under4
10.12.20,15:30
Dobrý deň, prosím Vás

má nárok SZČO, ktorá má platnú živnosť viac rokov, nevznikla jej povinnosť nemocenského a dôchodkového poistenia, nemala žiadny príjem z podnikania,

na príspevok č. 4A,

keď poberá peňažný príspevok na opatrovanie fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím?

Patrí peňažný príspevok na opatrovanie fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím do príjmov, ktoré sa na tento účel nepovažujú za príjem?

V oficiálnom usmernení zverejnenom na pomahameludom.sk sa príspevok na opatrovanie vôbec neuvádza:

"Za príjem sa na tento účel nepovažuje napr. materské, rodičovský príspevok,výživné na dieťa/deti,finančný príspevok vyplatený úradom práce za mentoring/tútoring, vdovecký dôchodok, vdovský dôchodok, sirotský dôchodok, príspevok poskytnutý vrámci tohto opatrenia za prechádzajúci mesiac apod."

Vie mi niekto z Vás poradiť? Ďakujem pekne.
Katy a R
10.12.20,14:46
Okrem toho, čo si napísala je tam aj toto - cit:
"Podmienkou je, aby tieto osoby nemali od 1. 10. 2020 žiaden iný príjem z podnikateľskej, nepodnikateľskej a závislej činnosti. Výnimkou sú príjmy z pracovného pomeru, dohôd vykonávaných mimo pracovného pomeru a invalidného dôchodku s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť do 70 %."
oná má podľa mňa príjem z nepodnikateľskej činnosti - príspevok za opatrovanie - či?

Ale upresni - určite je to za opatrovanie?? - a nie je náhodou OA? (táto kombinácia mi veľmi nesedí - lebo tam treba dodržať okrem celodennej starostlivosti aj max príjem - dokladuje ho?)
under4
10.12.20,15:06
Na úrade povedali, že príspevok na opatrovanie nie je nepodnikateľská činnosť, ide vraj len o "príspevok". Ale nemám to nikde písomne potvrdené, pretože zákon túto kombináciu neuvádza.

OA (ak myslíte osobnú asistenciu), tak to nie. Ide o "Peňažný príspevok na opatrovanie". Je možný súbeh poberania príspevku za opatrovanie + SZčo - v tomto prípade szčo podniká len pár hodín za mesiac (poradenstvo) a úrad s tým súhlasil. V tomto prípade sa dokladuje každý mesiac príjem - szčo nesmie mať príjem väčší ako 2- nasobok živ. minima. Tam je všetko OK.
Katy a R
10.12.20,15:11
ten súbeh odobrený - OK - ale definície máš, že čo sa nepovažuje za príjem ;)
Koniec koncov - v tomto prípade ani nedošlo k poklesu príjmu - či? - veď ten príspevok za opatrovanie stále dostáva rovnaký.
under4
10.12.20,15:24
"Za príjem sa na tento účel nepovažuje napr." A tým "napr." mysleli čo? Skrátka na opatrovanie zákon nemyslel...

Ten príspevok č. 4 = SZČO a jednoosobovým s.r.o., ktoré nemajú príjem z podnikania. Tam sa sleduje príjem z podnikania nie príspevok na opatrovanie.
Katy a R
10.12.20,15:28
definíciu som už citovala (nejdem sa opakovať), aj ty sama si písala o príjme - ale najlepšie bude, keď si overíš na príslušnom UPSVaR :) - ak odobria - daj