EkoMax
18.09.06,10:47
Potrebujem poradiť, do koľkých dní je podnikateľ povinný nahlásiť ukončenie užívania súkromného automobilu na podnikanie a prihlásiť nové vozidlo. Musí podať nové priznanie na daň z mot. vozidiel, a žiadať o preúčtovanie preplatku za starý automobil na nový ? Zaujíma ma hlavne tá lehota, pretože podnikateľ mi až dnes doniesol tech. preukaz a oznámil že v 25.júla.06 kúpil druhé auto. V technickom preukaze mám zápis 9.8.06. Ktorý dátum je potrebný k vyplneniu DP, deň zakúpenia vozidla, alebo deň zápisu?

Omlúvam sa za zle zaradenú tému, malo to ísť medzi Ostatné dane a clá.
Johanka
18.09.06,09:13
Daňová povinnosť pre daň z motorového vozidla vzniká dňom začatia používania vozidla na podnikanie ....(§ 89 Zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku).
Daňovník je povinný podať DP do 15 dní odo dňa vzniku daňovej povinnosti ...(§ 90 ods. 1 )
Ak v priebehu zdaňovacieho obdobia dôjde k zániku daňovej povinnosti je daňovník povinný oznámiť túto skutočnosť do 15 dní správcovi dane ( § 90 ods.2)
EkoMax
18.09.06,09:24
Ďakujem, aj ja som to pozerala v zákone, ale u nás na DÚ mi povedali, že lehota je 30 dní, takže ma to zmiatlo. Budem sa držať zákona.
Johanka
18.09.06,09:34
Dobre Ti poradili .... aj oni potrebujú zarobiť ;) . 2000 odhlásenie, 2000 prihlásenie ....
JAJA11
18.09.06,09:53
Ďakujem, aj ja som to pozerala v zákone, ale u nás na DÚ mi povedali, že lehota je 30 dní, takže ma to zmiatlo. Budem sa držať zákona.

S tým prihlásením a zaplatením sa treba poponáhľať, a DÚ nepovolí presun peňazí. Je potrebné daň zaplatiť a preplatok, ktorý vznikol z odhláseného auta si vyžiadať (Ak je to možné, staré auto odhlásiť až niekedy v tomto období, pretože strata na cestnej dani bude menšia ako pokuta 2.000,- Sk). DÚ preplatok vráti do 30 dní.
Tweety
18.09.06,10:02
S tým prihlásením a zaplatením sa treba poponáhľať, a DÚ nepovolí presun peňazí. Je potrebné daň zaplatiť a preplatok, ktorý vznikol z odhláseného auta si vyžiadať (Ak je to možné, staré auto odhlásiť až niekedy v tomto období, pretože strata na cestnej dani bude menšia ako pokuta 2.000,- Sk). DÚ preplatok vráti do 30 dní. S týmto tvrdením nesúhlasím. Je možné požiadať DÚ o použitie preplatku z jednej dane MV na zaplatenie druhej dane.
JAJA11
18.09.06,10:09
S týmto tvrdením nesúhlasím. Je možné požiadať DÚ o použitie preplatku z jednej dane MV na zaplatenie druhej dane.

Ale v tomto prípade je potrebné daň zaplatiť do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti a DÚ má povinnosť vrátiť peniaze do 30 dní od vyžiadania. Previesť peniaze sa môžu len v tom prípade ak sú na daňovom úrade zaplatené navyše. Trebárs ak niekedy bolo na nejakej dani zaplatené viac ako bola povinnosť.
Tweety
18.09.06,10:13
Ale v tomto prípade je potrebné daň zaplatiť do 15 dní od vzniku daňovej povinnosti a DÚ má povinnosť vrátiť peniaze do 30 dní od vyžiadania. Previesť peniaze sa môžu len v tom prípade ak sú na daňovom úrade zaplatené navyše. Trebárs ak niekedy bolo na nejakej dani zaplatené viac ako bola povinnosť.Lenže ak zanikla jedna DP, je tam daň zaplatená za zvyšné dni do konca roku navyše.Predsa daň je zaplatená dopredu na celé zdaňovacie obdobie.Ak auto odhlásime, zaniká k tomu dňu DP, teda zvyšná daň zaplatená do konca roka je tam navyše.
EkoMax
18.09.06,11:01
Práve som to riešila s DÚ. Podala som Oznámenie k dani z mot. vozidiel k 18.9.06. a zároveň som podala daň. priznanie na nové vozidlo s povinnosťou od 5.9.06. Vypočítala som preplatok na starom vozidle 863,- Sk a daň. povinnosť na novom vozidle 1.261,- Sk. Volala som na DÚ, či máme zaplatiť novú povinnosť a žiadať vrátenie preplatku. Povedali mi " stačí doplatiť len rozdiel, netreba žiadať žiadne preúčtovanie, ale o týždeň mám zavolať, či im platba nabehla a či je to v poriadku." Oni si to vysporiadajú, hlavné je, že podľa daň. priznaní sedí odvedená povinnosť.
Ja už fakt neviem, ako postupovať, pretože na DR B.Bystrica mi povedali, že mám žiadať o vrátenie preplatku, alebo preúčtovanie preplatku na novú daň. povinnosť. Zákon si vykladá každý po svojom, každý má iné praktiky ???
JAJA11
18.09.06,11:01
Lenže ak zanikla jedna DP, je tam daň zaplatená za zvyšné dni do konca roku navyše.Predsa daň je zaplatená dopredu na celé zdaňovacie obdobie.Ak auto odhlásime, zaniká k tomu dňu DP, teda zvyšná daň zaplatená do konca roka je tam navyše.

Ale oni auto neodhlásili a nedali žiadosť o vrátenie peňazí. Takže im vychádza zaplatiť pokutu 2.000,- Skk za oneskorené podanie a peniaze sú im povinný vrátiť až do 30 dní od podania žiadosti. Takže, ak nemajú iné preplatky, niet z čoho za súčasneho stavu odpočítavať nezaplatenú daň.
JAJA11
18.09.06,11:07
Práve som to riešila s DÚ. Podala som Oznámenie k dani z mot. vozidiel k 18.9.06. a zároveň podali daň. priznanie na nové vozidlo s povinnosťou od 5.9.06. Vypočítala som preplatok na starom vozidle 863,- Sk a daň. povinnosť na novom vozidle 1.261,- Sk. Volala som na DÚ, či máme zaplatiť novú povinnosť a žiadať vrátenie preplatku. Povedali mi " stačí doplatiť len rozdiel, netreba žiadať žiadne preúčtovanie, ale o týždeň mám zavolať, či im platba nebehla a či je to v poriadku." Oni si to vysporiadajú, hlavné je, že podľa daň. priznaní sedí odvedená povinnosť.
Ja už fakt neviem, ako postupovať, pretože na DR B.Bystrica mi povedali, že mám žiadať o vrátenie preplatku, alebo preúčtovanie preplatku na novä daň. povinnosť. Zákon si vykladá každý po svojom, každý má iné praktiky ???

Asi áno, lebo na našom daňovom úrade som odhlasovala auto k 15.januáru 2006. Na daňovom úrade mi kázali zaplatiť daň na celý rok a musela som si vyžiadať späť sumu, nemohla som za rok 2006 zaplatiť len tých 15 dní. Keď čítam zákon, myslím si, že pri kontrole by sa mohol nájsť daňovák, ktorý by argumentoval, tak ako som písala vo vyšších príspevkoch a mohol by za tých pár dní napočítať penále.
Paula
18.09.06,11:09
na DR B.Bystrica mi povedali, že mám žiadať o vrátenie preplatku, alebo preúčtovanie preplatku na novú daň. povinnosť.

Áno, oba spôsoby sú v poriadku. Záleží na daňovníkovi, ktorý uplatní. Iné by bolo, keby mal nedoplatok na inej dani, tam by DÚ preplatok pravdepodobne použil na jeho zápočet.
Tweety
18.09.06,11:13
Práve som to riešila s DÚ. Podala som Oznámenie k dani z mot. vozidiel k 18.9.06. a zároveň som podala daň. priznanie na nové vozidlo s povinnosťou od 5.9.06. Vypočítala som preplatok na starom vozidle 863,- Sk a daň. povinnosť na novom vozidle 1.261,- Sk. Volala som na DÚ, či máme zaplatiť novú povinnosť a žiadať vrátenie preplatku. Povedali mi " stačí doplatiť len rozdiel, netreba žiadať žiadne preúčtovanie, ale o týždeň mám zavolať, či im platba nabehla a či je to v poriadku." Oni si to vysporiadajú, hlavné je, že podľa daň. priznaní sedí odvedená povinnosť.
Ja už fakt neviem, ako postupovať, pretože na DR B.Bystrica mi povedali, že mám žiadať o vrátenie preplatku, alebo preúčtovanie preplatku na novú daň. povinnosť. Zákon si vykladá každý po svojom, každý má iné praktiky ???Ten list so žiadosť na použitie preplatku z jedného vozidla na zaplatenie dane na iné vozidlo by som doporučovala poslať a mať v evidenci pre prípad dodatočného vyrubenia pokuty na nezaplatenie celej sumy dane za druhé vozidlo. Jeden nikdy nevie. Istota je istota.:cool:
timkab
18.09.06,11:13
V prípade, že v jeden deň podáš prihlásenie na daň na jedno vozidlo, odhlásenie z dane na druhé vozidlo a zároveň žiadosť o preúčtovanie preplatku na dani z motor.vozidla na prvé vozidlo, daňovému úradu začína plynúť 30 dňová lehota na preúčtovanie preplatku dňom doručenia žiadosti. Oni tú daň podľa interných predpisov (a takto postupuje každý daň.úrad) preúčtuje posledný deň lehoty - t.j.30-ty. Tebe však vznikla povinnosť zaplatiť daň na prvé vozidlo do 15 dní. Oni však za úhradu považujú až 30-ty deň, kedy vybavili tvoju žiadosť o preúčtovanie a vyrubia ti sankčný úrok (t.j.pokutu) za 15 dní omeškanej letoty. Tak to funguje v praxi.
timkab
18.09.06,11:14
Takže radšej zaplatiť a preplatok žiadať vrátiť. Je to istejšie.
Paula
18.09.06,11:16
Ale oni auto neodhlásili a nedali žiadosť o vrátenie peňazí. Takže im vychádza zaplatiť pokutu 2.000,- Skk za oneskorené podanie a peniaze sú im povinný vrátiť až do 30 dní od podania žiadosti. Takže, ak nemajú iné preplatky, niet z čoho za súčasneho stavu odpočítavať nezaplatenú daň.

V prípade, že auto nezmenilo dosiaľ majiteľa (to zatiaľ nevieme), odhlásila by som ho dnes, zajtra....a potom nebude žiadna pokuta :)
EkoMax
18.09.06,11:20
Asi áno, lebo na našom daňovom úrade som odhlasovala auto k 15.januáru 2006. Na daňovom úrade mi kázali zaplatiť daň na celý rok a musela som si vyžiadať späť sumu, nemohla som za rok 2006 zaplatiť len tých 15 dní. Keď čítam zákon, myslím si, že pri kontrole by sa mohol nájsť daňovák, ktorý by argumentoval, tak ako som písala vo vyšších príspevkoch a mohol by za tých pár dní napočítať penále.


Máš naozaj zaujímavú skúsenosť, ja by som ju nazvala " komickou", pretože tomu absolútne chýba logika. Keď raz odhlasujem auto 15.januára, prečo platiť daň na celý rok. Podobné prípady by som navrhovala publikovať podobne ako Murphyho zákony ale pod názvom " Slovenské zákony v praxi"