Vladimír Ozimý
18.09.06,08:48
Ahojte,

no riešim taký problém. Firma A a B uzavreli medzi sebou zmluvu kde sú ceny stanovené následovne

od 1.10. -31.3. 2007 - cena služby je 1 Sk
od 1.4. - 31.10. 2007 - cena služby 22% z čistých tržieb
od 1.11. - Ďalej je to 50 %

je možné takúto zmluvu napadnúť v období od 1.10. -31.3. 2007 že nejde o cenu obvyklú kedže ide o personálne aj majetkovo prepojené fimy? Podotýkam že ide o slovenské firmy a paragraf 17 ods 5 hovorí len o úpravu základu dane pre zahraničné závislé firmy...ale viem že tam je aj paragraf 2 pism p) ale to myslím že by neprešlo lebo tá firma kupuje podiel firmy za účelom rozvoja a toto by som bral skôr ako podpora firmy, t.j. na začiatku finančné prostriedky použiť na rozvoj vo firme B. Aký máte na to názor?
Vladimír Ozimý
18.09.06,12:52
nemáte nikto na to svoj názor?
Metodik
18.09.06,13:04
Ahoj,
vzhľadom k tomu, že mám za sebou veľmi veľa daňových kontrol mám na to svoj názor. Veľa daňovníkov zabúda na §2 písm.c) kde je definovaný príjem. Takže ja osobne to vidím ako pomerne veľké riziko. napíš prosím ťa ešte o akú službu ide.
Vladimír Ozimý
18.09.06,13:27
no ide o webhostingové služby ale je to v podstate firma ktorej kupuju podiel dalo by sa to vnímať ako podpora rozvoja firmy alebo nie?
Metodik
19.09.06,05:17
Ja osobne by som to tak nevnímala. Fakturácia akýchkoľvek služieb medzi ekonomicky a personálne prepojenými osobami za cenu nie obvyklú na trhu je pomerne riziková. Pri kontrolách daňový úrad postupuje tak ( apoň podľa mojich skúseností), že najprv musí daňový subjekt poskytnúť zoznam ekonomicky a personálne prepojených osôb a obchody, ktoré v príslušnom roku boli realizované - tieto osoby by mali byť uvedené v poznámkach. Potom zisťuje cenu obvyklú u jednotlivých služieb v čase obstarania danej služby v nadväznosti na základ dane u obidvoch spoločností ( prelievanie zisku § 2 pís.p.). Nie je možné podľa môjho názoru argumentovať tým , že ide o podporu firmy v ktorej mám podiel, jednoducho spoločnosť ktorá fakturovala nesprávne ocenila výnos v čase fakturácie.