IviM
28.12.20,18:35
Dobry den,
z dovodu nadmerneho stresu a nerealnych ocakavani zo strany zamestnavatela zvazujem podat vypoved v sucasnej praci, kde pracujem 6 rokov. Problem je, ze so snubencom sa snazime o dieta a ak sa podari, chcela by som dostat matersku. Viete mi, prosim, poradit, ake mam moznosti, aby som matersku dostala?
Viem, ze najlepsie by bolo bud si najst najskor novu pracu a potom dat vypoved, alebo pockat, kym budem tehotna. O dieta sa vsak snazime uz skoro rok a cakat dalsi rok mi pripada ako zly sen. Tiez som dostala radu, ze si mam najst najskor novu pracu a az potom dat vypoved, lenze o to sa tiez snazim dlhsiu dobu a nic som si nenasla. Bojim sa, ze ak ostanem v sucasnej praci dlhsie, tak to nevydrzim, pretoze uz teraz mam zo stresu zdravotne problemy a oddalovanie vypovede ich moze len zhorsit. Dakujem
veronikasad
28.12.20,18:58
Ak ukončis pracovný pomer v case ked už budeš tehotna, vznikne ti nárok na materské z 8-mesacnej ochrannej doby. Obdobie do nastupu na materskú (6 tyzdnov pred terminom pôrodu) mozes potom riešiť PN-kou alebo evidenciou na UP.
IviM
28.12.20,19:14
Ahoj, dakujem ti za odpoved. A ak ukoncim pracovny pomer pred otehotnenim, tak ake mam moznosti? Na otehotnenie cakam uz niekolko mesiacov a nevychadza nam to
IviM
28.12.20,20:00
Ide o to, ze uz niekolko mesiacov cakam na to, ze otehotniem alebo zmenim pracu a nic sa nezmenilo. Najradsej by som uz dala vypoved a sla na urad prace, len keby sa mi podarilo za niekolko mesiacov predsa len otehotniet, asi by som nemala narok na matersku. Je moznost dostat matersku, aj keby som bola na urade prace?
ivka70
28.12.20,20:13
Narok na materske by si mala z tohto pracovneho vztahu v pripade, ze porodis do 8 mesiacov od skoncenia PP = ze by si uz musela byt tehotna v case skoncenia PP.

Inak jedine s dalsim zamestnanim, dohodou ci dobrovolnym poistenim. Vsetko by zaviselo od toho, kolko casu by uplynulo od skoncenia PP. Na materske treba aspon 270 dni nemocenskeho poistenia v poslednych 2 rokoch pred porodom.

Nie je uplne dobra doba na zmenu zamestnania, bolo by lepsie otehotniet a ist na PN a z nej na matersku.
veronikasad
28.12.20,21:22
Musíš si nájsť nejaké aj krátkodobé zamestnanie, lebo bez nemocenského poistenia ti nárok na materské nevznikne. Ak nové zamestnanie bude trvať bez PN aspoň 90 kal.dní, materské bude počítané z príjmu z aktuálneho zamestnania.
Katy a R
28.12.20,21:34
Ja by som takto: Momentálne máš dobu poistenia dostatočnú - tak aj keď by si ukončila PP ako netehotná - vždy máš čas to poriešiť buď novým PP, alebo dobrovoľným poistením (aj na krátku dobu). Ak tá pauza nebude veľmi dlhá. Samozrejme - k výške dávky neviem??? tam je viac variant - by si mohla ešte aj získať. Ale je hlavne na tebe - či už chceš mať kľud ... alebo ešte znesieš ...?
Kukni témy o materskej dávke - podobnú situáciu nájdeš tu na porade popísanú viackrát;)
veronikasad
28.12.20,21:54
Bez aktívneho nemocenského poistenia alebo nem.poistenia z ochrannej doby ti nárok na materské nevznikne. Z akého vymer.základu sa bude materské počítať závisí aj od toho ako dlho bude nový pracovný pomer trvať.