Kristina27
18.09.06,10:45
Konateľ bez príjmu, nie je v prac. pomere vo svojej s.r.o. a má súkromne auto.
Píše cestovné príkazy pre svoju s.r.o., musí mať zaplatenú cestnú daň a tým aj prihlásený na DÚ ako plátca dane z motor. voz.?
ajobs
18.09.06,08:53
Konateľ bez príjmu, nie je v prac. pomere vo svojej s.r.o. a má súkromne auto.
Píše cestovné príkazy pre svoju s.r.o., musí mať zaplatenú cestnú daň a tým aj prihlásený na DÚ ako plátca dane z motor. voz.?

Nemusí mať zaplatenú DzMV.
Kristina27
19.09.06,07:41
A keď súkromná osoba prenajíma svoje mot. vozidlo spoločnosti? Vtedy musí mať zaplatenú cestnú daň?
Tá spoločnosť ho celoročne využíva na podnikanie.
Danila
20.09.06,04:28
A keď súkromná osoba prenajíma svoje mot. vozidlo spoločnosti? Vtedy musí mať zaplatenú cestnú daň?
Tá spoločnosť ho celoročne využíva na podnikanie.Spoločnosť zaplatí DzMV.
1novacik1
06.11.06,10:51
prosim ak mi vie niekto poradit-konatel spolocnosti v sro-invalidny dochodca s postihnutim vyssim ako 70% chce pouzivat svoje osobne motor vozidlo na rozne rokovania, musi mat zaplatenu cestnu dan ked sa jedna o invalida?
Milan Benka
06.11.06,10:54
prosim ak mi vie niekto poradit-konatel spolocnosti v sro-invalidny dochodca s postihnutim vyssim ako 70% chce pouzivat svoje osobne motor vozidlo na rozne rokovania, musi mat zaplatenu cestnu dan ked sa jedna o invalida?

Daň z MV nemusí mať zaplatenú. Patrí mu náhrada za použitie súkr. mot. vozidla ako zamestnancovi.
Tweety
06.11.06,10:54
prosim ak mi vie niekto poradit-konatel spolocnosti v sro-invalidny dochodca s postihnutim vyssim ako 70% chce pouzivat svoje osobne motor vozidlo na rozne rokovania, musi mat zaplatenu cestnu dan ked sa jedna o invalida?
Nie, nemusí.
1novacik1
06.11.06,11:23
dakujem za poradenie,a este kde to najdem v zakone? o cestovnych nahradach ?
Tweety
06.11.06,11:25
dakujem za poradenie,a este kde to najdem v zakone? o cestovnych nahradach ?Je to v zákone o Cestovných náhradách.
§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách
ajobs
06.11.06,16:21
Je to v zákone o Cestovných náhradách.
§ 7
Náhrady za používanie cestných motorových vozidiel pri pracovných cestách

Áno , je to § 7, ale v spojitosti s
§ 1
Predmet úpravy

..................

(2) Tento zákon upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,

a) o ktorých to ustanovuje osobitný predpis,
b) ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu, ak im nie sú poskytované náhrady podľa písmena a),
c)ktoré plnia pre právnickú osobu alebo fyzickú osobu úlohy a nie sú k právnickej osobe alebo fyzickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ani v inom právnom vzťahu 1a), ak je to dohodnuté.
sara
06.11.06,17:03
A ako je to u spoločníka s.r.o., zároveň je zamestnanec s.r.o., musí mať zaplatenú cestnú daň, ak chce využívať svoje súkromné auto?
cloe
06.11.06,17:11
A ako je to u spoločníka s.r.o., zároveň je zamestnanec s.r.o., musí mať zaplatenú cestnú daň, ak chce využívať svoje súkromné auto?
V tomto prípade sa spoločník berie ako hociktorý iný zamestnanec, patrí mu taká istá náhrada. Daň z motorových vozidiel nemusí byť zaplatená.
Viera.M.
06.11.06,18:12
Konateľ za svoje súkromné motorové vozidlo nemusí platiť daň z motorových vozidiel.
Ale mne osobne ostáva nezodpovedaná iná otázka. Konateľ bez príjmu? Na základe čoho alebo koho vykonáva a vyučtováva si cestovné za používanie svojho vozidla voči spoločnosti?
Akú činnosť, prácu vykonáva?
Myslím si, ale ak áno, budem rada, ak mi odpoviete, že tento spôsob vyúčtovania za používanie svojho súkr. vozidla nie je v súlade s inými zákonmi.
Ďakujem...
Evanka
15.11.06,09:08
Konateľ za svoje súkromné motorové vozidlo nemusí platiť daň z motorových vozidiel.
Ale mne osobne ostáva nezodpovedaná iná otázka. Konateľ bez príjmu? Na základe čoho alebo koho vykonáva a vyučtováva si cestovné za používanie svojho vozidla voči spoločnosti?
Akú činnosť, prácu vykonáva?
Myslím si, ale ak áno, budem rada, ak mi odpoviete, že tento spôsob vyúčtovania za používanie svojho súkr. vozidla nie je v súlade s inými zákonmi.
Ďakujem...
Nárok na cestovné náhrady vzniká konateľovi, ak pracovná cesta je vykonaná pre spoločnosť z titulu tejto funkcie....
Zákon o cestovných náhradách upravuje aj poskytovanie náhrad osobám,
ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu,...... (§1 ods 2 písm b)
va1ke
15.11.06,16:22
Ahojte mám jednu otázku. S.r.o. podľa kúpnej zmluvy kúpila vozidlo 16.8.2006...ojazdené vozidlo... prepísané na novú s.r.o. bolo až 29.9.2006. Od 16.8.2006 podľa zmluvy prešlo vlastnícke právo na s.r.o. a vtedy nová s.r.o. začala auto aj používať na podnikanie. Nezaplatili cestnú daň, teraz ju idú platiť dodatočne. Od akého dátumu sa môže tá cestná daň zaplatiť. Môže už od 16.8.2006. Je to auto v kategórii N1. Aj keď to nieje klasické úžitkové vozidlo cestnú daň platí podľa sadzieb za počet náprav....podľa hmotnosti?
andrej_rv
15.11.06,17:25
S.r.o. podľa kúpnej zmluvy kúpila vozidlo 16.8.2006...ojazdené vozidlo... prepísané na novú s.r.o. bolo až 29.9.2006. Od 16.8.2006 podľa zmluvy prešlo vlastnícke právo na s.r.o. a vtedy nová s.r.o. začala auto aj používať na podnikanie. Nezaplatili cestnú daň, teraz ju idú platiť dodatočne. Od akého dátumu sa môže tá cestná daň zaplatiť. Môže už od 16.8.2006. Je to auto v kategórii N1. Aj keď to nieje klasické úžitkové vozidlo cestnú daň platí podľa sadzieb za počet náprav....podľa hmotnosti?Podľa § 89 ods. 1 zákona č. 582/2004 Z.z. vzniká daňová povinnosť dňom začatia používania vozidla na podnikanie. Daň by ste teda mali začať platiť dňom 16.8.2006, bez ohľadu na dátum prepisu.
U úžitkových vozidiel sa daň platí podľa počtu náprav a celkovej hmotnosti (súčet pohotovostnej a úžitkovej hmotnosti) vozidla. Podkladom pre zistenie hmotnosti a počtu náprav sú údaje uvedené v technickom preukaze, alebo u nových osvedčení o evidencii vozidla v r. 32 osvedčenia.
va1ke
15.11.06,17:30
ďakujem veľmi pekne za radu. som rada, že sa našiel niekto kto mi poradil? a od tohoto dátumu si môže dávať aj do nákladov-phm, opravy a pod?
andrej_rv
15.11.06,17:40
ďakujem veľmi pekne za radu. som rada, že sa našiel niekto kto mi poradil? a od tohoto dátumu si môže dávať aj do nákladov-phm, opravy a pod?Keďže je od uvedeného dátumu vlastníkom i užívateľom, samozrejme áno.
Miška1
16.11.06,20:04
Prosím Vás, viete mi niekto poradiť, čo mám spraviť? Konateľ, ktorý nie je zamestnaný v s.r.o., používa svoje súkromné vozidlo na podnikateľské účely s.r.o.. Práve teraz som na porade zistila, že za vozidlo nemusela byť platená cestná daň. Ibaže daň sa zaplatila a platila ju s.r.o.. Mám teraz požiadať daňový úrad o vrátenie zaplatenej dane, alebo má konateľ ako súkromná osoba spísať so ,,sebou,, konateľom s.r.o. zmluvu a nájme dopravného protriedku( čo ba bolo asi komplikované)?Ďakujem za všetky odpovede.
Orsz
16.11.06,20:15
Prosím Vás, viete mi niekto poradiť, čo mám spraviť? Konateľ, ktorý nie je zamestnaný v s.r.o., používa svoje súkromné vozidlo na podnikateľské účely s.r.o.. Práve teraz som na porade zistila, že za vozidlo nemusela byť platená cestná daň. Ibaže daň sa zaplatila a platila ju s.r.o.. Mám teraz požiadať daňový úrad o vrátenie zaplatenej dane, alebo má konateľ ako súkromná osoba spísať so ,,sebou,, konateľom s.r.o. zmluvu a nájme dopravného protriedku( čo ba bolo asi komplikované)?Ďakujem za všetky odpovede.


Pripájam niečo z www.drsr.sk. Podľa týchto dopytov je jasné, že nie je dôležitý vlastnícky vzťah k autu, takže aj na zapožičané vozidlo možno uplatniť cestovné náhrady. A ak bol zamestnanec s.r.o. zároveň spoločníkom v tej s.r.o., a používal svoje súkromné vozidlo, podľa predpisov do konca roku 2005 musel zaplatiť cestnú daň, a od 1.1.2006 tto daň platiť nemusí. Myslím teda podľa tohto, Miška, že v Tvojom prípade to tiež nemal povinnosť zaplatiť. Ale prever si to na DÚ.
Miška1
16.11.06,20:45
Do konca roku 2005 konateľ aj mal zaplatenú cestnú daň a automaticky ju zaplatil aj na rok 2006.
Ďakujem za odpoveď.
Miška1
16.11.06,21:12
Pozrela som si stránku dr, už toho zase viem viac. Ale ešte mi jedna vec vŕta v hlave:kedže daňovníkom dane z mot.vozidiel nie je vlastník vozidla, ale spoločnosť alebo živnostník, ktorý ho používa na podnikanie, v mojom prípade s.r.o., potom je asi na mieste, že s.r.o. zaplatila daň. No nemalo byť podané aj daňové priznanie?
Paula
16.11.06,21:19
s.r.o. zaplatila daň. No nemalo byť podané aj daňové priznanie?

No, dobrým zvykom je podať priznanie. Na základe neho si DÚ "spáruje" platbu. Neprišlo vám oznámenie o preplatku na dani, keďže danú sumu nemali k čomu priradiť?

Ale v posledných dvoch príspevkoch píšeš o zaplatenej dani s.r.o.-čkou aj konateľom, tak som už trocha dopletená:)
denabal
27.11.06,15:55
Dobrý večer. Chcela by som sa spýtať. Spoločník s.r.o., ktorý nie je zamestancom využíva svoje súkromné motorové nákladné vozidlo na firemné účely - dovoz ojazdených MV zo zahraničia. Jedná sa o cesty do Nemecka cca 3 x mesačne. Podľa uvedených príspevkov ani spoločník ani spoločnosť nemusí platiť daň z mot.vozidiel? A má si spoločník uplatňovať cestovné náhrady 6,20+priem.spotreba (bolo by to veľmi vela cca 5000 km mesačne pri spotrebe 12 l na 100 km).Dakujem
ajobs
27.11.06,19:37
Dobrý večer. Chcela by som sa spýtať. Spoločník s.r.o., ktorý nie je zamestancom využíva svoje súkromné motorové nákladné vozidlo na firemné účely - dovoz ojazdených MV zo zahraničia. Jedná sa o cesty do Nemecka cca 3 x mesačne. Podľa uvedených príspevkov ani spoločník ani spoločnosť nemusí platiť daň z mot.vozidiel? A má si spoločník uplatňovať cestovné náhrady 6,20+priem.spotreba (bolo by to veľmi vela cca 5000 km mesačne pri spotrebe 12 l na 100 km).Dakujem

Spoločník s.r.o. (aj keď nie je zamestnancom spoločnosti) si môže uplatňovať cestovné náhrady IBA NA OSOBNÉ MOTOROVÉ vozidlo, nákladné motorové vozidlo musí byž súčasťou majetku firmy, musí mať zaplatenú daň z MV a potom si SPOLOČNOSŤ môže uplaňovať SKUTOČNÉ výdavky, nie paušálne 6,20 Sk/km.
Tento príspevok nie je správny, platí to, čo napísali Evanka a andrej_rv.
Evanka
27.11.06,20:02
Spoločník s.r.o. (aj keď nie je zamestnancom spoločnosti) si môže uplatňovať cestovné náhrady IBA NA OSOBNÉ MOTOROVÉ vozidlo, nákladné motorové vozidlo musí byž súčasťou majetku firmy, musí mať zaplatenú daň z MV a potom si SPOLOČNOSŤ môže uplaňovať SKUTOČNÉ výdavky, nie paušálne 6,20 Sk/km. Prečítaj si zákon o cestovných náhradách.
Ajobs, dovolím si nesúhlasiť. Na základe čoho si dospel k tomuto záveru?
Podľa mňa základnú náhradu je možné uplatňovať aj na nákladný automobil a autobus, pokiaľ tieto nie sú evidované v majetku firmy. Zákon iba hovorí, že - citujem:
Sumu základnej náhrady pri nákladných automobiloch a autobusoch dohodne zamestnávateľ so zamestnancom. (§7 ods.3 zákona o CN)
andrej_rv
27.11.06,20:04
Ak spoločník plní pre s.r.o. dohodnuté úlohy, pre účely cestovných náhrad sa v zmysle § 1 ods. 2 ZCN považuje za zamestnanca.
V zmysle § 7 ods. 1 ZCN, ak sa zamestnanec písomne dohodne so zamestnávateľom, že pri pracovnej ceste použije cestné motorové vozidlo mimo vozidla zamestnávateľa (nie je tu napísané "osobné"), patrí mu základná náhrada za každý km jazdy a náhrada za spotrebované PHL.
Podľa § 7 ods. 3 ZCN sumu základnej náhrady pri nákladných automobiloch a autobusoch dohodne zamestnávateľ so zamestnancom (v minulosti to bol dvojnásobok náhrady za osobné auto).
Keďže v ZCN nenachádzam žiadne obmedzenie pre použitie aj nákladného vozidla a ZCN dokonca obsahuje postup pre stanovenie náhrad aj pre nákladné automobily, podľa mňa je možné pri splnení všetkých formálnych náležitostí vyžadovaných zákonom náhrady uplatniť aj za nákladný automobil vo vlastníctve konateľa. Jediné obmedzenie pre použitie nákladného auta je to, že nie je nárok na zvýšenie paušálnej náhrady o 15% pri použití prívesu (to sa však dá ošetriť výškou dohodnutej náhrady).
mimotemy Evanka vidím, že si ma predbehla (naozaj som neopisoval ;) )
ajobs
27.11.06,20:44
Ospravedlňujem sa, teraz som si to aj ja pozrel, mal som zafixované iba osobné auto. Máte samozrejme pravdu (Evanka aj andrej_rv), ale svoj príspevok iba označím ako chybný, nevymažem, aby mal zadávateľ otázky relevantnú odpoveď od vás oboch. Sorry :mee:
1novacik1
28.11.06,13:24
vie mi niekto poradit na tuto otazku ohladom cestnej dane-SZCO-má zamestnanca, ktreho docasne pridelil do sro, kde je SZCO konatelom a aj ten zamestnanec je konatelom danej sro-cize vlastne robi vo svojej sro-a v danej sro by chcel vyuzivat osobne motorove vozidlo je povinny platit cestnu dan-moc vsetkym dakujem za kazdy nazor
Tweety
28.11.06,13:44
vie mi niekto poradit na tuto otazku ohladom cestnej dane-SZCO-má zamestnanca, ktreho docasne pridelil do sro, kde je SZCO konatelom a aj ten zamestnanec je konatelom danej sro-cize vlastne robi vo svojej sro-a v danej sro by chcel vyuzivat osobne motorove vozidlo je povinny platit cestnu dan-moc vsetkym dakujem za kazdy nazor
Ak je to jeho súkromné MV, daň z MV nemusí zaplatiť.
1novacik1
28.11.06,14:34
dakujem uz si mi sice odpovedala na inu otazku ale mam v tom chaos raz sa plati raz nie, cize sa tiez postupuje podla §7
vid tvoj prispevok 9
a ak by to auto nebolo jeho ale manzelky? tak v tom pripade je to ine ?
moc ti dakujem
Tweety
28.11.06,15:53
dakujem uz si mi sice odpovedala na inu otazku ale mam v tom chaos raz sa plati raz nie, cize sa tiez postupuje podla §7
vid tvoj prispevok 9
a ak by to auto nebolo jeho ale manzelky? tak v tom pripade je to ine ?
moc ti dakujem Nie je to iné,postup je ten istý. Za predpokladu,že majú bezpodielové vlastníctvo.
Evanka
29.11.06,05:44
vie mi niekto poradit na tuto otazku ohladom cestnej dane-SZCO-má zamestnanca, ktreho docasne pridelil do sro, kde je SZCO konatelom a aj ten zamestnanec je konatelom danej sro-cize vlastne robi vo svojej sro-a v danej sro by chcel vyuzivat osobne motorove vozidlo je povinny platit cestnu dan-moc vsetkym dakujem za kazdy nazor

Ak je to jeho súkromné MV, daň z MV nemusí zaplatiť.
Daň z MV sa neplatí ak zamestnanec využíva na pracovné cesty akékoľvek vozidlo okrem vozidla zamestnávateľa. Teda nemusí to byť ani jeho súkromné MV.