Lilla14
17.12.20,20:41
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť.
Som zamestnaná ako vedúca-predavačka v potravinách. Pracujem 4 pracovné dni+ sobota. Takto je splnená týždenná pracovná doba.Ako by mala vyzerat moja mzda? Mám nárok na príplatok za sobotu? Zamestnávateľ vraví, že nie. Na miesto soboty mám voľný štvrtok.
Ďakujem
veronikasad
17.12.20,20:04
Máš nárok na príplatok za prácu v sobotu, aj keď si za ňu čerpáš volno vo štvrtok.
sito
17.12.20,21:07
" Zamestnancovi patrí za prácu v sobotu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu práce v sobotu mzdové zvýhodnenie najmenej v sume 50 % minimálnej mzdy v eurách za hodinu podľa osobitného predpisu. "

Keď pracuješ v sobotu, tak máš nárok na príplatok, mzdové zvýhodnenie 50 %, prípadne minimálne 45 %. V zákone nikde nie je uvedené, že ak v pracovnom týždni niektorý deň nepracuješ, tým pádom už nemáš nárok na to mzdové zvýhodnenie za prácu vykonanú v sobotu.

Ale ...

"S vedúcim zamestnancom možno v pracovnej zmluve dohodnúť mzdu už s prihliadnutím na prípadnú prácu v sobotu. Ak dôjde k dohode podľa prvej vety, vedúcemu zamestnancovi nepatrí mzdové zvýhodnenie podľa odsekov 1 a 2."

Takže pozri si pracovnú zmluvu, ak ti tam zamestnávateľ napísal, že nie, nemáš nárok na mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu, a ty si to podpísala, tak potom nie. Ak to nemáš v zmluve, že prípadnú prácu v sobotu máš už započítanú v tvojej mzde, tak máš na to zvýhodnenie za prácu v sobotu nárok zo zákona.