avv
18.12.20,11:41
Je možné pri dani z predaja pozemku zosumarizovať viac predajov?

Prípad 1: kúpili sme pozemok A za 40 tisíc, neskôr ho predali za 50t. Tiež sme kúpili pozemok B 50t a neskôr ho predali za 40. Celkový zisk je 0, predalo sa to dvom ľuďom na dvoch zmluvách. Možno to započítať alebo treba zaplatiť daň zo základu 10t? Pre jednoduchosť, povedzme, že sa to udialo počas jedného roka.

Prípad 2: kúpili sme pozemok A za 40t. Neskôr sme kúpili pozemok B za 60t, lebo sa nám viac páčil a A sme predali za 45t. Je potrebné zaplatiť daň zo základu 5t? Pozemok B si nechávame na trvalé bývanie.

Prípad 2 je náš aktuálny, prípad 1 pre ilustráciu problému, kde by sa použil rovnaký princíp (základ = celkový zisk - celkové výdavky). Z môjho porozumenia predpisov nemožno započítať ani v jednom prípade. Ale v prípade 1 by to bolo možné, ak by predaj oboch pozemkov bol na jednej zmluve. Musí sa posudzovať každá transakcia samostatne, pričom platí sa len zo zisku, ale stratu znášam celú? Čo, ak by v prípade 2 šlo o zámennú zmluvu s doplatkom 15t, pričom ceny pozemkov neboli vyčíslené? V tomto prípade by som tiež neplatil daň zrejme.
ivka70
18.12.20,10:51
Z môjho porozumenia predpisov nemožno započítať ani v jednom prípade.
Spravne.
Ale v prípade 1 by to bolo možné, ak by predaj oboch pozemkov bol na jednej zmluve.
Musela by byt jedna zmluva na kupu aj predaj oboch pozemkov
Musí sa posudzovať každá transakcia samostatne, pričom platí sa len zo zisku, ale stratu znášam celú?
Ano.
Čo, ak by v prípade 2 šlo o zámennú zmluvu s doplatkom 15t, pričom ceny pozemkov neboli vyčíslené? V tomto prípade by som tiež neplatil daň zrejme.
Platili, posudzovalo by sa to ako predaj a kupa, ceny v zmluve by musel byt vycislene.Samozrejme, mohla by sa kupna cena = predajnej, potom dan neplatis, ale povinnost podat DP mas.

V principe cele toto zdanovanie je namierene proti spekulantom s nehnutelnostami, ktori sa tym slusne zivili a neplatili ziadne dane.
Katy a R
18.12.20,14:34
Ja by som takto - v prípade tohto druhu príjmu strata nemôže byť (takže ani ju netreba spomínať). Výdavky max do výšky príjmu.
Aktuálny je prípad 2 ... kúpil si nehn za 40 tis, predal si za 45 . Do výdavkov si dáš tých 40 tis plus ešte niečo iné, ak boli napr nejkaé poplatky s týmto príjmom spojené. nič viac äto, že si kúpil inú nehnuteľnoť vôbec neriešiš - to až v prípade, keď ju budeš predávať.
Ale tuto je to celkom dobre (aj o zámene)
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/zivotn/predaj-nehnutelnosti#PredajNehnutelnostiNadobudnutejKupou