JNOVAK
18.09.06,11:36
Od 8/2006 niektore kategorie zamestnancov neodvadzaju do nemocenskeho poistenia (dochodcovia, invalidi 70+). Takze zo SP nedostanu za nemoc nic. Ale ako je to s nahradou za nemoc u zamestnavatela? Pada aj narok na nahradu za nemoc od zamestnavatela? Help, please.
Tweety
18.09.06,09:38
[quote=JNOVAK]Od 8/2006 niektore kategorie zamestnancov neodvadzaju do nemocenskeho poistenia (dochodcovia, invalidi 70+). Takze zo SP nedostanu za nemoc nic. Ale ako je to s nahradou za nemoc u zamestnavatela? Pa

Nie, náhrada sa prepláca aj naďalej.:eek:
ajobs
18.09.06,20:45
v podstate je to na zamestnávateľovi

Táto odpoveď nie je pravdivá, platí to, čo uviedla Tweety. A to jednoznačne.
AnitaMartinska
19.09.06,06:08
Prosim poradit.
Mam poberatelku starobneho dôchodku od 6/05.
Praceneschopnost trva od 25.8.06 do 18.9.06.
Ja jej vyplatim nahradu za prvych 10 dni.
Nemusi sa nic hlasit do socialnej pistovne?
Ako sa uvedena doba premietne na evidencnom liste?
Dakujem.
jankasm
20.09.06,05:56
Prosim poradit.
Mam poberatelku starobneho dôchodku od 6/05.
Praceneschopnost trva od 25.8.06 do 18.9.06.
Ja jej vyplatim nahradu za prvych 10 dni.
Nemusi sa nic hlasit do socialnej pistovne?
Ako sa uvedena doba premietne na evidencnom liste?
Dakujem.

S nahlásením na SP je to ako kde. Naša pobočka napr. nevyžaduje nič, vraj oni s tým nič nemajú nie je teda dôvod im to nahlasovať. Ale viem, že už tu bola popísaná aj taká skúsennosť, že pobočka SP vyžadovala doručenie PN ešte aj s potvrdením zamestnávateľa o príjme. Takže poradila by som ti zavolať na príslušnú SP, nech sa ti oni vyjadria.
Na ZP nahlasuješ normálne prvých 10 dní poberania náhrady príjmu a ďalej nič.
Ako je to s evidenčným listom k tomu nemajú presné stanovisko ešte ani na SP.
Jana Motyčková
20.09.06,12:58
S nahlásením na SP je to ako kde. Naša pobočka napr. nevyžaduje nič, vraj oni s tým nič nemajú nie je teda dôvod im to nahlasovať. Ale viem, že už tu bola popísaná aj taká skúsennosť, že pobočka SP vyžadovala doručenie PN ešte aj s potvrdením zamestnávateľa o príjme. Takže poradila by som ti zavolať na príslušnú SP, nech sa ti oni vyjadria.
Na ZP nahlasuješ normálne prvých 10 dní poberania náhrady príjmu a ďalej nič.
Ako je to s evidenčným listom k tomu nemajú presné stanovisko ešte ani na SP.
V podstate súhlas - k nahlasovaniu - dnes na školení zo SP v Trenčíne PN treba nahlasovať ale netreba vypisovať celé to tlačivo, čo sa k tomu dáva, stačí priložiť kópiu rozhodnutia o dôchodku alebo aspoň na papieri napísané že je dôchodcom.
K ELDP (písomné stanovisko zo SP z 4.8.2006) - poistenie naďalej trvá a táto doba nie je vylúčená doba, t.j. táto doba sa nijako nepremietne do ELDP (ani do kal. dní vylúčených dôb).
AnitaMartinska
22.09.06,09:13
Dakujem za rady.
Pekny vikend.
Nelli
22.09.06,11:21
Odpoveď pre JNOVAK!
Nie som v tom 100% istá, ale ak dobre viem padá nárok aj u zamestnávateľa pre dôchodcov na nemoc ak si to neošetria s kolektívnou zmluvou.
Jana Motyčková
22.09.06,11:43
Odpoveď pre JNOVAK!
Nie som v tom 100% istá, ale ak dobre viem padá nárok aj u zamestnávateľa pre dôchodcov na nemoc ak si to neošetria s kolektívnou zmluvou.
Nárok na náhradu príjmu "nepadá", ostáva - vyplácanie náhrady príjmu nie je podmienené nemocenským poistením. Otázna je iba výška DVZ, my používame pravdepodobný DVZ.