD pri vyplateni?Dakujem
ivka70
08.12.20,11:12
v akej vyske (hruba mzda) bolo to vyplatenie? mala si v tomto roku aj iny zdanitelny prijem?
topas103
08.12.20,11:15
no pasku mi neposlali ale v cistom nejakych 2100 e to bolo a nie iny prijem som nemala. takze ak si to dam do dp mala by sa mi dan vratit vsak?
ivka70
08.12.20,11:25
V takom pripade (2100 v cistom) mas povinnost podat danove priznanie, lebo tvoj zdanitelny prijem uz z tej preplatenej dovolenky prekrocil vysku, do ktorej si DP nemusis podat.

Ak si iny prijem nemala, tak ti dan v DP vratia, lebo si uplatnis rocne nezdanitelne minimum. DP podavas zo vsetkych prijmov v roku.
ZP ti na zaklade udajov v danovom priznani v RZZP prepocita, tam mozno vznikne nedoplatok.
topas103
08.12.20,11:28
dakujem a podla tohto nebude na zp preplatok?
Štát je platiteľom poistného podľa § 11 ods.9 písm.c) ZZP za osobu, ktorá poberá rodičovský príspevok (podľa § 11 ods.8 písm.c) ZZP) iba vtedy, ak v období, keď je poistencom štátu a zároveň aj zamestnanec, jej vymeriavací základ pripadajúci na obdobie zamestnania nepresahuje úhrn minimálnych vymeriavacích základov samoplatiteľa.

Úhrn minimálnych vymeriavacích základov samoplatiteľa je potrebné posúdiť ako alikvótnu časť za obdobie, kedy dochádza k súbehu poistenca štátu a zamestnanca. Vychádzame zo sumy minimálneho vymeriavacieho základu samoplatiteľa, ktorý v roku 2009 predstavuje sumu 191,07 € /mesiac a 2292,84 €/rok.

Ak suma náhrady mzdy nepresiahne úhrn minimálnych vymeriavacích základov samoplatiteľa

za obdobie, počas ktorého sa osoba považuje za poistenca štátu a zároveň zamestnanca, na účely zdravotného poistenia zostáva poistencom štátu, teda osobou, za ktorú zaplatí v tomto období poistné na zdravotné poistenie štát.

V takomto prípade je potrebné vykonať ročné zúčtovanie zdravotného poistenia a podať ho v príslušnej zdravotnej poisťovni /ďalej len „RZZP"/. Výsledkom RZZP bude preplatok za zamestnanca aj zamestnávateľa, ktorý im príslušná zdravotná poisťovňa vráti.
ivka70
08.12.20,11:31
1. je to stary clanok 11 rokov, odvtedy sa menila aj legislativa
2. netvrdim, ze bude nedoplatok, ale preplatok pochybujem, ze bude :)
ivka70
08.12.20,11:32
Musia ti poslat potvrdenie o zdanitelnej mzde, ak ich nepoziadas o rocne zuctovanie dane do 15.2.
topas103
08.12.20,11:36
ok dakujem
veronikasad
08.12.20,12:53
Budes mať preplatok na dani. Podaj si daňové priznanie typu A, kde si uplatnis celorocnu nezd.cast základu dane. Zamestnavatel ti posle Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch, kyore ptiloxis k DP. Nedoplatok na zdr.poisteni ti nevznikne, aj keby si koncila pracovný pomer posledným dnom rodičovskej dovolenky. Preddavky na zdr.poistenie sa platia z celej sumy
topas103
08.12.20,15:59
dakujem pekne
veronikasad
08.12.20,16:05
Ivka, nema ako vzniknúť nedoplatok v RZZP, lebo odvody plati z celej sumy...
ivka70
08.12.20,16:07
Kedze nenapisala, ci ma iny prijem, dala som to tam len ako moznost.