jaslov
16.12.20,04:29
Som ročník narodenia december 1959.Odchod do dôchodku 62 rokov 10 mesiacov.Nakoľko mi v októbri tohoto roku vznikol nárok na odchod do predčasného dôchodku ,rozhodol som sa potiahnuť v práci ešte ďalšie 4 mesiace ,aby zrážky neboli 12 % ,ale len 10 %.Ekonómky mi odporučili ,aby som išiel po rozviazaní pracovného pomeru na úrad práce ,kde by som teoreticky odbúral ďalšie 3%.Myslíte ,že je tento postup správny ,alebo mám požiadať v marci pri rozviazaní pracovného pomeru rovno o dôchodok.Zaujíma ma ,či moja evidencia na úrade práce /6 mesiacov/ nebude nebude mať negatívny vplyv na výšku dôchodku.Ďakujem.
ivka70
16.12.20,05:11
Ten postup je dobry, 3% na vyske dochodku je uz celkom dost a ak mas narok na podporu v nezamestnanosti ,tak bez prijmu nezostanes.
Evidencia na UP nebude mat ziadny vplyv na dochodok, ten rok sa ti uz nebude pocitat.
Dáša_
16.12.20,05:56
a keby si bol napríklad chorý, tak aj PN v správnom období by ti to zase predĺžila odchod a znížila percento :) Len teda v tom prípade prídeš o odchodné z práce, ak máš naň nárok
veronikasad
16.12.20,06:33
Ak poziadas o PSD do konca roka 2021 tvoja evidencia na UP nebude mať negatívny dopad na výšku PSD, naopak ušetrís 3% na krateni. Z roku, v ktorom poistenec žiada o dochodok sa osobný mzdový bod nepocita, teda ani neovplyvní priemerný osobný mzdový bod, ktory je jednou z velicin pre výpočet dôchodku.
lubko6394
16.12.20,08:01
Raz do roka môžeš požiadať o výpočet predčasného dôchodku. Keď mi vypočítali dôchodok tak som to zobral 4 mesiace pred riadnym.
veronikasad
16.12.20,09:32
Ešte doplním, ak chceš znížiť krátenie pri PSD a máš zdravotné problémy, choď sa zaevidovať po skončení prac.pomeru na UP a do 7 kal.dní k lekárovi, ktorý ti vystaví PN-ku z ochrannej doby (nie na tlačive UP). Počas poberania nemocenského sa ti pozastaví poberanie dávky v nezam. a obnoví sa až po ukončení PN. O PSD treba požiadať koncom roka 2021, aby sa ti rok 2021 nezapočítal vo vymer.základu.