martin-nik
15.12.20,11:09
Dobrý založil som si živnosť popri zamestnaní zo súhlasom zamestnávateľa a on mi oznámil že ak mám mesačný príjem 800 eur tak po novom to bude možno len 700 eur keďže si už niečo namňa nebude uplatňovať vraj si to mám potom na daňovom uplatniť viete mi povedať ako si mám tuto sumu uplatniť čo si uplatňoval zamestnávateľ namňa? Vopred ďakujem za odpovede.
kn-alka
15.12.20,10:14
volá sa to nezdaniteľná časť základu dane, zo mzdy ti zrazí daň, ktorú si započítaš v daňovom priznaní, ktoré podáš z príjmu zo mzdy + podnikania
kopretinka
15.12.20,10:18
Zamestnávatel nevie,čo si uplatňuje? On to nazýva
NIEČO?
kn-alka
15.12.20,10:24
kopretinka, odkedy zamestnávateľia vedia, ako sa počítajú mzdy? :D :D :D
ivka70
15.12.20,10:27
Zamestnavatel si neuplatnoval, ty si si uplatnova nezdanitelnu cast zakladu dane - o to menej si plati dan zo svojho prijmu.
Vyhlasenie, ze si NCZD sa podpisuje vzdy na zaciatku roka na cely dalsi rok.
Rozhodnutie ,ci si ho budes uplatnovat je na tebe, nie na zamestnavatelovi.
Ty napriek zivnosti mas narok uplatnovat si NCZD, treba to len u zamestnavatela podpisat.
Ale kedze budes mat prijmy aj zo zivnosti, moze ti vyjst v danovom priznani ovela vyssi nedoplatok na dani v pripade, ze si ju uplatnovat nebudes a uplatnis si az celu rocnu ciastku v danovom priznani.

https://www.superfaktura.sk/blog/zivnost-popri-zamestnani-ake-su-rozdiely-ci-vyhody/
kopretinka
15.12.20,10:35
Keď zamestnávateľ vie,že dotyčný zarába 800 a potom bude len 700,tak musí vedieť aj prečo.
kn-alka
15.12.20,11:01
... to mu len účtovník povedal, ako k tomu prišiel, to je záhada :D..... aj ja mám takých expertov - nevie a ani nechce vedieť
Katy a R
15.12.20,12:07
určite ti to tak zamestnávateľ nepovedal - že "niečo" ;).
Ja by som povedala, že zamestnávateľ ti nemôže prestať uplatňovať NČZD z toho dôvodu, že máš živnosť! tak mu povedz, že to chceš aj naďalej rovnako.
Zmeniť si to môžeš ty - ak ho o to požiadaš a podpíšeš príslušné tlačivo. a to napr v priebehu budúceho roka - to už budeš vedieť, ako sa ti darí, aké máš príjmy . Samozrejme, ak by boli vysoké - treba počítať s nedoplatkom na dani (spravíš si rezervu) . Ale predpokladám, že v tomto roku ten príjem ešte vysoký nebude - či?
martin-nik
15.12.20,15:47
Nie môj príjem bude cca 200 eur mesačne max. On my povedal že si to mám potom uplatniť na daňovom to znamená že by mi ešte vracali možno?
Katy a R
15.12.20,15:55
Daň zaplatíš rovnako - či už si uplatníš NČZD mesačne u zamestnávateľa, alebo ročne - v DP. Ja by som si určite u zamestnávateľa uplatňovala aj ďalej - mesačne (prečo by mi mala byť dopredu strhávaňá daň - preddavky, keď to tak nemusí byť). V každom prípade ti zamestnávateľ nemôže svojvoľne zrušiť uplatňovanie NČZD - to bez tvojho autogramu nejde;)
Ak ideš podnikať - aspoň základné veci okolo daní a odvodov musíš ovládať!
martin-nik
15.12.20,20:19
A ako živnostník popri zamestnaní si môžem tieš uplatniť neaké náklady napriklad nafta kedže ide o kuriera alebo niečo iné spojene sprácou?
veronikasad
15.12.20,20:22
mozes si uplatnit výdavky percentom z príjmov (60%) ak je to pre teba výhodnejsie ako skutocne výdavky