anes
18.09.06,11:13
Ahojte poraďáci,

začala som pracovať v jednej firme ako ekonómka a potrebovala by som radu, ako si najlepšie zabezpečiť prehľad celého účtovania, keďže samotné účtovanie už nerobím, ale dohliadam a kontrolujem. ako si mám zabezpečiť prehľad o účtovaní a chode firmy? poradí mi niekto ako na to?
Dav
18.09.06,10:32
Chod firmy - pokiaľ vedú podvojné účtovníctvo, tak pozrieť súvahu a výsledovku- tie dajú prehľad aj o neznámej firme, a potom hlavnú knihu a denník - a pozerať si ich mesačne. Pohľadávky, záväzky, výška výnosov a nákladov, jednotlivé nákladové a výnosové účty v hlavnej knihe, položky v denníku aspoň to, čo vybočuje z radu. Prípadne porovnať minulé obdobie a rozdiely - prečo a aké sú?, ak existuje dačo ako rozbor, pozrieť interné smernice, atď.
Danila
18.09.06,11:02
V prvom rade by som Ti doporučovala preštudovať smernicu o vedení účtovníctva. V rámci nej venovať pozornosť obehu dokladov, aby si vedela usvedčiť pracovníkov zo zanedbania konkrétnej povinnosti/ často pomáha v súdnych sporoch/. Ak nie sú vypracované, tak si vyhotov aj ďalšie interné smernice najmä k zostaveniu účtovného rozvrhu, smernicu stanovujúcu normy prirodzených úbytkov, o materiále účtovanom rovno do spotreby, o vedení pokladnice / preštuduj, prípadne doplň potrebné dohody o hmotnej zodpovednosti/ odpisový plán a účtovné smernice, ktoré sa priamo dotýkajú vykonania účtovnej závierky. Venuj pozornosť inventarizáciam, a spôsobu, ako sa vykonávajú. Peštuduj tiež všetky obchodné vzťahy / zmluvy, splátkové kalendáre a pod/. Držím Ti palce!
blcha
18.09.06,11:14
Je výborné kontrolovať zostatky na účtoch s inými evidenciami. Napríklad 221 s bankovým výpisom, 311 s knihou pohľadávok... Často sa mi stane, že ak sa nahodia prvotné doklady s chybou, táto sa prenáša do omrzenia do všetkých súvah a výsledoviek, ale málokto to skontroluje s pôvodnými dokladmi.
Možnos a to nezdá, ale často ma na chybu upozorní to, že tú firmu poznám, a jednoducho VIEM, že takýto HV nemôže byť. Preto sa pozri aj do minulých výkazov, aby si vedela aspoň rádovo, v akých číslach sa podnik zvykne hýbať.
Mnoho šťastia!
anes
18.09.06,11:58
Vďaka všetkým za radu. na smerniciach už pracujem a asi mi iné neostáva, len "čítať výkazy" medzi riadkami a sledovať účty a porovnávať jednotlivé mesiace.
blcha
19.09.06,05:30
Ak objavíš nejaké nové triky, daj vedieť a nám !!!
gray
19.09.06,07:53
Aj mna by to zaujimalo, ale z trochu ineho pohladu.
Vedenie uctovnictva pre nasu malu sro mame zabezpecene externe.
Ako konatel spolocnosti chcel by som mat detainy prehlad o vedeni uctovnictva, mojich povinnostiach, a hlavne mat istotu ze vsetko je v poriadku.

S velkym zaujatim budem sledovat tuto temu...