TanaTM
18.09.06,09:05
Potrebovala by som poradiť ako sa zbaviť zostatku na účte 311. Skončili sme spoluprácu s externou účtovníčkou a pri nahodení počiatočných stavov do nového programu (hlavne pri kontrole zostatkov účtov) som zistila,že sú tam chyby. Niečo som opravila, ale na účte 311 ostal zostatok cca 80tis. Pričom na konci roka sme mali stav pohľadávok vyrovnaný. Nedalo sa zistiť z podkladov, ktoré nám dala účtovníčka ako sa dopracovala k takému stavu, preto som to nechala tak.
Chcem sa zbaviť tohto zostatku, ale neviem akým účtovným zápisom. Má niekto s tým skúsenosti?
Paula
18.09.06,07:11
Ostatné zostatky účtov sú správne? Možno tam visia sumy, ktoré spolu dajú tých 80 tis.
alušik
18.09.06,07:11
Neodporúčala by som sa zbaviť sa zostatku len tak... Bolo by dobré zistiť, prečo tam máte rozdiely. Osobne by som radšej prelúskala spätne pohyby na 311 a porovnala so saldokontom.:)
Tweety
18.09.06,07:11
Potrebovala by som poradiť ako sa zbaviť zostatku na účte 311. Skončili sme spoluprácu s externou účtovníčkou a pri nahodení počiatočných stavov do nového programu (hlavne pri kontrole zostatkov účtov) som zistila,že sú tam chyby. Niečo som opravila, ale na účte 311 ostal zostatok cca 80tis. Pričom na konci roka sme mali stav pohľadávok vyrovnaný. Nedalo sa zistiť z podkladov, ktoré nám dala účtovníčka ako sa dopracovala k takému stavu, preto som to nechala tak.
Chcem sa zbaviť tohto zostatku, ale neviem akým účtovným zápisom. Má niekto s tým skúsenosti? Ak tento zostatok nesúvisí s inými účtami, týka sa jedine odberateľov, tak by som to zaúčtovala na 548AE/311. Budú to samozrejme nedaňové náklady roku 2006. Ale ja by som aj tak pátrala po príčinách takéhoto rozdielu. Neviem si predstaviť taký veľký rozdiel.
TanaTM
18.09.06,09:04
Nedá sa zistiť ako vznikla táto suma. Z tých účtových zápisov, ktoré nám poskytla pani "účtovníčka" sa to naozaj nedá a už s nami nekomunikuje. Mohlo to vzniknúť za viac rokov dozadu, ja som to teraz zdedila. Myslela som, či sa nedá niečo zaúčtovať ako odpis pohľadávky, aspoň časť. Povedzme, že sú to staré pohľadávky, na ktoré sa dá tvoriť opravná položka vo výške 100%.Nie je mi táto oblasť celkom jasná a nechcem sa zamotať.
Paula
18.09.06,09:14
Nedá sa zistiť ako vznikla táto suma. Z tých účtových zápisov, ktoré nám poskytla pani "účtovníčka" sa to naozaj nedá a už s nami nekomunikuje. Mohlo to vzniknúť za viac rokov dozadu, ja som to teraz zdedila. Myslela som, či sa nedá niečo zaúčtovať ako odpis pohľadávky, aspoň časť. Povedzme, že sú to staré pohľadávky, na ktoré sa dá tvoriť opravná položka vo výške 100%.Nie je mi táto oblasť celkom jasná a nechcem sa zamotať.

Ty nemáš čo odpísať, ak máš stav pohľadávok vyrovnaný. Mohlo sa stať, že v knihe faktúr bola pohľadávka uhradená /vyrovnaná , ale úhrada nebola zaúčtovaná. Ak sedí zostatok účtu 221, potom bola pohľadávka uhradená v hotovosti a v pokladni je chaos. Najhorší prípad by bol, keby "niekto" prebral peniaze v hotovosti a nechal si ich :confused: bez odovzdania príjmového dokladu.
Jana Acsová
18.09.06,09:33
Skúste ešte uviesť, ako ste zistili rozdiel.

Máte stav účtovného saldokonta a zostatku na účte 311 iný ako napr. stav zostatku neuhradených faktúr z operatívnej evidencie odoslaných faktúr?
Sú predmetné agendy navzájom prepojené, alebo oddelené (evidencia faktúr a účtovníctvo)?
TanaTM
18.09.06,12:59
V tomto programe, ktorý teraz používam je saldo prepojené s účtovníctvom. Od predchádzajúcej účtovníčky som mala iba vytlačenú hlavnú knihu ku koncu roka a neúplný denník. Okrem toho sme si viedli evidenciu faktúr a úhrad a podľa toho sme zistili, že jej vykázaný zostatok na účte 311 je úplne iný. Tento rozdiel som dala na inú analytiku 311, aby sa nám nemiešala so správnym saldom a túto analytiku 311 potrebujem účtovne poriešiť - dať preč! Určite už nikto nikdy nezistí prečo a čo bolo na účte 311 účtované, dokonca nemáme ani podklady sa skotrolovanie účtovných zápisov - žiaľ sú aj také účtovníčky podnikateľky!
Jana Acsová
20.09.06,07:33
A čo účet DPH ... ten Vám súhlasí? (Predpokladám väzbu účtov ... či nie je možné aj cez ten účet dopátrať sa k rozdielu.)

Čo sa týka nesprávneho zostatku, tak doporučujem tento vysporiadať - zrejme odpisom (nedaňovým). Zdôvodniť túto skutočnosť. Ale ešte predtým zinventarizujte si riadne pohľadávky ... odsúhlaste s obchodnými partnermi. Aj výsledok inventúry môže byť východiskom pre ďalší postup.
renča1
20.09.06,07:47
Áno, s mojich skúsenosti sa rozdiel na saldových účtoch vždy našiel až po odsúhlasení pohľadávok s obchodnými partnermi a v niektorých prípadoch sa okrem toho poprichádzalo na ďalšie nejasnosti...
NICOLETTA
24.03.09,16:21
Dobrý deň,

prevzali sme účtovnú agendu po inej účtovníčke.
Počas roka nám boli uhradzane pohľadávky, ktoré však chýbajú v počiatočnom stave v súvahe. Preto nám teraz vychádza veľký mínus na 311.

Ako sa zbaviť toho rozdielu?

Asi učtovničke nesedela suvaha a VZaS a tak znižila pohľadavky.

Ide však o sumu až okolo štyri miliony. Robiť reviziu minulych cca 5 rokov neprichadza do uvahy. Tento stav ( cca 4 miliony) je odsuhlaseny s odberatelmi.

Dá sa to naúčtovať nejako oproti 648 a potom by to neboli vynosy zahr.do ZD lebo v podstate boli tieto pohľadavky zdanene ked boli vyfakturovane.

Priosím poradte.
NICOLETTA
24.03.09,16:37
Poradte prosim niekto
LUBY
29.03.09,19:31
Prosím o radu, ako zaúčtovať rozdiel v banke v počiatočných stavoch, podľa výpisu v banke bol stav k 1.1. 2008 cca 1000,. Sk, učtovníčka tam mala koncový stav k 31.12.2007 30000..... Tým pádom mi nesedí stav v pokladni s hlavnou knihou - ako by mal vyzerať zápis manka v banke?alebo čo to vlastne je?
LUBY
29.03.09,19:40
omylom 2x poslane
Andyke
29.03.09,19:44
Vlastne ktorý účet Ti nesedí k 1.1.2008 ? Banka alebo pokladňa ?
Pozri sa, či volačo Ti nezostalo na 261.
LUBY
29.03.09,19:51
na 701 ma pociatocny stav 30000, ale skutocny stav bol 1000,- Sk Ja som si banku nahadzovala podla vypisov a jej stavy podla anal. uctov z HK ku 31.12.2007. Takze mi stav v banke sedi s vypisom z uctu, ale nesedi v HK, lebo ten pociatocny stav je tam zly
LUBY
29.03.09,20:01
oductujem to internym dokladom ako nedanovy naklad?