SK321
30.12.20,12:10
Po ukončení TPP u zamestnávateľa z dôvodu založenia si vlastnej firmy, nemôžem byť evidovaná na úrade práce a poberať dávku v nezamestnanosti, i keď som si predtým platila všetky potrebné odvody. Preto som vo vlastnej firme nahlásená ako zamestnanec na 1 hod týždenne (kvôli poisteniam ZP a SP) ako administratívny pracovník s povinnosťami pri zakladaní prevádzkarne (5e/hod brutto). (Vo firme sme obaja konatelia s manželom, ale keďže živnosti sú remeselné, nemôžem sa ja z nej odhlásiť, nakoľko manžel by nespĺňal podmienku odbornosti). Prakticky som nestihla začať podnikať a z nariadenia RÚVZ prevádzka je zatvorená a bude do neviem kedy. Dotácie resp. prvá pomoc plus, z toho čo som čítala sa nevzťahuje na môj prípad. Alebo? Vie mi niekto poradiť, nasmerovať, čo by som mohla, o čo si požiadať? Aké sú možnosti? Ide o novú firmu, ktorá nemá žiadne tržby a ja prakticky nemám žiaden príjem.
Ďakujem
Mila123
30.12.20,11:16
od kedy vznikla sro?
SK321
30.12.20,11:18
jul 2020, na TPP som bola zamestnana do konca oktobra a od novembra som na 1 hod tyzdenne u seba
Mila123
30.12.20,11:28
môžete čerpať Opatrenie na zamestnancov 1, alebo 3A alebo 3B (keďže je mzda nízka tak sa zrejme ani neoplatí), keďže nie ste sama konateľka a spoločníčka (jednoosobová sro) nie ste, nemáte nárok na opatrenie č. 4B, teda ak nemusíte byť vy ako garant činnosti spoločnosti, (manžel zrejme musí), predajte, prepíšte, či darujte - proste zbavte sa konateľstva a vlastníctva v sro, choďte do evidencie na UPSVaR a vyčerpete si PvN z Vášho zamestnania (i keď si trošku ublížite, nakoľko ste mali veľmi nízku mzdu a tá sa bude počítať do výpočtu podpory v nezamestnanosti)
SK321
30.12.20,11:33
Práveže ja spĺňam podmienku odbornosti, a teda ja sa nemôžem odhlásiť z firmy. A niečo ako životné minimum, či dávku v hmotnej núdzi by sa dalo využiť? alebo niečo iné?
Mila123
30.12.20,11:36
nič, ste podnikatelia, resp. vlastníci firmy a súčasne zamestnanci
SK321
30.12.20,11:39
aha, no i tak ďakujem