janinka2603
15.12.20,13:11
Dobrý deň, neviem kam sa uz obrátiť s nasim problemom. Máme v rodine starsieho človeka, je to moja nevlastna rodina on vlastnych príbuzných nema ziadnych. Je na tom zdravotne zle, nevie sa sam najest, obliect, nevie ist von, vlastne chodi pomocou palice, je slaby, pospini sa, vyvadza hocico, naposledy sa skoro podpálil.. Našťastie ma susedov co zvyknú obcas na neho pozrieť, podat mu jest, pomocnú ruku. Žiadali sme pomoc od obecného úradu ci nemôže mať pridelenú nejakú ošetrovateľku, tí nas presmerovali na odbor sociálnych vecí.. Bol vypracovany aj posudok kde mu tuto žiadosť zamietli, nakolko vraj ma pomoc susedy atd.. Chcelu by sme mu pomoct umiestniť ho do nejakého zariadenia ale posudkom nas zamietli, boli sme za psychiatrom ktoreho navštevoval, ten nas odbil ze on ma plno takych pacientov.. Ked sme sa informovali na domov dôchodcov nejaký, tam nespĺňa podmienky nakoľko ma veľmi nizky dochodok.. To ozaj nie je šanca takému človeku pomoct, ked nie je schopný sa sam o seba postarať? Nemôže mat aspoň kus dôstojnú starobu a dožitie? Dakujem za každú radu
ivka70
15.12.20,12:27
Tu je popisany postup na prijatie do zariadenia socialnych sluzieb
https://www.ddpazitkova.sk/podmienky-prijatia/
Problem je, ze ak ma skutocne nizky dochodok, treba za pobyt aj doplacat, co neviem ako sa riesi, ak nema ziadnych pribuznych.Ale treba zistovat, ceny su napr. nizsie, ak je na spolocnej izbe.
Dalsie take domovy prevadzkuje cirkev, skuste najst v okoli.
Nam dal ikontakt na taketo zariadenia v nemocnici, na oddeleni dlhodobo chorych, ked sme riesili podobny problem s clovekom, ktory ostal takmer nepohyblivy.

Ak je v takom zlom stave, skuste jeho umiestneie do nemocnice, na oddelenie dlhodobo chorych, kde ho dokazu dostat z najhorsieho na 3 tyzdne (pripadne sa da pobyt predlzit za denny poplatok) a popri tom riesit ten domov socialnych sluzieb.
annova
15.12.20,20:06
Ziadna suseda nieje povinna sa o neho starat. Z akeho dovodu sa v posudku riesila suseda?
Nieje to tym, ze na neho pobera opatrovatelsky prispevok?
Znova zajst na obecny urad, zistit si, ako to maju riesene vo vseobecnom nariadeni- socialny program obce.
kopretinka
16.12.20,07:46
Na odd.dlhodobo chorých na vlastnú žiadosť sa plati od prvého dňa.
kopretinka
16.12.20,07:48
Susedka na neho poberá príspevok? To je kde napísané?
To by sa tu zadávateľka nepýtala na pomoc.
kopretinka
16.12.20,07:51
Treba sa odvolať voči rozhodnutiu,suseda s tým absolútne nemá nič spoločne.
Ako vôbec k tej informácii prišli?
ivka70
16.12.20,08:31
To ano, ale podla popisu by sa dal dat umiesnit lekarom ... uplne zdravy si nie je ...
kopretinka
16.12.20,09:17
To nejde,musí tam byť presunutý z nemocnice,tiež som to riešila s otcom,keď po týždni ho vyhodili z nemocnice,že veď mu nič nie je a on nevedel od bolesti chodiť,hýbať sa....obvodná dokonca volala známemu primárovi,ale že bohužiaľ,že ho mali presunúť z nemocnice,musi tomu predchádzať nejaká liečba.....
ivka70
16.12.20,09:24
Ide to, priamo na to oddelenie nam zobrali cloveka, cez interne vysetrenie, kam ho odviezla sanitka. Cize nemusi lezat na inom oddeleni, ale lekar ineho oddelenia ho tam odporuci. A dokonca mu tam priamo navrhli preliecenie o 6 mesiacov opat na 3 tyzdne.
To asi zavisi od nemocnice a ich postupov.
Ale zasa nie je problem aj to interne, este sa cas predlzi o cas straveny tam.
Dáša_
16.12.20,10:17
V niektorých mestách funguje aj Katolícka charita a tá chodí do rodín sa starať. Len tiež je to nejak cez mesto, presne si to už nepamätám, ale riešili sme tento rok niečo podobné. Nevládna osoba, v podstate bez rodiny, bez občianskeho. Rodinu v podstate ku sebe nepustila. Veľké trápenie, interné, doliečovák, psychiatria, charita pár dni doma a zas dookola. Charita nakoniec vybavila aj DD, len prekladu sa už nedožila.

Tam vyvstane aj otázka nehnuteľnosti, ak takp vlastné. Teoreticky sa dá táto predať a z toho financovať starostlivoosť. Ale nei je to jednoduché. Ak je nehnuteľnosť, tak sa treba pozrieť, kto pripadá do úvahy ako okruh dedičov. Ale to by bolo ideálne riešenie. Prax je úplne iná
ivka70
16.12.20,10:21
To jerrakcia na to ,ze mestsky urad zamietol opatrovatelku, lebo sa stara suseda ... ak suseda nepobera opatrovatelsky prispevok, tak to relevantny dovod na zamietnutie ziadosti nie je.
kopretinka
16.12.20,12:20
MU nezamietol,on ich odkazal na soc.oddelenie,predpokladam že to bol urad prace,kde sa taketo veci vybavuju
annova
16.12.20,12:34
pre kopretinku, Jasne som napisala, ze preco sa v posudku riesila suseda? Neviem preco ta otazka, ze kde je to napisane. A doporucila som znovu cestou OU.
Katy a R
16.12.20,12:54
Ivka - je to problém, lebo všade sú plní ... a je plno takých, čo čakajú s doporučením lekára. (veď vieš, že ako sa tam väčšinou uvoľní ložko ). v tvojom prípade to bolo šťastie - že mali voľno;)
korela
16.12.20,13:24
annova, veď preto som ti dala aj súhlas.
ivka70
16.12.20,13:26
Je to mozne, aj ked nemala som pocit, ze by na to mdoliecovaku mali obsadene vsetky lozka. A aj ked som bola v inom meste na navsteve, bolo to podobne.
Asi zavisi od aktualneho stavu a aj od velkosti nemocnice, obe ,kde som bola, boli v mensich okresnych mestach.

Kazdopadne zacat zdravotnym stavom je v takomto pripade nevyhnutne.
Mila123
16.12.20,13:30
u nás ODCH zatvorené...prečo? nemá kto liečiť cca 75% zamestnancov je na PN s DG. podozrenie na Covid 19 , alebo už sú koviďáci, je zatvorené už 16. kal. deň, budú otvárať až po 6.1, 2021, ostatné lôžkové oddelenia u nás berú iba subakútne stavy.....
ivka70
16.12.20,13:35
Tak aktualne to asi nie je standardna situacia ... Pochybujem, ze budu nieco riesit do sviatkov a v januari/februari snad uz bude lepsie.
annova
16.12.20,13:55
Niekedy nemame uplne presne informacie, potom sa nam tazko odpoveda presne, ked sa musime len domnievat.
Nikto z nas nema carovnu gulu, ale vsetci sa snazime poradit co najlepsie, to si na prispevkoch najviac vazim.
buchač
16.12.20,15:09
Znova zajst na obecny urad, zistit si, ako to maju riesene vo vseobecnom nariadeni- socialny program obce.
================================
...a čo keď nemajú ten sociálny program ...háááááá ?
Katy a R
16.12.20,15:36
Nie je jednoduché poradiť - lebo tie údaje od teba nie sú celkom presné.
Oficiálne môže dostať pomoc buď podľa zák 1. 447 /2008, alebo podľa 2.448/2008. v každom prípade treba posúdenie - a musí spĺňať podmienky.
1. Opatrovanie platené UPSVaR - tak tam musí ísť o ŤZP s potrebou celodennej starostlivosti a musí to byť stupeň V. , alebo VI. toto je ozaj pre ťažké prípady. Ale overila by som si ozaj - že či náhodou to tá suseda už oficiálne nerobí (možno aj áno?) - lebo neviem si inak vysvetliť, prečo ti to povedali na obecnom úrade ?
Ak by to robila suseda oficiálne - tak obec nemôže už poskytnúť opatrovateľku .
2. 448/2008 Ak teda ten prvý prípad nie - tak obec môže (podľa posudku) poskytnúť opatrovateľku na určitý počet hodín - keď aj napr na 2-3 hod, ale za to sa obci platí poplatok .Treba sa len znova poinformovať.
A nejaké zariadenie - tiež posudok - tam sú aj čakacie doby , no a ten poplatok tiež zvykne byť dosť vysoký - aj keď ho nemusí vždy platiť celý . Pozri v zák 448/2008, že ako to je - prípadne sú tam ešte aj iné druhy sociálnych služieb - ak by prichádzali do úvahy? Resp aj na OU poradia - majú aj prehľad kde sú voľné miesta a aké sú čakacie doby.
faro1
17.12.20,05:30
janinka2603
Ked sme sa informovali na domov dôchodcov nejaký, tam nespĺňa podmienky nakoľko ma veľmi nizky dochodok.
-------------------------------------------------------------------------------------
Skúsiť sa dohodnúť s domovom dôchodcov na dožitie s predajom domu a pozemkov v prospech domova, predsa má nehnuteľný majetok. Tak by sa mohol vykompenzovať jeho nízky dôchodok.....
korela
17.12.20,11:43
Keby som bola tým človekom, bola by som rada, keby sa ma niekto aspoň spýtal na názor, či s tým súhlasím. Rovnako by som pristupovala aj ja k takému človeku. Asi by každý starý človek zostal radšej vo svojom, až na výnimky. Niekto hore spomínal katolícku charitu, možno by ho zaopatrili vo svojom pod podmienkou získania nehnuteľností. Alebo sa obrátiť na https://apssvsr.sk/, majú väčší prehľad v tejto oblasti. Možno aj veľkosť nehnuteľnosti by mohla poslúžiť ako nový projekt pre viac osôb v danej lokalite a tiež prac. miesta. Nestálo by to zato im to predložiť ako ponuku?
buchač
17.12.20,12:55
korela (Dnes 12:43) Možno aj veľkosť nehnuteľnosti by mohla poslúžiť ako nový projekt pre viac osôb v danej lokalite a tiež prac. miesta. Nestálo by to zato im to predložiť ako ponuku?
===================
Amen...

P.S.:
Toto akože myslíš vážne ?