bebas
18.12.20,13:38
Dobrý deň,
Od 13.2.2019 som zamestnaná v hotelierstve, keďže je to teraz v našom odvetví také zlé, naši zamestnávatelia, ktorí mali hotel v prenájme, k 31.12.2020 končia a odovzdávajú hotel majiteľovi. Zmluvu mám v podstate do 13.2.2021. Pred nástupom do zamestnania som bola na podpore v nezamestnanosti, vybrala som plnú dávku 6 mesiacov. Takže teraz mi nevzniká nárok na dávku v nezamestnanosti. Chcela by som vedieť, ak by som šla na PN od 21.12.2020, a bola by som na maródke do konca februára, vznikol by mi po ukončení PN nárok na podporu? Alebo to už nemám ako uhrať, aby som sa aspoň k pár € dostala?
A keďže končia zrušením s.r.o., majú povinnosť dať nám nejaké odstupné?
Ďakujem.
ivka70
18.12.20,12:42
Ak by PN bola az po ukonceni PP, do potrebnych 2 rokov by sa ti nepocitala.
Ak tvoj PP skonci skor ako 13.2.2021, treba si najskor doplatit dobrovolne poistenie v nezamestnanosti (cely balik v SP) + za ten cas aj ZP a az potom sa evidovat na UP, aby narok na podporu mohol vzniknut.

Ak konci sro, tak zamestnanci maju dostat vypoved kvoli zruseniu pracovneho miesta, ta je spojena s odstupnym, ale narok na odstupne je az po 2 rokoch trvania zamestnania, cize teba by sa netykala.
bebas
18.12.20,12:49
A ak by bola PN ešte počas pracovného pomeru teda od 21.12 a oni by mi medzi tým dali výpoveď od 1.1.2021, tak by sa mi to počítalo, ak by som bola na PN do konca februára a teda by mi vznikol nárok na podporu?
veronikasad
18.12.20,13:15
Pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti potrebuješ 730 kal.dní poistenia v nezamestnanosti v posledných dvoch rokoch.
Na PN-ku môžeš isť, po skončení pracovného pomeru sa treba prihlásiť v SP ako dobrovolne poistená osoba z minimálneho vymeriavacieho základu. Poistenie budeš platiť aj počas poberania nemocenského, na UP sa treba isť zaevidovať až keď budeš mať splnené podmienku 730 dní poistenia

Ak sama nepožiadaš o ukončenie pracovného pomeru dohodou, budeš mať nárok na odstupné. Ak pracovný pomer končí bez plynutia výpovednej doby, pozor na to, aby si mala v dohode uvedený dôvod skončenia prac.pomeru - inak dohodu nepodpisuj.
bebas
18.12.20,13:23
Ďakujem za odpoveď, veď to že nám ešte výpovede nedali, ale už viem že končia. Takže nárok na odstupné mám, aj keď nie som zamestnaná 2 roky?
Dobre som pochopila, že keď mi skončí pracovný pomer 31.12., nejdem na úrad práce, ale budem ako dobrovoľne nezamestnaná a zaplatím si sama poistenie do 13.2.2021 ? A potom sa prihlásim na ÚP a môžem poberať podporu v nezamestnanosti?
Prosím ťa, nevieš koľko by ma to dokopy vyšlo za mesiac?
Ďakujem
veronikasad
18.12.20,13:31
Mesačná suma, vrátane poistenia v nezam. v roku 2021 bude 191,91€, nezabudni poistenie v nezamestnanosti zaškrtnúť v reg.liste FO. Za február by si zaplatila len pomernú časť.

Pri ukončení prac.pomeru dohodou máš nárok na odstupné vo výške jednomesačného priemerného zárobku, musí byť však v dohode uvedený dôvod ukončenia pracovného pomeru.
veronikasad
18.12.20,13:32
Pred začiatkom evidencie na UP by si musela PN-ku ukončiť.
veronikasad
18.12.20,13:35
Zle som zaradila komentáre, patrí pod moju odpoveď