Lukinek1990
18.12.20,08:29
Detaily prípadu:
Dobry den chcem sa spytat v marci tohto roka som predal auto vw passat 2010 pri predaji auto vyskúšali oznamil som im nedostatky napriklad aj to ze auto ma spotrebu oleja ktore sme napisali aj do zmluvy ..dokonca pri kupe volali s mechanikom ten ich upozornil ze stym moze byz problem auto aj tak kupili teraz po 9 mesiacoch sa mi ozvali ze sa auto pokazilo na tuto chybu ze olej niekde tiekol a znicilo to motor a chcu odomna aby som zaplatil opravu ..a chcu na mna podat trestne oznamenie ze som im zamlčal tuto chybu ze maju od servisu papier ktory potvrdil ze chyba je dlhodoba ..maju narok na to ??budem musiet to zaplatit ??? Dakujem za radu
buchač
18.12.20,07:57
Buď sa poserieš a zaplatíš...a možno aj viac, ako bola predajná cena auta.
Alebo si počkáš na súd...a nemyslím si, že by v tomto prípade išlo o trestné oznámenie.

Olej určite nevytečie za pár sekúnd, kontrolka predsa signalizuje stav oleja.

P.S.:
...a žeby boli kupujúci cigáni ?
Tweety
18.12.20,07:58
V zmluve bol kupujúci s vadami oboznámený, nemá nárok na vrátenie nákladov na opravu.
Lukinek1990
18.12.20,08:00
Neboli cigani tvrdia ze im to stale spôsobovalo ze sa im sviecky ničili az sa motor cely znicil a cena opravy je 2800 a chcu to odomna aby som to zaplatil
ivka70
18.12.20,08:23
Mali riesit ten olej a nie cakat, kym znici motor.
Aj tak po viac ako 6 mesiacoch nic nepreukazu. Aj keby to trestne oznamenie podali. Nemaju co dokazat.

https://www.pravnenoviny.sk/zodpovednost-za-vady-jazdeneho-vozidla-pri-kupe-od-nepodnikatela

... za vady v § 508 ods. 2 Občianskeho zákonníka, ktoré sa aplikuje aj pre prípad nespotrebiteľskej kúpnej zmluvy a podľa ktorého „vada, ktorá sa prejaví do šiestich mesiacov odo dňa prevzatia plnenia, sa považuje za vadu, ktorá bola už v deň prevzatia,
buchač
18.12.20,09:59
Ale šak chcieť môžu...lenže ty zaplatiť nemusíš.
Ak by súd rozhodol v ich prospech, tak to by bolo už iné.
Lukinek1990
18.12.20,11:14
Oni tvrdia ze im sa kazilo hned kazdy mesiac ze to ničilo sviecky tak neviem
Lukinek1990
18.12.20,11:16
No zato sa pytam ze aku mam sancu na súde
marjankaj
18.12.20,11:24
A nechceš radšej vedieť aké bude počasie na veľkú noc?
Lukinek1990
18.12.20,11:33
Nie to nepotrebujem ????no uvidim platit im to neplanujem proste 9 mesiacov mali na to aby sa ozvali adresu mali ...
buchač
18.12.20,11:44
Lukinek1990 (Dnes 12:16) No zato sa pytam ze aku mam sancu na súde
=====================
Ty sa pýtaš na to, či môžu podať trestné oznámenia a nie na to, že akú máš šancu na súde.

Takže nabudúce sa pýtaj presne a nie v hádankách.
Lukinek1990
18.12.20,11:48
Sorry... tak pytal som sa aj na to ci budem musiet platit som chcel vediet ci niekto nema podobnú skusenost
misoft
18.12.20,12:54
Nič platiť nebudeš. Tu neplatí nejaká 2-ročná záruka. O chybách si ich oboznámil, je to v písomnej forme, odborník-automechanik ich tiež na to upozornil a aj tak kúpili. Na súde by sa nedomohli ŽIADNEJ náhrady. Vedeli o chybách - je to už ICH problém.
Ak by skúšali ešte niečo - malá rada - len ich upozorni, že môžeš na nich podať TO pre vydieranie (súdom), alebo podvod (zaplatiť nimi spôsobenú škodu tebou) - také malé BU-BU-BU. Často to pomáha.
Chobot
18.12.20,18:02
Je to typický prípad snahy získať peniaze od teba. S najväčšou pravddepobnosťou sa im nič nepokazilo, len sa snažia od teba vylákať peniaze.

Tieto podvody sú s autami bežné. Od môjho otca tiež kúpili staršie auto a po pár týždňoch sa ozvali, že je tam zlé hento a tamto a nech im zaplatí opravu, pomaly viac, než za auto zaplatil. Všetci z rodiny sme do neho nahučali, nech s nimi ani nediskutuje. Prestali sa ozývať. Sú tomu viac, ako 2 roky.

Neboj sa, na žiadny súd trestné oznámenie nebudú podávať. Nedopustil si sa žiadneho trestného činu. Jediné, čo by mohli, tak podať žalobu na náhradu škody. To by ale museli všetko dokázať, čo tvrdia.

Vôbec sa s nimi nebav. Len ťa skúšajú, či im niečo nezaplatíš.
jelalim
18.12.20,20:02
NIe nemaju narok na nic. Ak je zo zmluvy zrejme ze kupovali 10 rocne auto, musi im byt jasne, ze auto nie je v zaruke. Nemas ziadnu povinnost im to vysvetlovat, alebo sprostredkovat zaruku na 10 rocne auto. AK chcu podat TO nech podaju. Teba to bude stat maximalne 1 hodinu casu, ked ta zavolaju na vypocutie. A policajtovi povies presne to iste co si napisal nam. Ze si predal 10 rocne auto za cenu 10 rocneho auta, a ak chce poskytnes zmluvu na nahliadnutie. Je to vsetko.


edit: navyse v tomto pripade zrejme aj ked na vadu boli upozorneny, opravu neriesili, nekontrolovali ani hladinu oleja, a jazdili bez oleja a to im dobabralo auto.
Lukinek1990
18.12.20,20:36
Tak ze maju udajne papier zo servisu ze stala oprava 2800 eur ze bol motor Ko lebo tam ten olej niekde tiekol
Lukinek1990
18.12.20,20:37
Hej jasne oni sa ohradzujú ze som ich podviedol ze som vedel o tom ze je motor spatny ze som rychlo predaval auto ..ale sak ja som im ho nenútil kupovat ked som im aj povedal ze zerie olej a pritom volali aj s mechanikom ten im povedal ze to nemaju brat a zobrali aj tak
ivka70
19.12.20,05:23
To uz je ich problem, mali riesit opravu a nie cakat, kym im odide motor.
Na chybu boli upozorneni, kupili aj s nou a ze o auto sa treba starat snad vedia.
Lukinek1990
19.12.20,05:58
Ano aj ja si myslim ze to mali skorej riesit a skorej sa mi ozvat
dmc
19.12.20,11:50
"nejhorší je smrt z vydešení". Na reklamovanie chyb mali 6 mesiacov, Klud. Pohoda.
Chobot
19.12.20,12:41
Ak máš známeho opravára, tak takých papierov ti vystaví koľko len chceš. To nie je znalecký posudok. Také vyjadrenie servisu nemá žiadnu váhu.

A keby aj stála oprava 2800 €, auto je už ich, takže náklady na opravy si znášajú sami. Ty po taktom čase už s tým nič nemáš. Ako dlho by si mal podľa teba zodpovedať za auto? Keby sa ti ozvali o 3 roky, že bolo suché ložisko a preto museli meniť celú nápravu, tiež by si im to bol ochotný uhradiť?

Ver mi, žiadna oprava nebola robená. To je jedna banda, aj s tým servisom. Takto vydierajú vystrašených bývalých majiteľov áut.

Vôbec s nimi nekomunikuj.
Lukinek1990
19.12.20,12:58
Dakujem za super komentar asi mas pravdu preco by som mal uhrádzať opravy aut sak auto si kupili oboznámení boli a uz keby islo o to mali sa skorej ozvat nie po 9 mesiacoch ked sa im udajne auto kazilo kazdy mesiac
Lukinek1990
19.12.20,12:59
Hej to som niekde uz cital ze udajne 6 mesiacov mali na to aby reklamovali ..a ked nahodou maju dokaz ze chyba dajme tomu bola hned v prvom mesiaci ze to mali v servise neplati uz tiez ze ??
Lukinek1990
22.12.20,06:08
Takze poslali faktúru oprava je 2800 euro ze servisak im povedal ze tam bol vsade olej cele zatecene to bolo chcu odomna minimalne polovicu za opravu ...
Lukinek1990
22.12.20,06:09
Takze poslali faktúru oprava je 2800 euro ze servisak im povedal ze tam bol vsade olej cele zatecene to bolo chcu odomna minimalne polovicu za opravu nechapem kde boli doteraz akoze preco to neriesili skorej
Lukinek1990
22.12.20,06:10
Takze poslali faktúru oprava je 2800 euro ze servisak im povedal ze tam bol vsade olej cele zatecene to bolo chcu odomna minimalne polovicu za opravu ...Po 9 tich mesiacoch sa idu vyhrážať ze daju na súd
ivka70
22.12.20,06:19
Nech daju, prerobia este aj na sudnych poplatkoch.
Servisak im mal povedat aj to, ze o auto sa treba starat, ze ho nechali dojst do takeho stavu akeho nechali, je ich zodpovednost.
Nic neplat.
Lukinek1990
22.12.20,06:23
Oni si stale tvrdia ze stym autom mali odzaciatku problemy co ho odomna zobrali ze im odchádzali sviecky ..
misoft
22.12.20,07:40
To sú výhovorky! Vedeli, čo kupujú!
Skôr so spomínal - treba na nich urobiť BU-BU-BU.
Takže im pošli späť tú faktúru s tým, že nič preplácať nebudeš a že na nich podávaš TO pre tr.čin pokusu o podvod a vydieranie.
vlado 33
23.12.20,22:26
Je to dosť jednoducho napísaná kúpno-predajná zmluva. Nevadí, mali dosť času odstúpiť od kúpy, cca 6 mesiacov. Aj to sa týka len skrytých závad. Spotreba oleja bola uvedená v KPZ, nech sa teda skúsia súdiť, sa smejem. Oni len skúšajú vytriasť peniaze. Kľudne im napíš, že im nič nedáš, nech to dajú na súd. Nikde nie je napísané, že ten motor nezničili nedostatkom hladiny oleja, teda zadretím motora. Lebo spotreba oleja vznika opotrebovaním časti motora, to je jasné aj malému decku. Ničoho sa neboj, odmietni platiť.
misoft
24.12.20,09:54
Zistenie chyba je jedná vec (a pritom o nej vedeli) a reklamovanie je druhá vec. Aj keby to zistili v prvý mesiac - po 9-tich mesiacoch ten "papier" zo servisu - akurát si s ním môžu riť vytrieť.
BTW: takýchto papierov ti ktokoľvek vyrobí na počkanie.....
Lukinek1990
24.12.20,10:46
Dik za super vystizny komentar :)
Lukinek1990
24.12.20,11:11
Hej cista pravda :) diky ludia fakt dost ste pomohli :)
bjuty smis
24.12.20,11:26
Nič in neplat
Na chybu si ich upozornil
Keď chcel záruku, mal kúpiť nove
Nandrolon
24.12.20,11:51
Mám auto od nova z autosalónu... Presne kvôli takýmto prípadom ho buď predám za symbolickú cenu, ale najpravdepodobnejšie ho darujem hasičom na nácvik... Ľudia sú proste svine...