libus72
18.09.06,12:34
Milí Poraďáci,
chcem sa Vás opýtať na riešenie nasledujúceho problému.
Potrebujeme vystaviť faktúru za podnájom na zákl. ústnej dohody so SZČO - neplatiteľovi DPH, je to len jedna faktúra. Podľa zákona teda neplatiteľovi nebudeme fakturovať DPH - podnájom je oslobodený od DPH.
Potom musím počítať koeficient keď len táto jedna vystavená faktúra bude bez DPH alebo stačí len v daň. priznaní na správnom riadku uviesť sumu oslobodenia a bude to v poriadku?
Ďakujem za rady...
zuzanar
18.09.06,11:38
Záleží o aký podnájom ide.

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou
a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.

Nedá sa to sem napasovať? Inak podľa mňa treba počítať koeficient.
libus72
18.09.06,12:53
To vážne kvôli jednej faktúre oslobodenej od DPH treba počítať koeficient?
Nikto viac mi neporadí, prosííím...
ALBO
18.09.06,13:15
To vážne kvôli jednej faktúre oslobodenej od DPH treba počítať koeficient?
Nikto viac mi neporadí, prosííím...

Pozrite § 50/2/d-tam by ste sa mohli zaradiť.
veget
18.09.06,13:42
Kvôli jednej faktúre počítam tiež koeficient, a to faktúre za prenájom. Tiež si treba koeficient vypočítať a oznámiť daň. úradu na odsúhlasenie. Za prvý rok nám vyšiel 0.99 a všetky výdavky súvisiace s nájmom sme teda krátili. Celkovo to bolo krátenie o sto korún, ale práce okolo toho .....no radosť.
libus72
18.09.06,14:36
Kvôli jednej faktúre počítam tiež koeficient, a to faktúre za prenájom. Tiež si treba koeficient vypočítať a oznámiť daň. úradu na odsúhlasenie. Za prvý rok nám vyšiel 0.99 a všetky výdavky súvisiace s nájmom sme teda krátili. Celkovo to bolo krátenie o sto korún, ale práce okolo toho .....no radosť.

Ďakujem za podelenie sa o vlastnú skúsenosť aj keď nepotešivú, no neviem či má význam potom uplatňovať to oslobodenie...ale aj tak ďakujem a prajem pekný deň
veget
18.09.06,15:38
Nie, ale záleží na konkrétnom prípade. V súčasnosti sme budovu, za ktorú to bol príjem vyradili z majetku firmy a prenajímame ju ako fyzická osoba s uplatnením 40 % výdavkov , nakoľko je už odpísaná. Vyhli sme sa tak koeficientu. Ale možno sa to nie každému oplatí.
Jana Acsová
18.09.06,15:44
A prečítali ste si §, na ktorý Vás upozornila ALBO?

Pozrite § 50/2/d-tam by ste sa mohli zaradiť.

Skrátene:
(2) ... Pri výpočte koeficientu sa do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z
d) príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti, ...

Nie je to Váš prípad? Ak áno, dajte si bližšie vyhľadať "príležitostný" a nájde Vám témy, kde je to bližšie rozvedené.

Ak by to bol ten prípad, koeficient by sa Vás netýkal.
veget
18.09.06,15:53
Nie. Jednalo sa o každoročne opakujúci sa prenájom nehnuteľnosti.
Buková
18.09.06,15:58
To vážne kvôli jednej faktúre oslobodenej od DPH treba počítať koeficient?
Nikto viac mi neporadí, prosííím...

ahoj, máš aj inú možnosť. Napíšeš oznámenie DÚ, že budeš prenajímať priestory s DPH( môžeš sa rozhodnúť), a máš to vyriešené, ak budeš chcieť pošlem Ti vzor.

Ja som si to vyriešila takto, je to pohodlnejšie. V druhej firme, účtujem koeficient, a s tým je veľa práce, ak budeš chcieť poradiť, pomôžem Ti.
Jana Acsová
18.09.06,16:04
Nie. Jednalo sa o každoročne opakujúci sa prenájom nehnuteľnosti.To nie je jediná podmienka pre posúdenia. Pokyn DR SR k pojmu "príležitostný":

... vyberáme z metodického pokynu DR SR. Pokyn bol spracovaný v súvislosti s výpočtom koeficientu:

Vymedzenie pojmu „príležitostný“ na účely § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH
Podľa § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH sa pri výpočte koeficientu do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z príležitostných finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39 zákona o DPH a z príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti. Uvedené príležitostné transakcie, ktoré sa neuvádzajú do čitateľa ani do menovateľa koeficientu sú také transakcie, ktoré:
- nemajú charakter základnej, resp. hlavnej činnosti platiteľa dane,
- netvoria značnú časť obratu z celkového obratu platiteľa dane,
- platiteľ dane ich nevykonáva opakovane (uvedené neznamená, že ich nie je možné uskutočniť aj viackrát v posudzovanom období),

a pri ktorých

- platiteľ dane nemá opakujúce sa náklady,
- súvisiace náklady netvoria značnú časť celkových nákladov.
Vyššie uvedené podmienky sú posudzované spravidla v období 12 po sebe nasledujúcich mesiacov. Pri posúdení príležitostnej transakcie je potrebné postupovať vždy individuálne a na identifikovanie príležitostnej transakcie nemusia platiť všetky vyššie uvedené podmienky súčasne; vychádza sa však z predpokladu, že ak sú vyššie uvedené podmienky splnené súčasne, tak uvedená transakcia je vykonaná príležitostne.
Jana Acsová
18.09.06,16:06
ahoj, máš aj inú možnosť. Napíšeš oznámenie DÚ, že budeš prenajímať priestory s DPH( môžeš sa rozhodnúť), a máš to vyriešené, ak budeš chcieť pošlem Ti vzor. Túto možnosť nemá ak sa jedná o prenájom/podnájom pre neplatiteľa dane.

P.S.: a už nie je podmienka oznamovať túto skutočnosť DÚ (samozrejme v prípade prenájmu platiteľom dane). Platilo to v minulosti.
uzana
18.09.06,19:31
Pozor!

rozhodnúť sa môžeš len pri platiteľovi DPH. Neplatiteľovi musíš fakturovať nájom a podnájom vždy bez DPH!!!!
libus72
19.09.06,19:04
To nie je jediná podmienka pre posúdenia. Pokyn DR SR k pojmu "príležitostný":

Ďakujem krásne za cenný príspevok, ako vždy Jana ste to vy...jasné presne my spĺňame všetky tie tri uvedené podmienky na identifikovanie príležitostného prenájmu, takže to použijem, a nepredpokladám že sa to bude opakovať - určite nie. A ide o podnájom neplatiteľovi DPH - takže tu nie je možnosť výberu ako napísala Uzana v posl. príspevku...

No a ešte by som sa chcela opýtať že keď ten prenájom bude oslobodený od DPH tak to dám do daň. priznania na riadok č. 6 tuším?
Ďakujem krásne všetkým zúčastneným
misa
13.11.06,12:33
Kde sa prosím dočítam že už nemusím - v prípade prenájmu platiteľovi dane - oznamovať DÚ ako som sa rozhodla?
apo
15.11.06,12:45
Túto možnosť nemá ak sa jedná o prenájom/podnájom pre neplatiteľa dane.

P.S.: a už nie je podmienka oznamovať túto skutočnosť DÚ (samozrejme v prípade prenájmu platiteľom dane). Platilo to v minulosti.
Norozumien príspevku č. 12.

§ 50 hovorí to čo je v príspevku č. 8 a 11.

Nechápem na základe čoho príspevok 12 obmedzuje platnosť príspevkov 8 a 11 len na nájomcov registrovaných na DPH. Ktoré ustanovenie som prehliadol.

Ďakujem.

apo
Paula
19.11.06,11:10
Ak som zle zaradila, ospravedlňujem sa.
Pri kontrole DPH a už 2 mesiace prebiehajúcej konzultácii v rámci nej sa daňoví úradníci nevedia ujednotiť na riešení a začínam mať chaos aj ja. Preto prosím o radu, ako správne......FO-občan vlastní budovu, nezaradenú do podnikania. Túto prenajíma firmám -platiteľom DPH ako občan (bez DPH) a príjem si zdaňuje. Ale- s elektrárňami má zmluvu ako SZČO-platiteľ, odpočítaval si DPH v plej výške a faktúroval ďalej vyššie spomínaným firmám tiež s DPH. Kontrola sa najprv vyjadrila, že z faktúr od elektrární musí DPH krátiť koeficientom, keďže nájomné "inkasuje" bez DPH. Následne dva týždne po vystavení protokolu o kontrole zavolali SZČO na konzultáciu, kde sa vyjasnilo, že nájom ide mimo podnikania (nezaradenie budovy)....a doteraz sa na DÚ nevedia dohodnúť, či s koeficientom alebo bez, či vôbec má právo mať zmluvu s elektrárňami ako SZČO.....poraďte mi prosím, vďaka:)
ALBO
20.11.06,14:54
Kde sa prosím dočítam že už nemusím - v prípade prenájmu platiteľovi dane - oznamovať DÚ ako som sa rozhodla?
Ak pozriete starý zákon 289/95 v § 35 ods 4 ste v poslednej vete mali zákonom stanovené, že máte povinnosť oznámiť DU ako ste sa rozhodli zdaňovať prenájmy. V novom zákone 222/2004 to vypadlo, zostalo už len, že sa môžete rozhodnúť.
Vyplýva to teda z toho, že keď vám to zákon strikne neprikazuje tak to nemusíte robiť.
Ani iné veci neoznamujete, či a ako ich zdaníte.
ALBO
20.11.06,15:12
Ak som zle zaradila, ospravedlňujem sa.
Pri kontrole DPH a už 2 mesiace prebiehajúcej konzultácii v rámci nej sa daňoví úradníci nevedia ujednotiť na riešení a začínam mať chaos aj ja. Preto prosím o radu, ako správne......FO-občan vlastní budovu, nezaradenú do podnikania. Túto prenajíma firmám -platiteľom DPH ako občan (bez DPH) a príjem si zdaňuje. Ale- s elektrárňami má zmluvu ako SZČO-platiteľ, odpočítaval si DPH v plej výške a faktúroval ďalej vyššie spomínaným firmám tiež s DPH. Kontrola sa najprv vyjadrila, že z faktúr od elektrární musí DPH krátiť koeficientom, keďže nájomné "inkasuje" bez DPH. Následne dva týždne po vystavení protokolu o kontrole zavolali SZČO na konzultáciu, kde sa vyjasnilo, že nájom ide mimo podnikania (nezaradenie budovy)....a doteraz sa na DÚ nevedia dohodnúť, či s koeficientom alebo bez, či vôbec má právo mať zmluvu s elektrárňami ako SZČO.....poraďte mi prosím, vďaka:)
To tú budovu prenajíma celú, alebo v nej aj on býva ako FO alebo na čo ju ešte používa .
Paula
20.11.06,15:16
Aj v nej býva, aj v nej má malú predajňu ako SZČO.
ALBO
20.11.06,15:28
Aj v nej býva, aj v nej má malú predajňu ako SZČO.
a len jediný merač? jednu Fa a jedny hodiny na všetky tri veci spolu. alebo ako?
Paula
20.11.06,15:37
no, teraz som zaskočená:) . Zajtra príde s novým ortieľom z DÚ, doplním info a zatiaľ veľká vďaka za ochotu .
apo
20.11.06,21:25
no, teraz som zaskočená:) . Zajtra príde s novým ortieľom z DÚ, doplním info a zatiaľ veľká vďaka za ochotu .

Môj názor je takýto:

Zákon o DPH už neukladá povinnosti byť platiteľom DANE len FO podnikateľom. Platiteľom dane sa zo zákona (po prekročení obratu) stane aj FO občan, ktorý inkasuje nájom z nehnuteľnosti bez toho aby mal živnosť.

Nami prediskutovávaná FO podľa môjho videnia žije v omyle nakoľko koná tak že ako podnikateľ užíva výhody a má aj povinnosti z toho, že je registrovaná na DPH ale zároveň ako prenajímateľ nehnuteľností nezaradenej do podnikania má príjmy o ktorých sa domnieva, že idú mimo zákona o DPH. Ja som toho názoru že aj ako prenajímateľ nehnuteľností by sa mal správať tiež ako podnikateľ.

Každý kto má pravidelné príjmy, ktoré nie sú závislou činnosťou je povinný sa registrovať u správcú dane. Véééľmi pochybuje, že našej FO budú vydané dve rôzne daňové čísla. Predstava, že bude mať dve sivé a jednu rúžovú kartičku je nereálna.

Problém bude vyplývať z toho, že nie je presne stanovené kedy sa nájom stáva defekto podnikaním. Mnoho občanov dostane od užívateľov poľnohospodárskej pôdy nejaké peniaze, veľa občanov bude aj podnikateľmi registrovanými na DPH a určite nebudú počítať kôli tomu koeficienty. Prípad nášho podnikateľa je podľa môjho názoru trochu v inej rovine. Správcovia dane sa asi budú domnievať, že v celkom inej rovine. Musíme počkať ako sa to bude vyvíjať.

Ak by bola pravda, že náš podnikateľ nemusí počítať koeficienty z nájmu mal by elektrárňami vyfakturovanú elektrickú energiu rozdeliť na dva diely. Jeden diel čo spotreboval sám pre seba ako živnostník a druhý diel vyčleniť ako výdavok neovplyvňujúci ZD FO.

Tento druhý diel dať do výdavkov sebe ako prenajímateľovi a následne ako prenjímateľ ho rozúčtovať ostatným úžívateľom nehnuteľnosti a všetko bez daňového čísla iba ako občan.

apo