Lindi
18.09.06,07:36
Ahojte:D
Prosím Vás poraďte mi. Ako som sa dočítala na porade, konateľ s.r.očky si môže uznať cestovné náhrady pri použití vlastného vozidla (6,2 na 1 km+ PHM). Čo v tom prípade ak konateľ využíva osobné auto, ktoré je leasingované v inej firme, ktorú konateľ vlastní (jeho živnosť). Ak som správne pochopila Zák. o cest. náhradách konateľ al. zamestnanec môže na prac. cesty využiť akékoľveko iného vozidlo okrem vozidla zamestnávateľa (v mojom prípade s.r.o-čky). Je to OK? Nemusí sa uzavrieť medzi živnostníkom a s.r.o. nejaká zmluva o použití vozidla?:confused:
ďakujem za odpovede
Barbora.B
18.09.06,05:46
Konateľ má 2 sro-čky ??? A auto je leasingovane na 1 z nich??? Neviem, či to dobre chápem?
Lindi
18.09.06,05:51
Nie konateľ má sro a živnosť. Auto je leas. v živnosti, ale prac. cesty sú vykonávané v s.r.o.
Barbora.B
18.09.06,06:02
Podľa mňa by mal konateľ, vyplývajúc z jeho živnosti (auto má vložené do majetku), napísať faktúru a sumu za poskytnutie auta vyfaktúrovať sro-čke. Alebo môže automobil prenajať sro-čke, ale v žiadnom prípade si nemôže uplatňovať paušál na jazdy v sro-čke, pokiaľ má auto vložené do podnikania ako SZČO. Teda dúfam. Ak sa mýlim, tak ma prosím opravte.
Lindi
18.09.06,06:07
Niekde som však čítala komentár k zák. o cest.náhradách, kde sa uvádza že na prac. cesty možno použiť akékoľvek auto vo vlastníctve osoby, FO al. PO. Som z toho popletená. Ďakujem Barbora.B za názor.
Stretol sa s tým ešte niekto?
Barbora.B
18.09.06,06:17
Ale ja som nepovedala, že to auto nemôže použiť. On ho použiť môže, ale keďže je zaradené do majetku SZČO a ako SZČO si naň uplatňuje všetky náklady vrátane odpisov, tak nemá nárok na uplatňovanie si paušálu. Podľa mňa by mal vystaviť faktúru.
Paula
18.09.06,06:25
[quote=Lindi]Ahojte:D
Čo v tom prípade ak konateľ využíva osobné auto, ktoré je leasingované v inej firme, ktorú konateľ vlastní (jeho živnosť)./quote]

Vráťme sa k prvému príspevku. ...Z citovaného som pochopila, že auto sa ešte iba spláca a teda nie je "vlastníctvom". Prenajať bez súhlasu líz. spoločnosti - to by nešlo, rovnako ani uplatňovať náhradu 6,20.
Chobot
18.09.06,07:33
Niekde som však čítala komentár k zák. o cest.náhradách, kde sa uvádza že na prac. cesty možno použiť akékoľvek auto vo vlastníctve osoby, FO al. PO. Som z toho popletená. Ďakujem Barbora.B za názor.
Stretol sa s tým ešte niekto?

Lindi, treba rozlišovať, či si cestovné náhrady uplatňuje zamestnanec alebo majiteľ (konateľ) firmy ako SZČO. V prvom prípade sa to riadi zákonom o cest. náhradách, v durhom prípade to upravuje zákon o dani z príjmu.

Bližšie som to popísal tu:

http://www.porada.sk/t32159-cestovne-szco-a-automobil.html#post297459
Lindi
19.09.06,05:38
Ahojte,
vraciam sa k prvému príspevku, nemám to ešte stále doriešené. S.r.o. si nemôže dať do nákladov žiadne cesťáky, ani nájomné? Veď konateľ vykonáva pracovné cesty pre s.r.o. (ako zamestnanci). Problém je len to, že auto nie je jeho osobné ale má ho v leasingované v živnosti (podnikanie mimo s.r.o.). Poraďte mi prosím, ako tieto náklady premietnuť do s.r.o.
Ďakujem
Lindi
20.09.06,05:12
Nikto mi nevie poradiť? Prosíím
cetris
20.09.06,16:03
Samozrejme môže použiť takúto vozidlo, no ako FO si potom nemôže uplatniť pomernú časť výdavkov vrátane leasingových splátok, lebo auto už nepoužíva v súvislosti s podnikaním FO ale pre potreby sro. Ak si ako FO uplatní všetky výdavky na auto, musí mať príjem, tj musí sro prefakturovať časť výdavkov
Danila
20.09.06,16:12
Samozrejme môže použiť takúto vozidlo, no ako FO si potom nemôže uplatniť pomernú časť výdavkov vrátane leasingových splátok, lebo auto už nepoužíva v súvislosti s podnikaním FO ale pre potreby sro. Ak si ako FO uplatní všetky výdavky na auto, musí mať príjem, tj musí sro prefakturovať časť výdavkovAby si mohol prefakturovať časť výdavkov, musel by vozidlo prenajať. A to nemôže, lebo je na leasing na SZČO.
Zábudlivec
25.09.06,09:47
Ahojte, poradíte mi, prosím Vás. Sme organizácia, ktorá neposiela zamestnancov na pracovné cesty vlastnými autami. Určujeme im prostriedky verejnej dopravy. Ak napriek tomu zamestnanec použije vlastné motorové vozidlo, cestovné preplácame vo výške cestovného lístka.
Už veľmi dávno som nemala takýto prípad, voľakedy vychádzalo vo Finančnom spravodajcovi také usmernenie - maximálne ceny cestovného vo verejnej vnútroštátnej autobusovej doprave. FS sme prestali odoberať, neviem nikde zistiť najnovšie ceny.
Nemáte niekto prosím Vás najnovšie usmernenie, alebo v ktorom čísle FS bolo uverejnené? Ďakujem a želám pekný deň.