Misi68
25.12.20,14:19
Ako postupovať keď som dala pred pôrodom súhlas na adopciu. A teraz by som chcela vedieť aké mám práva pri z vrátení rozhodnutia a malú si nechať

Dobrý deň, par hodín pred pôrodom som sa rozhodla z nejakého nepochopiteľné ho dôvodu dať dieťatko na adopciu. No lenže som si to rozmyslela????prosím Vás o radu ako ďalej postupovať aby som ju dostala naspäť??? Prosím vás.. Vopred ďakujem
ivka70
25.12.20,13:37
A kedy bol porod?
Mária27
25.12.20,16:15
Konaniami vo veciach osvojenia sú tri relatívne samostatné konania, pričom konanie o osvojiteľnosti zásadne predchádza konaniu o osvojenie dieťaťa a konaniu o osvojenie predchádza konanie o zverenie dieťaťa do predosvojiteľskej starostlivosti.

Rodičia dieťaťa nie sú účastníkmi konanie o osvojiteľnosti vtedy, ak dali súhlas na osvojenie dieťaťa vopred bez vzťahu k určitým osvojiteľom.

Konanie o osvojenie možno začať len na návrh (§ 143). O osvojení rozhodne súd bezodkladne, najneskôr do šiestich mesiacov od podania návrhu na osvojenie (§ 145).

Pozri si zákon od § 135 https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2015/161/20201001

Je tam napísané kam sa obrátiť, aj lehoty na rozhodnutie alebo zrušenie rozhodnutia.
Podľa § 142 Súd na návrh rozsudok o osvojiteľnosti zruší, ak dôjde k zmene pomerov. Návrh možno podať len do času, kým nie je dieťa odovzdané na základe rozhodnutia súdu do starostlivosti budúcich osvojiteľov.
V navrhovanom ustanovení sa prejavuje zásada výhrady zmenených pomerov, avšak z povahy veci vyplýva, že túto výhradu môže súd reflektovať len na návrh podaný do momentu, kým nie je dieťa odovzdané do starostlivosti budúcich osvojiteľov – zákonodarca totiž uprednostňuje právnu istotu vzťahov medzi osvojiteľmi a dieťaťom pred povinnosťou prihliadať na zmenu pomerov.

Neodpovedala si Ivke, aký čas uplynul od pôrodu, čo je dosť dôležité.
Mária27
25.12.20,17:39
Misi68
25.12.20,20:00
teraz 21
Misi68
25.12.20,20:03
mala sa narodila terazb21
Mária27
25.12.20,20:34
Okamžite vyhlás v nemocnici, že si dieťa nechávaš. Okamžite súhlas odvolaj tam, kde si ho dala písomne.
Neboj sa, nie si nejaká extra výnimka, takých mamičiek je viac, čo v predpôrodných stresoch urobia podobné vyhlásenie. Ak si rozklikneš tie linky zákonov, je to tam jasne napísané,
Ak si požiadala o utajenie svojej osoby v súvislosti s pôrodom, bude to trochu náročnejšie.
Misi68
26.12.20,14:50
žiaľ ma prepustili par hodin po pôrode. toto som pisala par hod po prepusteni ale uz doma .ani neviem co mi to dali podpísať nakoniec pytala som sa tej pani o co ide ,ci nejde o tu adopciu a povedala mi ze je to niečo len ohľadom rodného listu. ze za mnou príde este pani zo socialky ake nikto neprisiel. az ked sa ukazala sestricka tak som sa jej na to pytala a ze na malu uz nemam narok. nechapem tomu... a pravdupoveduac ani mojej psychike to nepridava. a co sa tyka porodu nemal by byt anonymny, nakoľko som o to nežiadala a mala ma moje meno
Mária27
26.12.20,16:16
ozvi sa na matriku a sociálku, žiadaj adopciu zrušiť