janulka5595
18.12.20,11:54
Ahojte,
ako je to prosim, ak kamaratkina dcera navstevuje 3. stupen vysokej skoly - Dr. studium
Patri jej na dieta danovy bonus?
Co s detskymi pridavkami z UPSVaR?

Je taky pripad, ze v praci dostala za prvy rok doktoranskeho studia na dceru danovy bonus a tiez z uradu prace pridavky na dieta.
Je postup spravny?
UPSVAR od nej ziada spatne vratit ten rok detskych pridavkov.
Bude musiet vratit aj danovy bonus?
Dakujem
ivka70
18.12.20,10:56
Za nezaopatrené dieťa sa nepovažuje dieťa,:
- ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa

Dieta II.stupen ukoncilo, kedze studuje III.stupen, narok na DB ani na PnD nemaju.
Ak ho poberali, tak neopravnene, treba za dane roky podat dodatocne DP.
Ked to bude ziadat od nej DU, potom to uz bude aj s pokutami.
veronikasad
18.12.20,13:21
kedy ukončila vysokoškolské štúdium 2. stupňa ?
veronikasad
18.12.20,13:24
Počs doktorandského študia nárok na DB a PnD nevzniká. Preplatok PnD treba vrátiť UP a podať DP typu A za rok 2019. v ktorom uvedie správnu výšku DB - preplatok uhradí. Preplatok za rok 2020 vysporiada zamestnávatel v RZD za rok 2020.
janulka5595
18.12.20,13:47
Dakujem, a co v pripade, ak pochybila mzdarka? Potrebuje to opravit vo vyplatach, pripadne je nejaky postih za to? Strhnut jej to z vyplaty alebo ako by ste to riesili? Je to starsia pani, v tedy koncila a sla na dochodok, terajsi mzdovy personalista si to vsimol...
veronikasad
18.12.20,13:48
ako pochybila ? Vyplácala DB bez potvrdenie o štúdiu ? Alebo si nevšimla druh štúdia ?
janulka5595
18.12.20,13:51
Potvrdenie sme mali, bolo na nom ze je student vysokej skoly, ale prehliadla formu. Ja si myslim ze sledovala len to, ze je to denna forma a dcera este nemala 25, tak DB priznala
janulka5595
18.12.20,13:53
Vlastne takto, videla ze je to denne studium VS a ze nema este 25 tak automaticky DB vyplacala. A teraz sa vyklula, ze popri tom este aj pracovala
Katy a R
18.12.20,14:01
treba si pozrieť definíciu nezaopatreného dieťaťa - to je rozhodujúce - lebo aj zák o DzP odkazuje na z 600/2003
Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,
a)ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok, a to od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bolo vydané rozhodnutie o priznaní invalidného dôchodku, alebo
b)ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.5)

a je úplne jedno, či popri dennom štúdiu pracuje;) Lenže v tomto prípade je iný problém... (to cit b-čko)
janulka5595
18.12.20,14:03
Dakujem Katy. A ake postihy z toho vyplyvaju mzdarke, co to robila? Bola to jje chyba ze nespravne priznala DB.
veronikasad
18.12.20,14:08
Práca nevadí, podstatný je ukončený II, stupeň, nárok bol len do mesiaca v ktorom vykonala štátnu záverečnú skúšku.
janulka5595
18.12.20,14:13
Dakujem pekne! Od mzdarky to mozme nejako pozadovat prip. vymahat?
A co s uradom prace? Potvrdenie sa im dorucovalo stale nemali k tomu namietku a danove pridavky vyplacali napriek tomu. Da sa aj tam nejako odvolat?
Katy a R
18.12.20,14:22
a tak nemám šajnu - zrejme to má zamestnávateľ definované? rok 2020 sa porieši v RZD ...
prípadne mrkni správne delikty v Daňovom poriadku. Ale predpokladám, že skôr žiadne - chyba sa stane. (tiež mi moja mzdárka urobila chyby, ktoré som potom ja sama riešila s DU )
janulka5595
18.12.20,14:34
Super... chceli sme to od nej žiadať, pretože kamoška tie peniaze už pochopiteľne nemá, a kvôli cudzej chybe teraz vracia niekoľko sto eur na daňovom bonuse.
Navyše, ak odobrili z UPSVAR predložené potvrdenia, môžu žiadať vrátenie detských prídavkov?
Katy a R
18.12.20,14:38
už žiadali oficiálne? - Svoje nároky by mala sama poznať! zatiaľ by som sa asi zahrala na mŕtveho chrobáka (ale ber s rezervou - nie som v jej koži). Zariadi sa podľa toho, čo napíšu (ak napíšu).
janulka5595
18.12.20,14:42
Zatiaľ jej len volali, že jej príde papier...
veronikasad
18.12.20,15:16
Preco od mzdarky? DB bol vyplatený neprávom, zamestnanec je povinný ho vrátiť. To nie su prostriedky zamestnávateľa. Predlozenim potvrdenia o návšteve skoly zamestnanec ziadal nieco, na co mu nevznikol narok.Od mzdarky môžete pozadovat penale, ak vam ich vyrubi DU.Rovnako aj PnD UP
ivka70
18.12.20,15:42
Chybu urobila aj kamoška, že žiadala, hoci nárok nemala. Mzdárka síce môže byť zamestnávateľom za chybu potrestaná napr. upozornením, znížením prémií a pod, môže jej dať k náhrade prípadnú pokutu, nič to nemení na tom, že neoprávnene vyplatené peniaze je povinná vrátiť tá kamoška.
janulka5595
18.12.20,15:46
Dakujem Vam baby.. viem, ze kamosku neospravedlnuje neznalost zakona, je to obycajny smrtelnik, ona vie ohladom DB len to ze ho vyplacaju do 25r, tak zato predkladala to potvrdenie. Udivuje ma skor aj pristup UPSVar ze ju neupozornili na to, priznali jej aj pridavky na dieta, a teraz to od nej pozaduju vratit
veronikasad
18.12.20,15:54
Ak jej príde rozhodnutie, nech požiada o splátkový kalendár, prípadne o zápočet, ak ešte poberá PnD na ďalšie dieťa. To DP za rok 2019 nech podá čím skôr a tiež požiada o splátkový kalendár. So zamestnávatelom sa dohodne na zrážkach, DU za rok 2020 odvedie zamestnávatel celú sumu.
janulka5595
02.01.21,11:31
ďakujem, Veronika. Prišiel jej už papier z UP, kde žiadajú vrátenie, neviem presné info, lebo som to ešte zatiaľ nevidela.
Nemôže to vysporiadať zamestnávateľ nejako v mesačnom prehľade napr. ako nesprávne vyplatený daňový bonus za predošlé mesiace?
Musí si teda nájsť potvrdenie o vykonaní RZD za 2019 a na základe toho vyplniť DP, avšak ten DB čo bude na potvrdení vynechá? Alebo ako???
veronikasad
02.01.21,12:01
Napis dotaz na FS, rok 2019 už len asi cez DP, rok 2020 moze cez RZD za rok 2020
Katy a R
02.01.21,12:07
v DP je na to kolonka (zamestnávateľom nesprávne vyplatený DB;))
janulka5595
02.01.21,12:12
V poriadku, tak r. 2019 cez DP typu A ( pripadne penale alebo pokutu za neskore podanie moze vymahat od tej byvalej mzdarky????)
A rok 2020 cez rocne zuctovanie dane. Musi to niekde v ziadosti o RZD uviest?
A aby si to vedela odkontrolovat, kam uvadza zamestnavatel ten nespravne vyplateny bonus do hlasenia alebo???
Katy a R
02.01.21,12:45
ja len ako laik - všetko predsa máš v tlačive - správne ho treba vyplniť, aj DP (podľa mňa DDP) za rok 2019 aj žiadosť o RZD za rok 2020. na všetko sú kolonky! Pozri si to !
podľa mňa nemá veľmi čo od mzdárky vymáhať ... lebo ani ona nemusela dávať to potvrdenie o návšteve školy - prípadne jej môže vyhubovať - ale len trošku;)
janulka5595
02.01.21,13:52
Našla som toto- zamesnávateľ nebude podávať opravné prehľady, v ktorom bol nesprávne vyplatený DB, ale skutočnosť uvedie v aktuálnom mesiaci, kedy bola oprava uskutočnená.
Môžem teda ešte v decembrovom prehľade opraviť r. 2020 na riadku č. 5 uviesť sumu nesprávne vyplateného DB za tie mesiace v r. 2020? Samozrejme, inak by som ten riadok mala mínusový (vyplatený DB čo znižuje preddavok na daň), ale teraz bude plusový, t.j. ten nesprávny bonus - mes. vypl. DB iným zamestnancom. Správne?
veronikasad
02.01.21,18:51
ty si mzdárka, ktorá pochybila ?
janulka5595
02.01.21,18:57
Nie veronka, pytam sa, aj pre svoje znalosti, nakolko sa ucim (nedavno som zacala spracovat mzdy aj ja) a pytam sa za kamosku, aby si to vedela odkontrolovat ci to za nu vyrovnali
Ak jej to vyrovnaju vo vyplate teda jej to strhnu bude to musiet mat potom aj uvedene na potvrdeni o vykonani RZD? Aky doklad bude mat o tom ze to bolo vyrovnane aby to od nej danovy urad nepytal znovu? Viem, ze za rok 2019 bude mat potvrdenie o podani dodatocneho priznania, ale co za 2020?
Katy a R
02.01.21,19:57
bude mať buď potvrdenie od zamestnávateľa za rok 2020 a spraví si sama DP, alebo bude mať potvrdenie o RZD, ak požiada o to zamestnávateľľa.
ja by som to neriešila skôr, ako v RZD;) - však nedoplatok;)