tosR
09.12.20,11:58
Dobrý deň, vznikla mi taká situácia. Som konateľom sro, ktorá má sídlo v byte - odkiaľ vykonáva svoju činnosť. Majiteľom bytu je rodinný príslušník, samozrejme so vznikom sro súhlasil aj so sídlom. Problém je v tom, že vykonávam činnosť pri ktorej mi vzniká dosť vysoká spotreba elektrickej energie z toho dôvodu, že na svoju činnosť potrebujem serverové úložisko a počítač s vysokým výpočtovým výkonom. Pracujem s analýzami, modelovaním a 3D renderingom. Hovoríme tu o spotrebe cez 200€ mesačne, ktorú si viem reálne obhájiť aj v prípade daňovej kontroly a podobne. Túto spotrebu potrebujem nejakým spôsobom dostať do nákladov aby som si ňou vedel znížiť základ dane. (Nejde o celkovú spotrebu domácnosti - chcem uplatňovať reálne len to čo spotrebujem na predmet svojho podnikania). Elektrina je samozrejme písaná na FO - majiteľa bytu. Existuje nejaký spôsob ako ju viem dostať do nákladov?

Ďakujem za odpoveď - v prípade nejasností objasním.
ivka70
09.12.20,11:06
V skratke: pribuzny musi vyclenit cast bytu na podnikanie (a potom tak platit aj dan z nehnutelnosti, nezabudnut suhlas od spravcu) a uzavriet so sro na nu najomnu zmluvu. Prijem z nej riadne zdanovat.
Sro potom moze bud tie naklady na energie mat dohodnute v mesacnom najomnom alebo si ich dohodnut osobitne. Stanovenie pomernej casti je z danoveho hladiska dost problematicke, to obhajenie si treba fakt dobre premysliet.

https://www.epi.sk/priklad-z-praxe/rodinny-dom-ako-sidlo-spolocnosti.htm
tosR
09.12.20,11:24
Je nutné robiť aj úpravu respektíve vyčleňovať časť bytu na podnikanie ? Nebude stačiť zmluva o prenájme, kde prenajímateľ bude sro a zo zmluvy o prenájme jej bude plynúť, že cena prenájmu bude navýšená o spotrebu elektrickej energie na základe povedzme osobitného elektromera? A už potom na sro bude prípadná nutnosť preukazovania. Ide mi o to čo najmenej zaťažovať príbuzného, keby tá spotreba bola zanedbateľná ani to neriešim.
ivka70
09.12.20,11:30
Kedze ide o sro a chces tam podnikat, a byt je urceny na byvanie, tak nestaci.
Majitel bytu bude predsa sro prenajimat priestor na podnikanie a nie na byvanie.
Na osobitny elektromer v byte zabudni.
Aj to by si musel mat elektromer na sro.

Bud na tie naklady zabudni a kompenzuj mu to inak, alebo daj vsetko do takeho stavu, aby ti to daniari nemohli napadnut.
pavol54
09.12.20,11:47
Nech sro kúpi byt do majetku a rodinnému príslušníkovi nech časť prenajíma.
tosR
09.12.20,11:52
Na tú zmenu účelu som sa pýtal preto, že nejdem otvárať prevádzkáreň ani nič podobné. A už keď bude zmena účelu - tak to sa začne dotýkať predpokladám aj požiarnej ochrany, revízii elektrických zariadení atď atď.

Osobitný elektromer som myslel obyčajný elektromer na din lištu do rozvádzača, dostupný v každom elektre. Ale čím ďalej sa zaoberám pre mňa úplnou banalitou - len uplatnenia si toho na čo mám nárok tak sa zamotávam do kruhu nekonečnej byrokracie. Každopádne ďakujem za objasnenie.
tosR
15.12.20,12:03
Na ten osobitný elektromer na ktorý mám zabudnúť - nedalo mi tak som sa informoval priamo v distribučnej spoločnosti, distribučná spoločnosť mi dala stanovisku v ktorom hovorí, že nemajú problém s realizáciou novej prípojky a osadením vlastného elektromera, pripojovacia zmluva a fakturácia bude na sro. Pri žiadosti sa dáva iba čestné prehlásenie o tom, že sro má buď vlastnícky vzťah, právo na úžívanie alebo súhlas majiteľa nehnutelnosti na ktorom už je odberné miesto s realizáciou toho ďalšieho.

Myslím si, že takto je to priechodné, nie?
ivka70
15.12.20,14:03
Budes platit zvlast za dalsi elektromer? Zmenis v byte elektroinstalaciu - aj s reviziou, aby bol obvod len na tvoj server?
Myslis, ze daniari ti uznaju spotrebu, ked nemas priestory ani v prenajme?
Otazok viac nez dost, skus.
avalik
15.12.20,14:25
v tvojom pripade, najjednoduchsie, najrychlejsie a asi aj najlacnejsie prenajat si klasicku kancelariu ci iny vhodny nebytovy priestor
tosR
15.12.20,14:49
Presne tak. poplatok za elektromer mi nerobí problém. Tu sa nebavíme o spotrebe 30 eur mesačne. Poplatok za elektromer je pre mňa smiešne číslo pri mojej spotrebe. Hlavne keď bude ešte rásť. Revízia, ističová skrinka a tak isto samostatný prívod to beriem ako samozrejmosť. Rátam tak isto s poplatkom za pripojenie atď. Toto neriešme.

Z toho čo robím vychádza to, že potrebujem elektrinu a výpočtový výkon - preukázateľne viem doložiť spotrebu všetkého čo bude pripojené na ten elektromer, čiže server a počítač - papierová spotreba je asi 2 krát vyššia ako moja skutočná. Pre mňa za mňa to poviem s nadsádzkou nech príde úradník s ampérmetrom a môže merať.. Možno to beriem zle ale mám sídlo firmy na adrese kde vykonávam jej činnosť, nikde som nenašiel nič o tom, že si musím prenajímať tento priestor ani, že to musí byť prevádzkáreň, proste mám tam len zariadenie (počítač) ktoré vykonáva činnosť. Pri tom má určitú spotrebu elektrickej energie a tú si chcem uplatniť do nákladov, tak hľadám cestu ktorá mi vyhovuje a riešiť prenájom, vyňatie časti bytu na podnikanie mi nevyhovuje. Ešte raz podotknem - chcem si uplatniť len to načo mám nárok a to čo reálne spotrebujem pri mojej činnosti a nie práčku u suseda.. Absolútne mi nejde o to s niečim vybabrať :)
tosR
15.12.20,15:09
Kancelária nespĺňa to čo potrebujem. Ale je to možnosť B - prenájom haly (skladu?). Ale tomu sa snažím vyhnúť. Kvôli tomu, že mi tam vznikajú ďalšie komplikácie.Typu internet, nemám ku PC okamžitý prístup atď. Samozrejme viem si riešiť diaľkový prístup atď. Len niesom moc naklonený pre toto riešenie mojej situácie.
marjankaj
15.12.20,15:13
Uplatni si, a potom zdôvodňuj, prípadne doplať nedoplatky na dani a sankcie. Aj Kiska to tak robil.... Ale možno ti nepríde kontrola. Ty máš svoj názor a finančná správa zase svoj. A môžeš sa aj súdiť.
tosR
15.12.20,15:40
Ako nič v zlom. Ale toto bolo načo ? Vecne sa pýtam a keď je treba upresňujem mnou podané informácie.. Sorry ale vrchol debilizmu, toto viem aj bez toho aby som sa na niečo vôbec pýtal.
marjankaj
15.12.20,15:57
Veď ti vecne odpovedám. Asi nerozumieš, čo ti tu ostatní napísali. Nemusíš nikoho na porade presviedčať o svojej pravde. To si nechaj pri daňovej kontrole. Ty si sa pýtal iba raz a potom stále svoje melieš. A to je načo?
buchač
15.12.20,16:15
Jančikám...ale šak ho nechaj.
Ja síce nie som účtovník, ale je nad slnko jasné, že dotyčný chce vyjebabrať so systémom.

Byť v mojej právomoci, tak v Sulíkovom kilečku by bol v prvej desiatke jeden bod.
Ten by znel v tom význame, že byt ako taký by NEMOHOL - NESMEL slúžiť na podnikanie...maximálne len ako adresa na doručenie pošty. Fertig, finito.
tosR
15.12.20,16:47
No takto, pretože..Komédia. Ja nikoho o ničom nepresviedčam a absolútne sa nesnažím s niečim vybabrať. Čo je nepochopitelné na tom, že mám na svoju podnikateľskú činnosť vysoký odber elektrickej energie a potrebujem ju dostať do nákladov. Lebo to nieje 20 euro. V budúcom roku pravdepodobne budem mať odber cez 30 000kWh ročne.

Pri mojej prvej otázke som hľadal spôsob ako si uplatniť REÁLNY NÁKLAD na moju podnikateľskú činnosť. Mal som tušenie že v aktuálnej situácii iba prenájmom. Nevedel som čo z toho vyplýva - aké povinnosti pre prenajímateľa. Hlavne prepis časti nehnuteľnosti na nebytový priestor atď. Preto toto je pre mňa nemožné.

Nemal som vedomosť, že na existujúcom OM môže vzniknúť ďalšie OM na čo mi stačí iba súhlas majiteľa. To mi potrvrdila distribučná spoločnosť včera, respektíve dnes. A viem aké povinnosti mi z toho vznikajú, aj náklady s tým spojené tým, že som držiteľom paragrafu 23.

Teda som potreboval ďalej len potvrdiť to, že či to je priechodné - logicky je, pretože fakturácia a zmluva o pripojení bude na sro a na adresu sídla sro.. Od začiatku hovorím, že nemám problém s preukázovaním spotreby, pretože proste taká je... Podstatné pre mňa začína byť, že keď renderujem 120h týždenne, zadám počítaču úlohu, ktorú uloží po ukončení na server či toto má znaky prevádzky alebo niečoho podobného keď sa to deje v sídle sro. A ku tomu som sa snažil ďalej dostať. Potrebujem sa len trochu uzrejmiť a zorientovať to je celé. Mám pocit, že nato toto fórum je, hádať sa je pre mňa strata času to môžem aj s kvetiináčom a nemusím to riešiť cez fórum...
marjankaj
15.12.20,16:48
Buchy, nie je to také čiernobiele. Je jasné, že v byte si nemôže urobiť stolársku dielňu. Ale takému spisovateľovi byt úplne stačí. Písať môže aj o polnoci ak má inšpiráciu. A jasné že si nebude uplatňovať náklady ako elektrinu, vodné nájomné, ked má iné možnosti.
Ale niektorí si "musia" založiť SRO, aby nemuseli platiť odvody a potom budú plakať nad dôchodkom.
tosR
15.12.20,16:59
Môžme sa prosím, venovať téme ?
veronikasad
15.12.20,17:28
Či to bude priechodné, zistíš až pri príp. daňovej kontrole. Ak si naklad nebudeš vedieť obhájiť sám, budeš si musieť najsť kvalitného daňového poradcu ... Špecifický problém, ktorý sa nedá vyriešiť založením témy na Porade
avalik
15.12.20,17:37
no tak ked chces homeoffice v papuckach, tak faktury za elektrinu uhradis z dividendy
tosR
15.12.20,17:54
Ďakujem skúsim priamo finančnú správu, nech mám aspoň nejaké vyjadrenie, ak sa mi vôbec vyjadria. A s tou prevádzkou ma nevieš prosím usmerniť? Alebo to patrilo aj k tomu?
veronikasad
15.12.20,17:56
Na FS budeš písať zbytočne, žiadnu konkrétnu odpoveď nedostaneš. Obzeraj sa po dobrom daňovom poradcovi, ktorého budeš mať v zálohe pre prípad kontroly. Platí za predpokladu, že budeš mať samostatný elektromer a fa bude na firmu