Olga68
10.12.20,19:52
môže zamestnávateľ zaplatiť zamestnancovi mzdu bez príplatkov za prácu v sobotu alebo nedeľu? Môže mu to určiť výšku takejto mzdy v pracovnej zmluve?Je to v súlade so zákonníkom práce?
veronikasad
10.12.20,19:35
nemôže, bude to v rozpore so ZP. Práca nadčas môže byť súčasťou mesačnej mzdy len u vedúceho pracovníka
Olga68
10.12.20,19:49
ďakujem, ale ked ma pridelenu prácu z domu, tak vtedy tiež nemá nárok na príplatku za prácu v sobotu alebo nedeľu , či?
veronikasad
10.12.20,19:50
ma nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas ?
Olga68
10.12.20,19:53
nie, ale v ZP v §52 sa o tom píše, že ak ma pridelenu prácu z domu alebo teleprácu, tak že nemá nárok na príplatky za sobotu alebo nedeľu
veronikasad
10.12.20,19:53
Pozri § 52 odst.1 písm. c) ZP

§52 Domácka práca a telepráca

(1)
Pracovný pomer zamestnanca, ktorý vykonáva prácu pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste (ďalej len „domácka práca") alebo vykonáva prácu pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste s použitím informačných technológií (ďalej len „telepráca") v pracovnom čase, ktorý si sám rozvrhuje, sa spravuje týmto zákonom s týmito odchýlkami:
...

c)
nepatrí mu mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu, mzdové zvýhodnenie za prácu v nedeľu, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak.