stratena
18.09.06,08:53
Chcela by som sa spýtať jednu vec dufam ze tu niekoho najdem kto pracuje v cestovke resp. ma s tym skusenosti. Nakupujeme ubytovanie od hotelov a predávame konečnému odberatelovi na slovensku. Su to wacsinou zahranicne zájazdy. Chceme to predavat ako balik to znamena, ze nechceme aby odberatel na fakture videl kolko stoji letenka a kolko je marza ktoru si my uplanujeme. To znamena ze nasa marza je rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou ubytovania. V zákone o DPH v osobitej uprave uplatnovania dane pre cestovne agentury je ze zakladom dane pri predaji sluzieb je kladný rozdiel medzi predajnou cenou a cenou obstarania zájazdu. No a nás problém je ze nechceme aby odbratel videl kolko si my uctujeme za to sprostredkovanie.Máme faktúru a fakturujeme letenku + ubytovanie. Ako to urobit tak aby to bolo ako balik. Lebo podla zakona zdanitelny obchod musi mat na fakture vycislenu DPH. Ako to robia ine cestovky?
Dakujem
stratena
19.09.06,03:51
nikto nepracuje v cestovke?
Kristina27
27.09.07,12:53
Prešla som si témy o CK. Už mám v tom menší chaos, ale chcem sa opýtať: ak CK fakturuje inej CK províziu za sprostred. zájazdu, tak táto provízia je s 19% DPH ak sa týka sprostred. zájazdu v EU /Taliansko, SR, Grécko/, ale ak sa týka mimo EU-tak je bez DPH, a čo také Chorvátsko?
Ďakujem všetkým skúseným, ktorí účtujú CK.
kikimi
29.10.07,21:36
Prešla som si témy o CK. Už mám v tom menší chaos, ale chcem sa opýtať: ak CK fakturuje inej CK províziu za sprostred. zájazdu, tak táto provízia je s 19% DPH ak sa týka sprostred. zájazdu v EU /Taliansko, SR, Grécko/, ale ak sa týka mimo EU-tak je bez DPH, a čo také Chorvátsko?
Ďakujem všetkým skúseným, ktorí účtujú CK.

Presne tak, ako pises - no a kedze Chorvatsko nie je cl. stat EU, tak je marza za POBYT v Chorvatsku (a teda aj provizia) oslobodena.
Zámerne píšem za pobyt, pretoze pri zajazde za MARZA (a teda aj provizia) sklada nielen z MARZE ZA POBYT ale aj z MARZE ZA DOPRAVU a tu uz je treba pomerom rozclenit na podiel pripadajuci na dopravu cez cl. staty EU (z toho sa odvadza DPH) a na pomer pripadajuci na neclenske staty EU (tu je oslobodena).
Pri proviznom predaji by mal touroperator oznamit predajcovi nielen vysku provizie, ale aj clenenie provizie (nakolko predajca nepozna kalkulacie touroperatora a teda nevie rozclenit celkovu proviziu na oslobodenu, DZ a DPH) a predajca by mal fakturovat nasledne svoju proviziu podla tohto rozpisu.
Vladimír Ozimý
30.10.07,05:14
Chcela by som sa spýtať jednu vec dufam ze tu niekoho najdem kto pracuje v cestovke resp. ma s tym skusenosti. Nakupujeme ubytovanie od hotelov a predávame konečnému odberatelovi na slovensku. Su to wacsinou zahranicne zájazdy. Chceme to predavat ako balik to znamena, ze nechceme aby odberatel na fakture videl kolko stoji letenka a kolko je marza ktoru si my uplanujeme. To znamena ze nasa marza je rozdiel medzi nákupnou a predajnou cenou ubytovania. V zákone o DPH v osobitej uprave uplatnovania dane pre cestovne agentury je ze zakladom dane pri predaji sluzieb je kladný rozdiel medzi predajnou cenou a cenou obstarania zájazdu. No a nás problém je ze nechceme aby odbratel videl kolko si my uctujeme za to sprostredkovanie.Máme faktúru a fakturujeme letenku + ubytovanie. Ako to urobit tak aby to bolo ako balik. Lebo podla zakona zdanitelny obchod musi mat na fakture vycislenu DPH. Ako to robia ine cestovky?
Dakujem

základ dane nemusí vyjdariť výšku skutočnej marže keďže môže ísť aj o oslobodené plnenia...
Kristina27
30.10.07,06:27
Ak robí CK dopravu ako vlastnú službu, riadim sa §46 DPH, kde doprava z tuzem. do zahraničia a opačne je na území tuzemska oslobodená od DPH, takže dopravu nášmu odberateľovi /napr. školám/ fakturujem bez DPH?
Vladimír Ozimý
30.10.07,06:35
medzinárodná preprava podľa par. 46 je oslobodená na území SR...mimo SR nie je predmetom dane. ak to platí vrámci celej EU malo by ísť o kompletne oslobodenú službu ale každá preprava spadá pod zákony krajiny EU na uzemí na ktorej sa vykonáva...tretie krajiny sú oslobodené...