bazil
18.09.06,10:46
Prosím Vás o radu - ide o môjho otca,zamestnanca ktorý má podpísanú hmotnú zodpovednosť za zverený majetok, pracuje ako vodič naákl.auta. V sobotu mal prísť do práce a odviezť náklad - zeminu. V piatok večer ďalší zamestnanci nakladali auto touto zeminou. Otec - vodič mal po pracovnej dobe, ale mal počkať kým sa auto naloží, on ale kľúče od auta dal ďalšiemu zamestnancovi a odišiel domov. Dotyčný chcel auto preparkovať ale celé auto sa prevrátilo. Čo s tým? Policajti boli, spísali záznam, ten zamestnanec ktorý prevrátil auto priznal vinu, navyše nafúkal. Otcovi to klasifikovali ako priestupok. Škoda bola vyčíslená ne 175 000 Sk. Teraz ale neviem čo môže zamestnávateľ urobiť. Podľa mňa ho zamestnávateľ môže hneď prepustiť, ale toho sa otec ani tak nebojí ako skôr či môže mu zamestnávateľ dať niečo k náhrade a koľko. Otec je dôchodca, má za sebou roky poctivej driny, nikdy nemal žiaden problém. Rád by som mu pomohol len neviem ako a čo môžeme urobiť a poobede sa má stretnúť s nadriadeným.
Gabi03
18.09.06,08:54
Môj názor:
Ak ten druhý priznal vinu, zodpovednosť je adresná. Ale neviem, aký priestupok dostal. Ja ako ZĽ by som otcovi, ak doteraz nemal nejaké problémy, dala písomné upozornenie o "neplnení" povinností vyplývajúcich z hmotnej zodpovednosti.
Ale to len môj laický názor.
bazil
18.09.06,09:45
Tak to by bolo celkom dobre. Prosim ( veľmi )skúsených personalistov o vyjadrenie názoru, či s tým súhlasia.
Danila
18.09.06,10:05
Predmetom dohody o hmotnej zodpovednosti môžu byť len hodnoty obehu a obratu. Tvoj otec mal skončenú pracovnú dobu. Pokiaľ nemal od zamestnávateľa prísomný príkaz na vykonávanie práce nadčas, odovzdal kľúče. Za vzniknutú škodu na aute nezodpovedá. Otázne je, aký bol v v rámci pracovného poriadku režim na možnosť, aby na zverenom aute jazdili iní pracovníci. Priestupok otcovi musia zadefinovať a musí mať možnosť sa k nemu vyjadriť. Nedomnievam sa, že za daných podmienok zamestnávateľ bude klasifikovať jeho konanie hrubým porušením pracovnej disciplíny s následnou výpoveďou zo strany zamestnávateľa.
bazil
18.09.06,10:11
Predmetom dohody o hmotnej zodpovednosti môžu byť len hodnoty obehu a obratu. Tvoj otec mal skončenú pracovnú dobu. Pokiaľ nemal od zamestnávateľa prísomný príkaz na vykonávanie práce nadčas, odovzdal kľúče. Za vzniknutú škodu na aute nezodpovedá. Otázne je, aký bol v v rámci pracovného poriadku režim na možnosť, aby na zverenom aute jazdili iní pracovníci. Priestupok otcovi musia zadefinovať a musí mať možnosť sa k nemu vyjadriť. Nedomnievam sa, že za daných podmienok zamestnávateľ bude klasifikovať jeho konanie hrubým porušením pracovnej disciplíny s následnou výpoveďou zo strany zamestnávateľa.

Danila, prosím ťa, mám tomu rozumieť tak, že teda nákadné auto na ktorom otec jazdil, nepatrí do dohody o hmotnej zodpovednosti? A nerozumiem celkom tej vete, že " Otázne je, aký bol v v rámci pracovného poriadku režim na možnosť, aby na zverenom aute jazdili iní pracovníci. " Čiýe ide o to, ako je možné že otec dal niekomu inému kľúče od auta? Bol to kolega šofér.
Danila ďakujem
Danila
18.09.06,11:23
Ak nebol otec písomne zamestnávateľom upozornený, že nesmie poskytnúť kľúče inému zamestancovi, prípadne taký pokyn nie je v pracovnom poriadku/ a to by som bola veľmi prekvapená, keby bol/, tak zamestnávateľ mu ani veľmi nemá za čo uložiť priestupok. Pretože takáto prax je bežná a akceptovaná. Samozrejme, že zamestnávatelia sú schopný dať do dohôd o hmotnej zodpovednosti aj strechu nad hlavou, ale Tvoj otec zodpovedá za PHM, príslušenstvo k vozidlu / rádio, ha,ha, kľúče na opravy a pod./ O škode spôsobenej zamestnancom si prečítaj všetko dostupné v ZP, aby si vedel zabezpečiť v prípade potreby dostatok informácií pre otca. Zamestnávateľ akonáhľe pozná, že druhá strana je informovaná, odpustí si rôzne triky. Držím Ti palce a ak je všetko ako popisuješ, žiadna katastrofa sa nekoná. Mrkni ešte, čo je v dohode o hmotnej zodpovednosti. Pozri aj otcovu pracovnú zmluvu, popis práce apod.
bazil
18.09.06,13:15
Danila ďakujem a idem pozrieť otcovu pracovnú zmluvu a dohodu. Minimálne jedna rodina vďaka tebe bude mať dnes spokojnejší spánok
Gabi03
18.09.06,13:16
Som zvedavá, ako to dopadne. Tak potom daj vedieť.
Danila
18.09.06,13:20
Danila ďakujem a idem pozrieť otcovu pracovnú zmluvu a dohodu. Minimálne jedna rodina vďaka tebe bude mať dnes spokojnejší spánokTo som veľmi rada. Veď preto sme tu. Napíš všetko, čo zistíš, ja spávať nemôžem.
dana9
18.09.06,17:21
Existuje aj viacero judikátov,ktoré hovoria,že auto nemôže byť predmetom dohody o hmotnej zodpovednosti.

dana:)
bazil
19.09.06,05:47
Tak zatiaľ to funguje tak, že podnikateľ otcovi povedal, že vlastne aj jeho vinou ma teraz neplanovane vydavky a tak ze otcovi da vyplatu neskor. najhorsie je, ze otec sa nevie branit, ten prijem ku dochodku potrebuje, tak zatal zuby, ze pocka na tu vyplatu. A ja len dufam, ze to nebude s dvojmesacnym oneskorenim. Viem ze porada nie je o pocitoch, ale fakt ma to dakedy stve, ked hlavne v regione kde sa praca hlada tazsie si podnikatelia robia co chcu. otec robi dvanastky , ale o nejakych preplatenych nadcasoch moze len snivat, dokonca mu podnikatel povedal, ze vraj preplacanie nadcasov za soboty je zrusene. No ale hlavne je, ze je otec vonku z hry co sa tyka samotnej tej nehody, vidim ako sa upokojil.
Danila
19.09.06,05:58
Tak zatiaľ to funguje tak, že podnikateľ otcovi povedal, že vlastne aj jeho vinou ma teraz neplanovane vydavky a tak ze otcovi da vyplatu neskor. najhorsie je, ze otec sa nevie branit, ten prijem ku dochodku potrebuje, tak zatal zuby, ze pocka na tu vyplatu. A ja len dufam, ze to nebude s dvojmesacnym oneskorenim. Viem ze porada nie je o pocitoch, ale fakt ma to dakedy stve, ked hlavne v regione kde sa praca hlada tazsie si podnikatelia robia co chcu. otec robi dvanastky , ale o nejakych preplatenych nadcasoch moze len snivat, dokonca mu podnikatel povedal, ze vraj preplacanie nadcasov za soboty je zrusene. No ale hlavne je, ze je otec vonku z hry co sa tyka samotnej tej nehody, vidim ako sa upokojil.Porada je aj o pocitoch. Treba si vyliať trable. A samozrejme, že podnikatelia využívajú situáciu, keď za dverami čakajú na prácu voľné pracovné sily. Ale poznajú aj svoje povinnosti, najmä ak cítia, že pracovníci sú ľudia informovaní, ktorí na jednej strane rešpektujú svoje povinnosti, ale na druhej strane vyžadujú naplniť svoje práva. Všetko dobre dopadne.
dana9
19.09.06,06:01
Tak zatiaľ to funguje tak, že podnikateľ otcovi povedal, že vlastne aj jeho vinou ma teraz neplanovane vydavky a tak ze otcovi da vyplatu neskor. najhorsie je, ze otec sa nevie branit, ten prijem ku dochodku potrebuje, tak zatal zuby, ze pocka na tu vyplatu. A ja len dufam, ze to nebude s dvojmesacnym oneskorenim. Viem ze porada nie je o pocitoch, ale fakt ma to dakedy stve, ked hlavne v regione kde sa praca hlada tazsie si podnikatelia robia co chcu. otec robi dvanastky , ale o nejakych preplatenych nadcasoch moze len snivat, dokonca mu podnikatel povedal, ze vraj preplacanie nadcasov za soboty je zrusene. No ale hlavne je, ze je otec vonku z hry co sa tyka samotnej tej nehody, vidim ako sa upokojil.

Na jednej strane by som chcela uviesť, že postup zamestnávateľa je absolútne neseriózny a vlastne aj nezákonný :mad: . Nevyplatenie mzdy v lehote splatnosti je porušenie základnej povinnosti zamestnávateľa, ak by na to prišla Inšepkcia práce, tak by to určite sankcionovala, v určitých prípadoch ide dokonca o trestný čin. Nevyplatenie mzdy do 15 dní od jej splatnosti je tiež dôvodom na okamžité skončenie PP zo strany zamestnanca.
Na druhej strane si uvedomujem, že tvoj ocino si chce prácu udržať, ale aj tak to píšem, aby aspoň vedel, že spravodlivosť je na jeho strane:) . Podľa môjho názoru, aspoň z toho čo bolu uvedené, tvoj ocino za vzniknutú škodu nezodpovedá, ZĽ nemá právo ho za túto škodu akokoľvek "postihovať"

prajem pekný deň.

dana:)
bazil
20.09.06,06:36
Ďakujem všetkým, potom Vám napíšem ako to celé dopadlo.
Ivča
27.09.06,04:20
Dobrý deň, máme pracovníčku, ktorá chce dať výpoveď. Jej pracovný pomer je na skrátený úväzok, menej ako 20 hodín týždenne. Zaujímalo by ma, či pri takomto úväzku môže byť aj 3-mesačná výpovedná lehota alebo musí byť len 15 dní. Ďalej podľa ZP sa na takúto výpoveď (PP na menej ako 20 hod.) nevzťahuje § 76. Ide tu len o výplatu odstupného alebo ja odchodného. Odstupné mi je jasné, na to nemá nárok ale v tomto § je aj odchodné. Ďakujem za odpoveď.
azuz
27.09.06,04:46
Dobrý deň, máme pracovníčku, ktorá chce dať výpoveď. Jej pracovný pomer je na skrátený úväzok, menej ako 20 hodín týždenne. Zaujímalo by ma, či pri takomto úväzku môže byť aj 3-mesačná výpovedná lehota alebo musí byť len 15 dní. Ďalej podľa ZP sa na takúto výpoveď (PP na menej ako 20 hod.) nevzťahuje § 76. Ide tu len o výplatu odstupného alebo ja odchodného. Odstupné mi je jasné, na to nemá nárok ale v tomto § je aj odchodné. Ďakujem za odpoveď.
Výpovedná lehota je 15 dní - §49 ods 6.. Nie je nárok na odstupné ani na odchodné, keďže sa na tento pracovný pomer nevzťahuje celý §76.
Marína
27.09.06,04:54
Odchodné patrí len:
ZP § 76 ods. 6
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru, po nadobudnutí
nároku na starobný dôchodok, invalidný
dôchodok alebo dôchodok za výsluhu rokov patrí zamestnancovi
odchodné najmenej v sume jeho priemerného
mesačného zárobku podľa § 134.
Ivča
27.09.06,05:29
Odchodné patrí len:
ZP § 76 ods. 6
(6) Pri prvom skončení pracovného pomeru, po nadobudnutí
nároku na starobný dôchodok, invalidný
dôchodok alebo dôchodok za výsluhu rokov patrí zamestnancovi
odchodné najmenej v sume jeho priemerného
mesačného zárobku podľa § 134.

U mojej pracovníčky toto sedí. Ona bude mať prvé skončenie PP ako dôchodkyňa, len ona má PP na menej ako 20 hodín a tam tento § neplatí. Potvrdíte mi predchádzajúcu odpoveď, že v tomto prípade (menej ako 20 hod.) sa nevypláca ani odchodné?
jankasm
27.09.06,05:35
U mojej pracovníčky toto sedí. Ona bude mať prvé skončenie PP ako dôchodkyňa, len ona má PP na menej ako 20 hodín a tam tento § neplatí. Potvrdíte mi predchádzajúcu odpoveď, že v tomto prípade (menej ako 20 hod.) sa nevypláca ani odchodné?

Ja potvrdzujem odpoveď azuz, nemá nárok ani na odstupné ani na odchodné. ;)
Ivča
27.09.06,10:49
Ešte by som Vás trochu potrápila čo sa týka odchodného v tomto prípade. Táto pracovníčka sa vyhráža, že ona to tak nenechá a že prečo nemá tých 20 hodín, že keby bol pracovný čas u nás 40 hodín, tak ona by mala 20 hod. a mala by odchodné. Chcem si byť 100% istá, že mám pravdu, lebo ona sa chce ísť na mňa sťažovať. Ešte ma napadlo či u pracovníkov odmeňovaných podľa zákona o výkone práce vo verejnom záujme (zamestnanci škôl. školských zariadení) nie je ohľadom odchodného nejaká výnimka.