jeltur3
07.01.21,14:13
Je taká možnosť požiadať o dotáciu na nájomné. Ak SZČO nemá príjem, lebo musí byť zavreté, tak ako požiada, keď to treba poslať cez elektronickú schránku? Je nejaká iná možnosť? Ďakujem za odpoveď
mondes
07.01.21,16:24
Nie, iná možnosť nie je. Dotáciu na nájomné žiada prenajímateľ v mene nájomcu za obdobie sťaženého užívania predmetu nájmu. A to len cez slovensko.sk. Prenajímateľ musí nájomcovi dať zľavu na nájomnom, max. 50% a v takej výške aj môže prenajímateľ žiadať dotáciu. Ak Ti dá prenajímateľ zľavu len napr. 30%, tak žiadať môže len 30%. Ak prenajímateľ odmietne dať za to obdobie nájomcovi zľavu, tak mu môže nájomca nájomné rozpočítať na 48 častí a splácať po 1/48.
aktaK
07.01.21,17:58
mondes, a mozem sa ťa opýtať, musím to ako prenajímatel vyplniť celú žiadosť ja, alebo technicky sa to dá i tak, že to vsetko vyplní nájomca, predsa len, temer všetko sú údaje týkajuce sa jeho......pridá elektronický podpis, odošle to mne, ...a nasledne to preposlem podpísané mnou
alebo to MUSIM ja vyplniť vsetky udaje najomcu, inak sa mu to nedá odoslat?
kn-alka
07.01.21,18:04
však je úplne jedno, kto to vyplní, hlavné sú elektronické podpisy oboch strán
aktaK
07.01.21,18:07
asi sa nerozumieme, este som to nerobila, nemám predstavu, ako sa to technicky dá zvládnuť,... chápem to takto správne, ze ja im ako prvá musím poslať tlacivo (nájomcom)? moze byt uplne nevyplnene a mozem ich ziadat, aby ho vsetci vyplnili sami? myslim tym KAžDý u SEBA, následne ho poslu vyplnene mne a ja ho uz len preposlem tam kam treba?

nakolko sa vsade píše, ze tlačivo má vyplniť PRENAJIMATEL a nasledne ho má poslat na podpis nájomcovi
kn-alka
07.01.21,18:10
elektr.tlačovo si emailom pošlete v xml. podobe ako len chceš - prázdne - vyplnené, napoly vyplnené.... kým tu na porade vypisuješ, už si mohla byť prihlásená a vyskúšala vyplňať, však si najprv vyskúšaj hoc aj s vymyslenými údajmi... a stihla by si si aj prečítať návod na vyplnenie :D
aktaK
07.01.21,18:23
este nemám OP s čipom, preto sa pýtam, co to obnáša, resp. sa opýtam ja ako uctovnicka si musim vybavit aj ja takýto OP, nestačí, že ho bude mať len moj zamestnávatel (FO)? a ak budem mat plnu moc, budem toto vsetko vybavovat so svojim OP, ak sa nemýlim?
mondes
07.01.21,20:41
Akurát dnes som to riešila. Teda prenajímateľ si vyžadoval od nájomcu všetky údaje k tomu, aby mohol tú žiadosť poslať. Zrejme je len takýto postup, že prenajímateľ to žiada v mene nájomcu a peniaze prídu rovno na účet prenajímateľa. Tu je o tom viac:

https://najmy.mhsr.sk/narok.html
jeltur3
08.01.21,15:35
Nájomca nemá OP s elektronickým čipom. Ale účtovníčka má, môže to ona poslať svojim OP?
aktaK
08.01.21,16:21
ja si myslím, ze pokial nájomca nebude mať elektronický OP, t ak to nestačí......najprv musí mať najomca, ktorý dá plnu moc učtovnicke, ktorá tiež má mať svoj e-OP, inak sa to nedá

ale budem rada, ak ma opravíte, resp. potvrdíte, lebo tiez v tom tápem, ja riesím to, ci musí mať aj prenajímatel, alebo stačí len mne ako ekonomke e-OP
mondes
08.01.21,19:41
Musí mať prenajímateľ, aj nájomca. Ak nájomca chce, môže potom splnomocniť účtovníčku.
jeltur3
09.01.21,07:38
Ďakujem za odpovede