fiesta
29.12.20,12:25
Firma predáva pozemok na výstavbu, čiže s DPH. V kúpnej zmluve je uvedené, že bude vystavená zálohová faktúra a do 10 dní od zápisu do katastra bude vystavená faktúra. (Bol predpoklad, že do tých 10 dní prebehne prevod peňazí na účet). Bola vystavená zálohová fa, ale žiaľ právnička ešte neuvoľnila peniaze (je niekde na lyžovačke), čiže peniaze na účte nie sú a potrebujem už vystaviť faktúru podľa zmluvy, nakoľko je 10 dní od zápisu do katastra (dátum zápisu je zároveň daňová povinnosť DPH). Vie mi niekto poradiť, ako zaúčtovať v PÚ faktúru, keď už je vystavená zál.fa, a úhrada prebehne až v januári 2021?
Tweety
29.12.20,11:44
Klasicky v cene, na ktorej ste sa dohodli.. ZF nie je účtovný doklad,(neúčtuješ) a kedže neprebehla ani úhrada, tak z faktúry nič neodpočítavaš.
marjankaj
29.12.20,12:12
On si nepotrebuje odpočítať. On potrebuje odviesť DPH.
Tweety
29.12.20,12:18
a? to odpočítanie v súvislosti so ZF, s tou má problém, chápando, logické, že z faktúry si dph neodpočíta, kedže ide o výstup nie vstup dph a nebola žiadna faktúra k prijatej platbe
fiesta
29.12.20,19:47
Presne tak, ja potrebujem odviesť DPH. Vystavila som zál.fa, ale úhrada neprebehla, čiže ešte nemôžem vystaviť vyúčtovaciu faktúru. Ale podľa kúpnej zmluvy musím vystaviť faktúru do 10 dní od zápisu do katastra. Asi bude treba stornovať zálohovu fa, aj keď v kúpnej zmluve je podmienka jej vystavenia. A ďakujem za vaše reakcie.
Tweety
29.12.20,20:04
Vystavila si ZF, túto neúčtuješ, to som už napísala, vystavíš za predaj riadnu fa a odvedieš dph, problém je vyriešený, či?