ljuhasz
08.01.21,17:05
Má právo policajt alebo iný orgán, prípadne inštitúcia vyžiadanie občianskeho preukazu do svojich rúk, napríklad pri legitimácii?
buchač
08.01.21,16:21
Áno aj nie...
marjankaj
08.01.21,16:40
To si mu pekne vysvetlil.:rolleyes:
buchač
08.01.21,16:47
Dobre, tak inak.

Má občan právo vedieť svoje povinnosti a práva ?
MÁ !
avalik
08.01.21,17:21
ano, v banke vezme OP a nacita udaje ... policajt vezme do ruky a v ramci preukazovania tvojej totoznosti skuma ochranne prvky dokladu, skuma ci nie je poskodeny, ci nie su pozmenene udaje ... pri overovani totoznosti nejde o odovzdanie zalohu

co sa bojis, ze policajt ujde s tvojim OP?

Zakon o OP
§ 15
(4) Občiansky preukaz sa nesmie odovzdať alebo prijať ako záloh a nesmie sa odovzdať ani odobrať pri vstupe do objektu alebo na pozemok a nesmie sa odovzdať ani odobrať v súvislosti s poskytovaním služieb; to neplatí, ak je to nevyhnutné pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Občan nesmie ponechávať občiansky preukaz ako záloh ani pri svojom pobyte v zahraničí.
marjankaj
08.01.21,17:52
besttracker
08.01.21,19:22
inak pre info,ak mam dobre info,tak ta plastova karticka vodicaku,obcianskeho,...nie je tvoj majetok(hoci platis poplatok),je to majetok statu ktory dal tebe ako obcanovi pravo ho mat akoby pozical...preto ked stratis/ukradnu doklady tak platis pokutu,ak som dobre pochopil,tak mestky policajt ho nemusi dostat priamo do ruk,ale ,,statni (aj zeleznicna,..),,maju pravo na chytenie do ruk...
marleau
09.01.21,09:15
a predavačka má právo pýtať OP ak si nie je istá vekom kupujúceho ak ten kupuje alkohol?
buchač
09.01.21,09:24
Ja viem...ty moje odpovede nejak nemusíš, ale predsa len ťa poučím.

Viď moje vyššie " Áno aj nie "...

Otázka znie ohľadom polície alebo inej inštitúcie, t.z. legitimovanie sa.
Predavačka má právo pýtať v tomto prípade OP....ALE len k nahliadnutiu a nie na nejaké lustrovanie. Čiže dotyčná osoba ukáže predavačke pod nos OP a život ide ďalej.
...ani SBS nemá šancu dostať do rúk OP...nemá na takéto niečo oprávnenie.
pavol54
09.01.21,09:40
alkohol nie je problém, ale vek zamedzujúci vstup do predajne od 09 00 do 11 00
marleau
09.01.21,17:02
napríklad onkologickýpacient v o veku 54 rokov, druhá rakovina, štvrté štádium, cíti sa ohrozený, nepustia ho
avalik
09.01.21,17:42
hmm, rodinu ci susedov nema? priznam sa, ja osobne by som skusila poziadat susedov o nakup ... na druhu stranu ak by sme v panelaku mali aj viac takychto susedov, nemam problem im doviezt nakup
buchač
09.01.21,17:53
Ak sa pacient cíti ohrozený, tak najlepšia voľba na nákup je veľmi skorý nákup...byť v predajni okamžite po otvorení.
Urobiť rýchlovku pomedzi regále a hajde nazad domov.

...a malé predajne na tie Mikasove výhlášky serú zvysoka...teda aspoň ja nemám problém, idem na nákup v hociktorú hodinu.
pavol54
09.01.21,17:56
no ja si myslím, že by asi nemal problém pri vysvetlení, totiž tie predavačky sa boja sankcií a asi v tomto prípade by od hygieny neboli
Trewor
05.08.21,09:02
SBS môže žiadať občiansky preukaz aj pri chladničke jogurtíkmi, pretože ide o uzavraté miesto. Predavačka nemá na to právo.
buchač
05.08.21,11:32
Trewor (Dnes 12:02) SBS môže žiadať občiansky preukaz aj pri chladničke jogurtíkmi, pretože ide o uzavraté miesto.
==================
Odpoveď č. 1 = NO NEHOVOR...
Odpoveď č. 2 = Pokiaľ nedáš znenie zákona, tak tvoja odpoveď je len obyčajný a aj hlúpy názor laika.

P.S.:
Skúsil by odo mňa nejaký SBS pýtať na ploche OP...svinským krokom by som ho hnal.
Ak by bol múdry ? Nuž by som si zavolal vedúceho marketu a prípadne aj štátnych polišov.
Trewor
07.12.21,07:14
vyplýva to z oprávnenia sbs §50 č. 473/2005 Z. z. v praxi to znamená, že môže pýtať op ak ťa videl kradnúť, no ak by stretol idiota ako teba a vedel by to o tebe, tak si to kludne na teba môže vymyslieť, v podstate on je v práci, policia na jeho strane, neukažeš mu op, dobre, nespolupracujes, teba budu riešiť, takže ty strácaš čas.
buchač
07.12.21,08:43
Trewor (Dnes 09:14) vyplýva to z oprávnenia sbs §50 č. 473/2005 Z. z. v praxi to znamená, že môže pýtať op ak ťa videl kradnúť, no ak by stretol idiota ako teba a vedel by to o tebe, tak si to kludne na teba môže vymyslieť, v podstate on je v práci, policia na jeho strane, neukažeš mu op, dobre, nespolupracujes, teba budu riešiť, takže ty strácaš čas.
==========================
IDIOT si ty .... a k tomu aj debil sprostý.
V riti si bol a hovno vieš....si tu pomiešal jablká s hruškami.

Ak by ma nejaký SBSkár s tvojimi vedomosťami debila chcel kontrolovať, išiel by rovno do péčka...ako minule jeden. Som ho vycvičil jedna radosť, zasrana...čumel jak puk na prázdnu bránu.