esprit
24.11.04,10:17
Milí paraďáci, kto ste ON LINE prosím o rýchlu odpoveď!

Môže dať zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi, ktorý je na PN? Zamestnancovi ešte neuplynula skúšobná lehota. Ďakujem za rýchle odpoveďe.
Zuzana68
24.11.04,09:26
Pokiaľ je ešte v skúšobnej dobe tak áno. Krásny deň Zuzana
esprit
24.11.04,09:29
Ďakujem za odpoveď.
Katty
24.11.04,09:32
áno, v skušobnej dobe §72 zrejme nie je chránený zákazom výpovede v ochrannej dobe-PN §64
daria
24.11.04,10:23
ešte taký dotaz ak má zamestnankyňa uzatvorenú pracovnú zmluvu
na dobu určitú do 31.12.2004, nastúpila na materskú 11.11.2004,
môžeme s ňou ukončiť pracovný pomer § 71 ZP ukončenie pracovného
pmeru na dobu určitú?
Dík.
anka
24.11.04,10:59
ak mala prac.zmluvu na dobu urcitu, tak sa s nou moze ukoncit prac. pomer
Peťo
24.11.04,11:04
Áno. Prac. pomer dohodnutý na určitu dobu končí uplynutím dohodnutej doby. V tomto prípade neexistuje žiadna ochrana zamestnancov , ako je to v prípade ochrannej doby v súvislosti s výpoveďou zamestnancovi . Pekný deň.
Katty
24.11.04,11:17
presne tak
ricij
24.11.04,11:39
Ale dajte mu to listom vedieť, aby sa nestalo, že vám nastúpi do práce.
Luba2
24.11.04,11:41
Milí paraďáci, kto ste ON LINE prosím o rýchlu odpoveď!

Môže dať zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi, ktorý je na PN? Zamestnancovi ešte neuplynula skúšobná lehota. Ďakujem za rýchle odpoveďe.


NIE!!!počas PN nemôžeš so zamestnancom ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe, nakoľko podľa § 45, ods. 2/ Zákonníka práce sa skúšobná doba predlžuje o čas prekážok na strane zamestnanca /teda dňom, keď nastúpi na PN sa vlastne preruší a znova bude plynúť, až sa vríti do práce/.
To, čo odpovedali kolegovia vyššie platilo do r. 2002 - vteda bolo možné ukončiť prac. pomer v skúšobnej dobe aj počas PN, ak sa dobre pamätám, tak sa do skúšobnej doby započítavalo max. 10 dní PN.

Takže s ukončením praco. pomeru počkaj, až kým sa vráti z PN.
Katty
24.11.04,12:59
luba2
super toto sa mi marilo, len som to nevedela v zákonníku práce nájsť, takže treba počkať až nastupi po PN do práce a dá sa mu písomné oznámenie o ukončení PP v skúš.dobe.
Magma
24.11.04,13:08
Áno, ja súhlasím s lubou2.
Luba2
24.11.04,13:27
luba2
super toto sa mi marilo, len som to nevedela v zákonníku práce nájsť, takže treba počkať až nastupi po PN do práce a dá sa mu písomné oznámenie o ukončení PP v skúš.dobe.

Presne tak, inú možnosť nemáš.
Katty
24.11.04,13:38
lenže tých 10dní, ktoré musíš potom zaplatiť ako zamestnávateľ strácaš ....
esprit
24.11.04,14:21
Milí poraďáci, ďakujem všetkým za odpovede, ale to nie ja ako zamestnávateľ chcem dať výpoveď, ale ju doručili môjmu známemu až domov. Je PN. Na základe prvých odpovedí už podpísal prevzatie. Je teda možné, že výpoveď je neplatná, lebo bol porušený zákonník práce, alebo tým, že podpísal prevzatie je platná?
ingi
24.11.04,14:28
Výpoveď je neplatná, a to aj napriek tomu, že podpísal jej prevzatie.
Nike
24.11.04,14:30
To či niekto prevezme, alebo neprevezme výpoveď nemá vplyv na jej platnosť. Vždy je lepšie prevziať a brániť sa. V tomto prípade tomu tak je. Treba to napadnúť (myslím listom).
Peťo
25.11.04,07:26
Esprit musí presne pomenovať -definovať problém : či je možne dať zamestnancovi výpoveď v skúšobnej dobe ,v ktorej bol PN /čo nedáva logiku/, alebo či je možné ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe v ktorej je práceneschopný. Mám dojem, že otázka smerovala na možnosť ukonč.prac.pomeru počas PN v skúšobnej dobe, kde odpoveď je á n o.
§ 45 ZP ods. 2 hovorí o predlžení skúšobnerj doby pre prekážky v práci na strane zamestnanca , ale nikde sa nehovorí , že v tomto prípade sa prac.pomer skončí až po ukončení tejto prekážky. Tu neplatí ochranná doba uvedená v § 64 ZP, táto sa vzťahuje iba na výpoveď danu zamestnancovi. Pekný deň.
ingi
25.11.04,07:44
Peťo, prečo si myslíš, že §64 ods.1 písm.a) ZP sa nevzťahuje na tento prípad? Podľa mňa sa stále jedná o výpoveď danú zamestnancovi. Či sa mýlim?
Luba2
25.11.04,08:02
Peťo, § 64 sa samozrejme nevzťahuje na prípad, o ktorom píšeme. Tu nejde o výpoveď, ale o ukončenie prac. pomeru v skúšobnej dobe. A počas PN sa Ti skúšobná doba prerušuje - čiže NEMÁŠ JU a teda nemôžeš mať ukončený prac. pomer v skúšobnej dobe. Skúšobná doba pokračuje až keď ukončíš PN a nastúpiš späť do práce.
Takže ak ten dotyčný prevzal ukončenie prac. pomeru v skúšobnej dobe, tak nech listom oznámi zamestnávateľovi, že ho považuje za neplatné a po PN mieni pokračovať v práci podľa pracovnej zmluvy. Ale zasa na druhej strane, hneď po ukončení PN mu zamestnávateľ zrejme bude mať snahu ukončiť pracovný pomer tak či tak, takže nič nezíska.
A čo sa týka tých prvých desať dní PN - žiaľ mu ich zamestnávateľ platiť MUSí.
Peťo
25.11.04,08:17
Veď práve. Pýtam sa , či sa jedná o výpoveď zo strany zamestnavateľa/ § 63 ZP/, alebo skončenie prac.pomeru v v skúšobnej dobe / § 72 ZP/. Ja ako zamestnavateľ neviem, prečo by som využíval inštitút vypovede /v skúšobnej dobe/, ktorý mi proces uvoľnenia zamestnanca skomplikuje /viď § 64/, keď úplne jednoduchým zákonným spôsobom cez § 72 ZP v skúšobnej dobe / aj počas PN, či materskej/ písomným oznamením zamestnancovi, spravidla 3 dni pred pred zamyšľaným uvoľnením, ukončím prac.pomer v skušobnej dobe. Pekný deň.
Luba2
25.11.04,08:28
Veď práve. Pýtam sa , či sa jedná o výpoveď zo strany zamestnavateľa/ § 63 ZP/, alebo skončenie prac.pomeru v v skúšobnej dobe / § 72 ZP/. Ja ako zamestnavateľ neviem, prečo by som využíval inštitút vypovede /v skúšobnej dobe/, ktorý mi proces uvoľnenia zamestnanca skomplikuje /viď § 64/, keď úplne jednoduchým zákonným spôsobom cez § 72 ZP v skúšobnej dobe / aj počas PN, či materskej/ písomným oznamením zamestnancovi, spravidla 3 dni pred pred zamyšľaným uvoľnením, ukončím prac.pomer v skušobnej dobe. Pekný deň.

Asi si nerozumieme. Ja sa snažím celú dobu vysvetliť, že v súšobnej dobe nemôžeš ukončiť pracovný pomer kedykoľvek, teda napr. počas PN. Lebo počas PN (a počas všetkých ostatných prekážok v práci) máš skúšobnú dobu P R E R U Š E N Ú, čiže nu nemáš.

To, že mnohí účtovníci žiaľbohu používajú termín výpoveď na všetky spôsoby ukončenia prac. pomeru, konkrétne s týmto mojim vysvetlením nesúvisí, aj napriek tomu, že niektoré odpovede sa hneď priklonili k § 64 týkajúcemu sa len výpovedí.
ingi
25.11.04,09:00
Ďakujem, Luba2, vlastne si mi odpovedala. Neuvedomila som si fakt, že je tu možnosť využiť § 72 ZP.
Peťo
25.11.04,09:11
Luba 2 - je mi ľuto, ale musim Ti oponovať. Na jednom sme sa zhodli, že ide o skončenie prac.pomeru v skúšobnej dobe podľa § 72 /žiadne vypovede/. Ale s ostatným už nemôžem súhlasiť. Skúšobná doba , podľa § 45 ods. 2 , sa o čas prekážok v práci na strane predlžuje / nie prerušuje/, to znamená že celková skúšobná doba sa môže z tohto dôvodu predlžiť aj nad dohodnutu dobu v prac.zmluve, a počas tejto doby môže zamestnanec i zamestnavateľ pracovcný pomer písomne z akehokoľvek dôvodu, alebo bez jeho uvedenia ukončiť. Prečo by som ako zamestnavateľ musel čakať až do ukončenia prekážky /ZP to nikde v tomto prípade nehovorí /, keď takýto zamestnanec mi nevyhovuje. Príklad : dohodnutá skúš.doba 3 mesiace, po dvoch mesiacoch zamestnanec zostal jeden a pol mesiaca PN, zamestnavateľ sa v štvrtom mesiaci po vzniku prac.pomeru rozhodol prac.pomer ukončiť v čase trvania PN , lebo skúšobná doba sa o PN predlžila čiže ešte trvá. Toto je môj pohľad na danu problematiku. Dôfam, že nás rozsúdi /v dobrom/ právnik. Pekný deň.
esprit
25.11.04,09:14
Ospravedlňujem sa za nesprávny termín použitý v otázke. Sama som nemala pri zadaní otázky dosť informácií, zbehlo sa to dosť rýchle.
Dnes už viem, že išlo samozrejme o oznámenie zamestnávateľa o skončení pracovného pomeru v skúšobnej dobe s odvolávkou na § 72.
Z odpovedí je zrejmé, že zamestnávateľ môže skončiť v skúšobnej dobe aj počas zamestnancovej práceneschopnosti. Napriek tomu by som rada vedela, ktorý § to presne upravuje.
A tiež by som rada vedela, či je možné aby pracovný pomer skončil v skúšobnej dobe aj počas trvania PN, nakoľko v tom oznámení je dátum skončenia 26.11.2004, ale PN bude pokračovať zrejme až do konca roka.
Ď :o
Katty
25.11.04,09:21
Takže ak by sme to zhrnuli tak:

riadime sa §72 skončenie pp v skuš.dobe kedy je možné kedykoľvek z oboch strán bez dôvodu ukončiť PP
§64 sa použiť nedá lebo toto nie je VÝPOVEĎ
a §45 hovorí len o predlžení skušobnej doby, nie prerušení...


z toho teda vyplýva že skončenie PP aj počas PN je platné
Luba2
25.11.04,09:50
Peťo - ja zasa nesúhlasím s Tebou. § 42/2 hovorí, že skúšobná doba sa predlžuje o čas prekážok v práci na strane zamestnanca. Je možné, že uvedená veta znie dosť nejednoznačne. Súdne rozhodnutie k uvedenej problematike žiadne k dispozícii nemám, ale jednak dôvodová správa k Zákonníku práce a komentáre, ktoré mám hovoria to, čo som ja napísala. Citujem komentár JUDr. Rybárová, JUDr. Vojnarová, Ing. Mačuha:
"Oproti doterajšiemu právnemu stavu sa doba prekážok v práci, pre ktoré zamestnanec nemôže v priebehu skúšobnej doby vykonávať prácu, nezapočítava do skúšobnej doby, čím sa skúšobná doba zo zákona predlžuje. Musí však ísť o prekážky na strane zamestnanca, nie na strane zamestnávateľa."
No z toho dôvodu je moje vysvetlenie také, aké je - ak sa prekážka nezapočítava do skúšobnej doby, nemôžem vrámci tej prekážky ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe.

Ale tiež budem rada, ak nás niekto rozsúdi.
Katty
25.11.04,10:14
Osobne sa prikláňam k Peťovmu názoru, to predlženie v §45 chápem len ako ochranu zamestnávatela resp. zamestnanca v prípade prekážok počas skúšobnej dobe. Skúšobná doba predsa slúži k "otestovaniu" či tá práca alebo ten zamestnanec je to pravé orechové... a ak by nastal prípad že zamestnanec druhý deň po nástupe do zamestnania pôjde na PN a bude viac ako 3 mesiace, tak čo potom ... zamestnávateľ by mal zamestnanca ktorého výkon práce ani nepozná..
vladan
25.11.04,10:35
ja tu listujem v zákonníku práce hore-dole, ale nakoniec ja nie som právnik, nebudem rozsudzovať (to je slovko, čo?) ...

... ale dávam do pléna môj názor:

1. ak je zamestnanec, ktorý je v skúšobnej dobe, na PN, predlžuje sa jeho skúšobná doba o čas tejto PN (§ 45 ods. 2)
2. v skúšobnej dobe sa môže skončiť PP písomne z AKÉHOKOĽVEK DOVODU ALEBO BEZ UVEDENIA DOVODU (§ 72 ods. 1) - prepáčte neviem napísať veľké ô:o
- v tomto paragrafe a odseku mi však chýba slovko KEDYKOĽVEK, čiže pokračujem v listovaní zákonníka práce a prichádzam k bodu
3. zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi VÝPOVEĎ V OCHRANNEJ DOBE (PN ochrannou dobou je - § 64 ods. 1)
4. keďže skončenie pracovného pomeru sa nerovná výpovedi v ochrannej dobe, tak PÍSOMNÉ OZNÁMENIE O SKONČENÍ PP DORUČÍM ZAMESTNANCOVI ASPOŇ 3 DNI PRED DŇOM, KEĎ SA MÁ PP SKONČIŤ, AJ KEĎ JE TENTO ZAMESTNANEC (KTORÝ JE EŠTE V SKÚŠOBNEJ DOBE) DOČASNE PRÁCENESCHOPNÝ.

Takže koniec-koncov musím súhlasiť s Peťom
Pekný deň
Luba2
25.11.04,11:45
Aj keď si myslím, že môj výklad (podložený niekoľkými komentármi) by bol možno spravodlivejší, vyzerá to tak, že asi budem musieť ustúpiť väčšine. Našla som totiž ďalší komentár k skúšobnej dobe, tento raz od Barancovej a tá píše: ... Počas trvania prekázok v práci na strane zamestnanca, možno nielen zo strany zamestnanca ale aj zo strany zamestnávateľa skončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe...Aj keď sa s tým neviem stotožniť, považujem ju za jednu z najväčších autorít v oblasti pracovného práva, preto uverejňujem jej výklad. Napriek tomu, ja by som asi počas PN prac. pomer v skúš. dobe neukončila, počkala by som na návrat do práce.
Veva
29.11.04,17:12
Luba som na tvojej strane, my sme sa vždy riadili ,že ak zamestnanec či je v skúšobnej dobe ,alebo sme chceli uplatniť § na organizačnú zmenu, vždy tam bola otázka či nie je na PN a až potom sa realizovalo podanie výpovede .Veď je to nedôjstojné ak je niekto chorý a ak vážne a príde mu výpoveď nech by to ten pán vedúci zažil na vlastnej koži.Prečo neuplatnili návštevu ,že porušuje liečebný poriadok ak porušuje ? A on by sa vrátil a dajú mu výpoveď .
/"Zamestnávatelia "- tých desať dní čo musíte vyplatiť bez jeho pričinenia nie je taký náklad ako sa vždy prezentuje , ale keď odpracuje nadčasy ,ktoré zaplatí, ale biedne to je v poriadku./
vladan
29.11.04,17:20
Veva, my sme tu však rozoberali problém skončenia pracovného pomeru v skúšobnej dobe, nie VÝPOVEĎ. Lebo, podľa mňa, sú to dva rozdielne pojmy a dva rozdielne cesty ako postupovať :-) ... a nakoniec si myslím, že v poslednom príspevku Luba2 nepriamo uznala, že pracovný pomer v skúšobnej dobe môže skončiť aj počas PN :-)
Veva
30.11.04,16:48
Vladam, ja som len chcela poukazať ,že zamestnanec má uzatvorený najprv PP ,a že má vymedzenú skúšobnú dobu predsa nedáva tohto zamestnanca do polohy iného človeka ako po skúšobnej dobe. Áno táto doba odhalí jeho kvality - nekvality a dáva možnosť zamestnávateľovi si ho otestovať a ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe písomnou formou z akéhokoľvek dôvodu alebo bez udania dôvodu.Áno , máš pravdu . /zistila som , že aj v okolí to takto realizovali PN - ukončenie prac.pom./
Veľa úspechov v práci.
jmatus
05.04.10,16:10
Moj syn uzavrel so zamestnavatelom pracovny pomer na dobu urcitu so skusobnou dobou. Este pocas skusobnej doby omarodoval. Kopiu Pn zaslal zamestnavatelovi a nasledne na to mu od zamestnavatela prisla výpoved este v skusobnej dobe. Ako ma syn postopovat a co to pre neho znamen? PN je dlhodobejsia min. 4-5mes.
brčko
05.04.10,19:08
Moj syn uzavrel so zamestnavatelom pracovny pomer na dobu urcitu so skusobnou dobou. Este pocas skusobnej doby omarodoval. Kopiu Pn zaslal zamestnavatelovi a nasledne na to mu od zamestnavatela prisla výpoved este v skusobnej dobe. Ako ma syn postopovat a co to pre neho znamen? PN je dlhodobejsia min. 4-5mes.

Takže zaemstnávatel s ním ukončil prac.pomer počas skúšobnej doby, (t.j. nejde o výpoved, aby to bolo presné)
Bežne by mu zamestnávatel platil prvých 10kalendárnych dní náhradu mzdy za dočasnú PN. Ak jeho PP skončil skôr ako uplynulo 10dní PN, tak odo dna ukončenia PP bude poberať nemocenské zo soc.poistovne zamestnávatela, nebude ju vyplácať zamestnávatel. Všetky papiere týkajúce sa PN (pokračovanie PN cez mesiac, ukončenie PN) už nebude odnášať zamestnávatelovi ale priamo do SP jeho zamestnávatela.

Tiež potom treba zajsť na svoju ZP myslím s dokladom o poberaní nemocenského + dokladom o ukončení PP, príp. zápočtovým listom. No lepšie si zistiť priamo vo svojej ZP, čo treba, nemajú rovnaké postupy. A samozrejme len v čase vychádzok, resp. môže vybaviť niekto iný predpokladám.

Na UP ho zaevidujú najskôr po ukočení PN.
pato-m
11.10.10,13:30
Dobry den
mam mensi problem..som v skusobnej dobe. dna 29 som bol v praci a dna 30 som isiel na PN...ked som im priniesol PN tak mi povedali ze uz mi poslaly vypoved. ked mi prisla vypoved domov bol tam datum ukoncenia 29...tak sa chcem spytat ci mi PN plati a vypoved nemozem dostat???
a ci mozem dostat vypoved ku dnu ktory som odpracoval??
prosim o surnu odpoved....vopred dakujem...
rodina1
11.10.10,13:36
Dobry den
mam mensi problem..som v skusobnej dobe. dna 29 som bol v praci a dna 30 som isiel na PN...ked som im priniesol PN tak mi povedali ze uz mi poslaly vypoved. ked mi prisla vypoved domov bol tam datum ukoncenia 29...tak sa chcem spytat ci mi PN plati a vypoved nemozem dostat???
a ci mozem dostat vypoved ku dnu ktory som odpracoval??
prosim o surnu odpoved....vopred dakujem...
V skúšobnej dobe sa nejedná o výpoveď, ale o skončenie PP v skúšobnej dobe. Ak je zamestnanec počas skúšobnej doby PN, nevzťahuje sa naňho zákaz výpovede, to znamená, že aj počas PN môže zamestnanávateľ so zamestnancom skončiť PP v skúšobnej dobe.
Skončenie PP ku dňu, ktorý si odpracoval, môžeš dostať. Za tento deň by ti mala byť uhradená mzda.
Ak tvoja PN začala 30.-teho a tvoj PP je ukončený 29.-ho, dávky v nemoci ti bude preplácať SP.
pato-m
11.10.10,14:50
dakujem za odpoved..
tz. ja by som mal ist do SP a tam predlozit papiere o PN aj ked mi uz PN-skoncila???
firma co mi poslala vypoved tam zmenila datumy vystavenia vypovede aj ukoncenia lebo to vystavovali 30 a dali datum vystavenia 28 ale nema mi to kto potvrdit...lebo ked som tam zaniesol PN-ku tak mi nedali vypoved do ruky a ani 29 mi jnu nedali ale odoslaly ju az 30 tak ci ta vypoved plati????
a na papiery bolo napisane ,,pisomnost sa bude povazovat za dorucenu datumom prevzatia a ten bol 1
mzdarka renca
11.10.10,14:58
dakujem za odpoved..
tz. ja by som mal ist do SP a tam predlozit papiere o PN aj ked mi uz PN-skoncila???
firma co mi poslala vypoved tam zmenila datumy vystavenia vypovede aj ukoncenia lebo to vystavovali 30 a dali datum vystavenia 28 ale nema mi to kto potvrdit...lebo ked som tam zaniesol PN-ku tak mi nedali vypoved do ruky a ani 29 mi jnu nedali ale odoslaly ju az 30 tak ci ta vypoved plati????
a na papiery bolo napisane ,,pisomnost sa bude povazovat za dorucenu datumom prevzatia a ten bol 1

PN-ku odnesieš do soc. poisťovne, ale vypýtaj so od zamestnávateľa "Potvrdenie zamestnávateľa o zamestnancovi na účely uplatnenia nároku na nemocenskú dávku", na základe ktorého ti vie SP vypočítať výšku dávok NP.
rodina1
11.10.10,16:59
dakujem za odpoved..
tz. ja by som mal ist do SP a tam predlozit papiere o PN aj ked mi uz PN-skoncila???
firma co mi poslala vypoved tam zmenila datumy vystavenia vypovede aj ukoncenia lebo to vystavovali 30 a dali datum vystavenia 28 ale nema mi to kto potvrdit...lebo ked som tam zaniesol PN-ku tak mi nedali vypoved do ruky a ani 29 mi jnu nedali ale odoslaly ju az 30 tak ci ta vypoved plati????
a na papiery bolo napisane ,,pisomnost sa bude povazovat za dorucenu datumom prevzatia a ten bol 1
Skús upresniť ešte dátumy:
29.9. - bol si v práci
30.9. - začala ti PN
kedy si zaniesol PN zamestnávateľovi?
Poslali ti domov doporučený list s doručenkou, ktorý si prevzal - kedy?
Čo bolo v liste napísané?
PN ti už skončila?
Kedy?
pato-m
12.10.10,15:58
Skús upresniť ešte dátumy:
29.9. - bol si v práci
30.9. - začala ti PN
kedy si zaniesol PN zamestnávateľovi?
Poslali ti domov doporučený list s doručenkou, ktorý si prevzal - kedy?
Čo bolo v liste napísané?
PN ti už skončila?
Kedy?

29.9 som bol v praci
30.9 sa mi zacala PN
30.9 som ju zaniesol do prace
30.9 mi poslaly vypoved ,,Touto cestou s Vami firma ... koncik pracov. pomer v skusobnej dobe k 29.9.bez udania dovodu.
Pisomnost sa povazuje za dorucenu datumom prevzatia" a ja som ju prevzal 1.10
9.10 mi PN skoncila
veronikasad
12.10.10,16:07
Doplň ešte prosím dátum vzniku pracovného pomeru a dlžku skúšobnej doby (nájdeš v pracovnej zmluve)
rodina1
12.10.10,17:05
Veronika, v príspevku č. 36 písal, že je v skúšobnej dobe.
rodina1
12.10.10,17:12
29.9 som bol v praci
30.9 sa mi zacala PN
30.9 som ju zaniesol do prace
30.9 mi poslaly vypoved ,,Touto cestou s Vami firma ... koncik pracov. pomer v skusobnej dobe k 29.9.bez udania dovodu.
Pisomnost sa povazuje za dorucenu datumom prevzatia"a ja som ju prevzal 1.109.10 mi PN skoncila

pri skončení PP v skúšobnej dobe nie je podstatný dátum doručenia písomnosti.
Takže PP ti skončil 29.9. a za tento deň by ti mal zamestnávateľ vyplatiť mzdu.
Od 30.9. (teda od prvého dňa PN) ti dávky v nemoci vyplatí SP.
Ukončenie PN zanes na SP.
pato-m
12.10.10,19:16
Doplň ešte prosím dátum vzniku pracovného pomeru a dlžku skúšobnej doby (nájdeš v pracovnej zmluve)

6.7 vznik PP...skusobna doba 3 mesiace
mzdarka renca
12.10.10,19:21
6.7 vznik PP...skusobna doba 3 mesiace

takže platí, príspevok vyššie.
pato-m
12.10.10,19:32
dakujem Vam za pomoc....este jedna otazka ak by som dokazal ze mi vypoved vystavily 30 a nie 28 akl je napisane tak by mi ju mala preplatit firma????
mzdarka renca
12.10.10,19:37
dakujem Vam za pomoc....este jedna otazka ak by som dokazal ze mi vypoved vystavily 30 a nie 28 akl je napisane tak by mi ju mala preplatit firma????

ono nie je žiadny rozdiel vo výške, ktorú dostaneš za to, že si bol PN. Tebe môže byť jedno, či ti to preplatí firma (jedná sa len o jeden deň, o ktorý ti ide a to je toho 30.9.), alebo sociálna poisťovňa hneď od prvého dňa do ukončenia PN.
Janka215
11.03.13,17:38
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, či môže dať zamestnávateľ výpoveď zamestnancovi počas PN, ktorí je zamestnaný na dobu neurčitú a to doručením do vlastných rúk a či je takáto výpoveď platná.Pracoval u nás 9 rokov.Pred nástupom na PN v práci dostal písomné napomenutie za hrubé porušenie prac.disciplíny aj s ďalším kolegom.Jeden kolega pracuje aj naďalej a tento išiel na PN. Jednalo sa o opustenie firmy na 20min,kedy si išli obidvaja zaviezť materiál domov. Oznámili to kolegyni z kancelárie ale nie vedúcej a tak mali z toho problém a následné písomné napomenutie.Ešte v ten deň si tých 20 min. odpracovali. Jeden nastúpil na druhý deň na PN a ten druhý pracuje dodnes.Tomu prvému doručili za tento priestupok domov výpoveď počas PN a tak sa chcem opýtať či zamestnávateľ postupoval správne.Ďakujem za vaše odpovede.
Tweety
11.03.13,18:02
Počas DPN je zamestnanec v tzv. OD, pre zamestnávateľa platí §64-zákaz výpovede. ALe tu zrejme neide o výpoveď ale o okamžité skončenie PP, treba to upresniť.