MartinaDom
29.12.20,13:27
SZCO účtujúci v JU je zároveň platcom DPH poskytuje ubytovacie služby v apartmáne, ktorý nie je zaradený v majetku firmy, ale je zároveň prevádzkarňou. Aké náklady sú pre daného podnikateľa uznateľné. Určite sú tam platby za energie, ale na základe čoho si ich viem uplatniť, mesačne nechodia faktúry len tzv. inkaso. Zároveň ako si vie podnikateľ odrátať DPH z týchto platieb. Poraďte, kto s tým máte skúsenosti.
Mila123
29.12.20,12:29
inkaso ako SIPO?
MartinaDom
29.12.20,12:33
äno tak som to myslela. Predpis prišiel na začiatku, je tam elektrina, voda, plyn, upratovacie služby, správca atď. Klasické ako keď sa platí za byt, pretože apartmán (byt) je riadne v bytovom dome.
Onko
29.12.20,13:29
Musel by u dodávateľov energii podpísať zmluvu ako odberateľ - podnikateľ, potom bude dostávať faktúry aj s IČO, DIČ, IČ DPH, ale zároveň ako podnikateľ bude mať vyššie (neregulované, resp. inak regulované) ceny než majú domácnosti. Tak si to treba prepočítať, či sa to vôbec oplatí.
MartinaDom
29.12.20,13:54
takže do nákladov si nemôže daťtieto náklady? a ani dph odpočítať?
Onko
29.12.20,15:40
Odpočet DPH bez IČ DPH na faktúre určite nie. Čo sa týka daňových výdavkov, možno ma niekto opraví, ale povedal by som, že skôr nie, keďže nie je v obchodnom majetku.
veronikasad
29.12.20,16:16
Ma ubytovacie služby v predmete podnikania, alebo ich poskytuje ako sukromna osoba?