Adela99
11.12.20,15:18
Doposiaľ sa o starých rodičov starala moja mama, ktorá žiaľ zo zdravotných dôvodov nemôže pokračovať. Vlastne nemám inú možnosť. Na UPSVaR mi povedali, že to nie je možné. Ale kto sa má potom postarať o ležiacu, úplne odkázanú starú mamu? Žiadne riešenie tejto situácie nebolo ponúknuté.... V čase môjho vyučovania môže dohliadnúť na starú mamu moja mamina. ďakujem vopred za pomoc
ivka70
11.12.20,16:08
Starat sa mozes, poberat prispevok nie. Mozno keby si zmenila studium z denneho na dialkove, tak by to slo.
Katy a R
11.12.20,18:41
Ja by som zatiaľ to opatrovanie nechala na mamu (aj poberanie príspevku)... a ty by si ju zastupovala v prípade potreby. (ak by to teda šlo). No a ešte ako Ivka napísala - ak by si si zmenila štúdium?
Sami si musíte nájsť riešenie! (je to tvoja stará mama).
Ďalšou možnosťou napr - nájsť opatrovateľa v rodine.
Alebo nájsť nejakú DSSku v okolí.
Alebo obec má opatrovateľky - tak sa poinformovať, či by k nej mohla nejaká chodiť (posúdenie podľa zák 448/2008 - určia - že na koľko hodín )
Adela99
12.12.20,13:11
Ďakujem za odpoveď :-). Verte prebrali sme všetky možnosti. V dnešnej dobe by sme k babke nepúšťali opatrovateľa zvonku, je to veľké riziko a ani by sme ju určite nezavreli do žiadnej DSS. Chceme jej dopriať domov. Štátu tým šetríme nemalé prostriedky. Mamina je na dôchodku a chorá a ja i napriek tomu, že študujem prezenčne, chodím na brigády, aby som si poplatila náklady spojené so štúdiom a trošku pomohla. Situácia dnes vôbec nie je jednoduchá,...
V predpisoch sa hovorí presne citujem:
" Peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť aj vtedy, ak si fyzická osoba, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím zvyšuje kvalifikáciu formou štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov alebo formou externého štúdia a v čase svojej neprítomnosti z dôvodu zvyšovania kvalifikácie zabezpečí opatrovanie fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím inou fyzickou osobou."

Nikde doslovne nečítam, že študent na prezenč.štúdiu NIE.
Preto som mala otázku, či bude vedieť dať odpoveď niekto s práv.vzdelaním, resp. či nemá niekto s podobnou situáciou skúsenosť. Ja si totiž laicky myslím, že to hlavne závisí od počtu hodín strávených v škole / v mojom prípade 112 h mesačne, pričom mesiac má +- 744h,.../ . By ma zaujímalo koľko hodín mesačne strávia ľudia na inom type vzdelávania v škole - a pritom môžu opatrovať rodinného príslušníka.
Adela99
12.12.20,13:12
Ďakujem za odpoveď
veronikasad
12.12.20,13:22
Si studentom strednej alebo vysokej školy? Pises, ze okrem štúdia aj pracujes, kedy sa chces starať o babku?
Katy a R
12.12.20,13:29
vieš - je úplne jedno, čo si myslíš ty - jednoducho platí to, čo je v zákone. A V zákone je definované - že kedy ÁNO. (konkrétne "prezečné" štúdium tam nie je spomenuté). A UPSVaR môže posudzovať len podľa zákona. s tým nič nenarobíš (inak tento terajší spôsob štúdia sme nepoznali doteraz;)) Takže konečnú a odbornú odpoveď ti dajú na UPSVaR - však si prípadne zadaj otázku na ústredie.
Úplne zbytočné je nariekať, koľko šetríš štátu - lebo postarať sa o svojich rodičov je jednoducho povinnosť (koľkí sa staráme o príbuzných - a bez príspevku ..). K zmene zákona - môžeš sa obrátiť na svojho zástupcu (ktorého si volila) v zákonodarnom zbore, resp sa môžeš pripomienovania sa zúčastniť.
Samozrejme viem, že starkej je najlepšie doma. Ale ako som už napísala - podľa mňa by ste to mali nechať tak, ako doteraz (to je najjednoduchšie) - ak aj mamka má zdravotné problémy, môžeš ju zastúpiť.
Adela99
12.12.20,14:01
Som na vysokej škole, pokiaľ to bolo možné tak som brigádovala, ako dnes skoro každý študent,ktorého poznám.
Adela99
12.12.20,14:09
Nikde v zákone doslovne nečítam, že študent na prezenč.štúdiu NIE.!
Preto som mala otázku, či bude vedieť dať odpoveď niekto s práv.vzdelaním, resp. či nemá niekto s podobnou situáciou skúsenosť.
A určite nenariekam, koľko sa šetrí štátu. Je to konštatovanie daného stavu, je to FAKT.
buchač
12.12.20,14:44
Ja by som zatiaľ to opatrovanie nechala na mamu (aj poberanie príspevku)... a ty by si ju zastupovala v prípade potreby. (ak by to teda šlo).
======================
Po slovensky ?
Nechať tak, ako to je, teda na papieri. No v skutočnosti si prehodiť úlohy a starať podľa potreby, okolností a či situácie...
Proste vydrbať so štátom...
veronikasad
12.12.20,15:09
Len mozno dochodca dostava menej ako by dostala ona (nemam nastudovany zakon o opatr.prispevku)
Katy a R
12.12.20,15:15
Ďuri - vôbec nemusíš tak expresívne (že vydr..) - pretože zákon definuje, že vo vážnych prípadoch ak nemôže opatrovateľ opatrovať (ide o celodennú starostlivosť) - môže si nájsť zástupcu. Bolo by to OK - litera zákona dodržaná☺ (samozrejme nevieme presne, ako to je mamkou?) Tiež je definované, v akých prípadoch by prípadne?? prichádzalo do úvahy kráteniez dôvodu neopatrovania.
buchač
12.12.20,17:56
Katy a R (Dnes 17:15) Ďuri - vôbec nemusíš tak expresívne (že vydr..)
===================
Viem aj lepšie...;) :D :D :D
Adela99
12.12.20,18:18
Ďakujem za odpovede :-)
Nakoniec existuje možné riešenie, ako píše Katy a R, aj keď to vyzerá komplikovane.

Ešte by bolo fajn sa dozvedieť v akých vážnych prípadoch si opatrovateľ môže nájsť zástupcu a v akých prípadoch prichádza do úvahy krátenie...

Mne sa zdalo čisté a rovné, aby mamina opatrovanie ukončila a ja začala.
Ešte raz ďakujem :-)
veronikasad
12.12.20,19:26
Prezenčné štúdium súvisí len s aktuálnou pandem.situáciou, alebo by si tak študovala aj bez nej ?
veronikasad
12.12.20,19:34
Pozerám na stránke MPSVaR - výška príspevku u poberatela akehokolvek dôchodku je aktuálne 238,37€, u ostatných 476,74€ ...

Ak si študentom prezenčného štúdia z titulu aktuálnej pandemickej situácie, UP ťa považuje za študenta denného štúdia. Nárok na opatrovatelský príspevok majú len študenti externého študia... V čase jej neprítomnosti z dôvodu štúdia musí za seba zabezpečiť dočasné opatrovanie ŤZP osoby.
Opatrujúca osoba môže byť aj zamestnaná v takom rozsahu, že jej príjem zo zamestnania nemôže presiahnutá dvojnásobok životného minima.
Výkon zamestnania alebo štúdia nesmie byť v rozpore s podmienkami opatrovania ťažko postihnutej osoby.
Katy a R
13.12.20,09:05
len by som upresnila - že u tých ostatných je to inak - môže byť od nuly do max 476,74 ☺
veronikasad
13.12.20,09:43
Odpocitava sa prijem zo zamestnania?
Katy a R
13.12.20,09:47
Nie - kráti sa z dôvodu príjmu ŤZP osoby - viď zákon. A ak by opatrovateľ prekročil def. príjem - tak jednoducho nárok nie je vôbec, tam krátenie nie je..