Laco.SK
28.12.20,20:44
Dobry den poradaci,

chcem sa opytat, SZCO uctuje v jednoduchom uctovnictve, uplatnuje preukazatelne vydavky a stav za rok 2020 vykazuje stratu, t.j. prijmy boli nizsie ako vydavky. Popri tom mu vsak trva trvaly pracovny pomer.

Chcem sa opytat, vznikne mu danova strata, ktoru si bude nasledne ak dosiahne v dalsich rokoch zisk uplatnovat 1/5?

Alebo kedze ma prijem z TPP nemoze uplatnovat stratu z podnikania

Vopred velmi pekne dakujem za odpovede a usmernenia a prajem vsetko dobre v novom roku 2021
Katy a R
28.12.20,20:58
Platí § 30 zák o DzP - rovnako, ako pre pre všetky ostatné SZČO . (max 5 rokov )
jeho príjem zo zamestnania (§5) nie je dôležitý - so stratou z § 6 nemá nič spoločné .
doplnenie zákona o DzP - kuk § 30☺
https://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595
- a je na zváženie - či sa vôbec oplatí vykazovať stratu (a učtovať) - ak už neplánuješ podnikať;)
Laco.SK
28.12.20,21:05
Dakujem velmi pekne za odpoved.

Nerozumiem, inde na webe sa pise:
Citujem: " Daňovú stratu nemôže vykázať fyzická osoba, ktorá uplatňuje tzv. paušálne výdavky, t. j. percentom z príjmom a fyzická osoba, ktorá uplatňuje preukázateľné výdavky a má príjmy:
- zo závislej činnosti, t. j. podľa § 5 zákona,
- z prenájmu nehnuteľností, t. j. podľa § 6 ods. 3 zákona,
- z použitia diela a umeleckého výkonu, t. j. podľa § 6 ods. 4,
- z kapitálového majetku, t. j. podľa § 7,
ostatné, t. j. podľa § 8. "
Doplnam link kde som to cital:
https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/odpocet-danovej-straty-2020

Nie je prave §5 prijem z TPP?

V pripade teda ze si moze uplatnit danovu stratu, este ma napada otazka, ak dojde k ukonceniu SZCO v r.2021, ako sa to potom odpocita, naraz? alebo moze iba 1/5
veronikasad
28.12.20,21:20
Ty si ale neuplatňuješ z podnikania výdavky percentom z príjmov, ale skutočné výdavky ...
marjankaj
28.12.20,21:44
Laco a to v ktorom zákone sa tak píše?
Laco.SK
28.12.20,21:49
veronikasad
Ano, uplatnujem skutocne vydavky.

Katy a R
to ci budem podnikat v buducom roku este neviem zhodnotit
? ako viem neuplatnit stratu v DP ?
veronikasad
28.12.20,21:51
Teraz to čítam pozornejšie, možno to bolo myslené že strata z podnikania (pri preukázatelných výdavkoch) nemôže byť započítaná s príjmom zo závislej činnosti + ďalšie vymenované príjmy ...
Katy a R
28.12.20,22:00
laci - píšem o nevykázaní straty! Ak nemáš nejaké veľké príjmy - tak je v takom prípade úplne zbytočné učtovať - vôbec nemusíš byť UJ - stačí si uplatniť výdavky % z príjmu;)
Laco.SK
28.12.20,22:02
Aj napriek tomu ze som platcom DPH?
veronikasad
28.12.20,22:04
Pokial si platitelom DPH celý rok, nemôžeš si uplatniť výdavky paušálom ...
Katy a R
28.12.20,22:07
o DPH v zadaní nie je nič;) - však pozri si ten zákon konečne . preto som ho priložila - nechce sa mi veštiť (napr aj ako dlho... a čo ešte iné ??? )
veronikasad
28.12.20,22:13
Pravidlá odpočtu daňovej straty platné pre daňové straty vykázané za zdaňovacie obdobie od 1.1.2020:

...
2. daňovník, ktorý je živnostníkom a „ostatné spoločnosti“ (t. j. nie mikrodaňovník) si môže odpočítať daňovú stratu každoročne maximálne vo výške 50 % zo základu dane (čiastkového základu dane). Uvedené znamená, že zaniká povinnosť umorovať daňovú stratu rovnomerne vo výške 1/4,
Prečítajte si tiež
Dôležité čísla v podnikaní v roku 2020

3. mikrodaňovník si môže odpočítať daňovú stratu v ľubovoľnej výške počas piatich bezprostredne po sebe nasledujúcich zdaňovacích obdobiach. Uvedené znamená, že na takéhoto daňovníka sa nevzťahuje podmienka umorenia daňovej straty vo výške 50 % zo základu dane (čiastkového základu dane) a je na jeho rozhodnutí v akom pomere si daňovú stratu počas nasledujúcich zdaňovacích období, umorí. Upozorňujeme, že mikrodaňovník si môže daňovú stratu podľa nových pravidiel odpočítať až za vykázané zdaňovacie obdobie od 1.1.2021, nakoľko až vtedy nadobudne status "mikrodaňovníka".
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwigs7Hm5fHtAhWLuIsKHXnCAPcQFjAAegQIBBAC&url=https%3A%2F%2Fwww.podnikajte.sk%2Fdan-z-prijmov%2Fodpocet-danovej-straty-2020&usg=AOvVaw2mbKO5RSJkeRB3d8A9zEEz
Laco.SK
29.12.20,06:22
Dakujem velmi pekne za objasnenie uplatnenia danovej straty.

Za mikrodanovnika, ak to spravne chapem sa povazuje danovnik, ktory nepresiahne prijem 49 749 eur, co je ciastka pre povinost stat sa platitelom DPH.

Ale moze byt mikrodanovnik aj subjekt, ktory uz je platitelom DPH (napr. v minulosti ako dobrovolny platitel DPH)?

Prijmy sa pocitaju iba zo zivnosti, nespada do toho TPP, vsak?