Peter Fox
27.12.20,12:57
Som SZČO a v decembri som spracoval niekoľko prekladov pre zahraničnú firmu v EÚ. Môžem ich vyfakturovať jednou (súhrnnou) faktúrou, ktorú vystavím a zašlem dňa 31.12.?

Prečo sa na to pýtam: v § 73 zákona o DPH, písm. d) sa uvádza, že faktúra musí byť vyhotovená do 15 dní od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom bola dodaná služba alebo prijatá platba pred dodaním služby s miestom dodania podľa § 15 ods. 1 v inom členskom štáte. Pri čítaní mi však zišla na um otázka, či môže byť tá faktúra vydaná aj na konci mesiaca, ktorého sa týka - teda napríklad toho 31.12. Samozrejme je splnená podmienka, že faktúra pokrýva všetky práce pre daného zákazníka za december. Ide mi čisto len o to, či je taký dátum vystavenia faktúry prípustný. Za odpovede vopred ďakujem.
marjankaj
27.12.20,12:07
A 31.12. je už neskoro? Či?
Peter Fox
27.12.20,12:49
Nie, nie je to neskoro. Ale 31.12 je fakticky ešte stále december. Tak som chcel vedieť, či by to prekážalo napríklad pri neskoršej daňovej kontrole.
P. S.: December je v mojej otázke len ako aktuálny príklad. Takisto by sa otázka dala aplikovať aj na november, júl, marec... atď.
marjankaj
27.12.20,12:53
Už v novembri vystavovať faktúru za december? To myslíš vážne?:eek:
Nechceš sa radšej venovať niečomu jednoduchšiemu?
Peter Fox
27.12.20,13:14
Keď som povedal, že otázka by sa dala aplikovať aj na november (napríklad), tak som samozrejme predpokladal, že v takom prípade by sme sa bavili o faktúre vystavenej na konci novembra za služby poskytnuté v novembri.
Pravdupovediac neverím, že si to nepochopil. Skôr to vyzerá tak, že sa len zabávaš bez toho, aby si vedel/chcel jasne odpovedať na prvotnú položenú otázku. Ja som však neprišiel viesť nikam nevedúce diskusie s tebou...
Tweety
27.12.20,13:17
Môžeš fakturovať posledným dňom mesiaca.
marjankaj
27.12.20,13:20
A môže aj skôr. Teda po poslednom dodaní.
Peter Fox
27.12.20,19:21
Vďaka vám obidvom za užitočnú odpoveď.
marjankaj
27.12.20,20:01
A dokonca môžeš vystaviť a poslať faktúru aj 15.1.