mimkaa10
09.01.21,16:48
Dobry deň,
Ak FO prenajíma byt na DIČ bez živnosti, zaradí si byt do obchodného majetku, vedie daňovu evidenciu, ma ten byt na hypoteku, co bude v evidencii v casti pohľadávky, záväzky a zásoby?

Moze byt mat v majetku iba jeden rok a potom ho vyradiť z majetku aj ked najom pokračuje a uvádzať v evidencii uz len okliestene náklady? K akému dátumu sa moze vyradiť, aj k 1.1 ? Mate s tým niekto skusenosti? Ďakujem
Mila123
09.01.21,16:59
Dobry deň,
Ak FO prenajíma byt na DIČ bez živnosti, zaradí si byt do obchodného majetku, vedie daňovu evidenciu, ma ten byt na hypoteku, co bude v evidencii v casti pohľadávky, záväzky a zásoby?

Moze byt mat v majetku iba jeden rok a potom ho vyradiť z majetku aj ked najom pokračuje a uvádzať v evidencii uz len okliestene náklady? K akému dátumu sa moze vyradiť, aj k 1.1 ? Mate s tým niekto skusenosti? Ďakujem
zaradenie majetku a potom po roku vyradenie má z akého dôvodu, jeden viem, bude nižšia výsledná daňová povinnosť, ale má to aj iný význam?
mimkaa10
09.01.21,18:19
Nemá žiadny iný príjem iba tento pasívny, nemôže použiť odpočítateľné položky ako pri aktívnom prijme. A v ďalšom roku uz bude pracovať
Mila123
09.01.21,18:21
Nemá žiadny iný príjem iba tento pasívny, nemôže použiť odpočítateľné položky ako pri aktívnom prijme. A v ďalšom roku uz bude pracovať
a čo to má spoločné so zaradeným majetkom? iba to, že bude mať vyšší čistý príjem........ je potrebné si uvedomiť, ak majetok predá skôr ako 5. rokov od vydarenia musí takýto majetok zdaniť....aká výška odpisov to je?
mimkaa10
09.01.21,18:55
Co to ma spoločne? Tak ak bude v majetku širšie náklady, ktoré je možné uplatnit, byt sa neplánuje predať a viem o 5r lehote

Skôr ma zaujíma, ci ho možem vyradiť z majetku k 1.1 alebo aký dátum zvoliť, aby som ho v ďalšom roku brala uz ako vyradený z majetku. V tom ďalšom roku by som uplatnila len výdavky ktoré možem ak nebude zaradený.
mimkaa10
09.01.21,18:57
Umožňuje to zákon urobiť tak, ze sa zaradí a odpisuje len jeden rok a následne ďalej prenajíma ale uz ako vyradený z majetku? Nikde sa neviem k takejto situácii dopátrať.
veronikasad
09.01.21,19:16
Nemá žiadny iný príjem iba tento pasívny, nemôže použiť odpočítateľné položky ako pri aktívnom prijme. A v ďalšom roku uz bude pracovať aký suvis na zamestnanie s prijmom z prenajmu, pokial pracuje na SK?
Uvedomujes si, ze ak by si byt do 5 rokov od vyradenia z majetku chcela predať, ze budes mať problémy?
mimkaa10
09.01.21,19:35
Nemá žiadny iný príjem iba tento pasívny, nemôže použiť odpočítateľné položky ako pri aktívnom prijme. A v ďalšom roku uz bude pracovať aký suvis na zamestnanie s prijmom z prenajmu, pokial pracuje na SK?
Uvedomujes si, ze ak by si byt do 5 rokov od vyradenia z majetku chcela predať, ze budes mať problémy?

Aké problemy? Myslíš asi zdaniť príjem z prípadného predaja do 5r od vyradenia, to viem, ale Ja ho nechcem predávať.

Mam naozaj malé náklady pri tomto prenajme, cely rok som na rodičovskom, aktívne príjmy žiadne ine, preto som ho chcela zaradiť do majetku a tak výdavky zvýšiť, je to novostavba, ročný odpis mi dosť pomôže. Ak je to tak možné urobiť, viem ze možno neštandardne, ale ak to zákon umožňuje, prečo nie?
veronikasad
09.01.21,19:40
Preco ho chces odpisovať len jeden rok, veď prijem z prenajmu budes mať aj v ďalších rokoch...
Mila123
09.01.21,20:44
Nemá žiadny iný príjem iba tento pasívny, nemôže použiť odpočítateľné položky ako pri aktívnom prijme. A v ďalšom roku uz bude pracovať aký suvis na zamestnanie s prijmom z prenajmu, pokial pracuje na SK?
Uvedomujes si, ze ak by si byt do 5 rokov od vyradenia z majetku chcela predať, ze budes mať problémy?

Aké problemy? Myslíš asi zdaniť príjem z prípadného predaja do 5r od vyradenia, to viem, ale Ja ho nechcem predávať.

Mam naozaj malé náklady pri tomto prenajme, cely rok som na rodičovskom, aktívne príjmy žiadne ine, preto som ho chcela zaradiť do majetku a tak výdavky zvýšiť, je to novostavba, ročný odpis mi dosť pomôže. Ak je to tak možné urobiť, viem ze možno neštandardne, ale ak to zákon umožňuje, prečo nie? v zákone to nie je zakázané........
marjankaj
09.01.21,21:00
Mam naozaj malé náklady pri tomto prenajme, cely rok som na rodičovskom, aktívne príjmy žiadne ine, preto som ho chcela zaradiť do majetku a tak výdavky zvýšiť, je to novostavba, ročný odpis mi dosť pomôže. Ak je to tak možné urobiť, viem ze možno neštandardne, ale ak to zákon umožňuje, prečo nie?
Takže prvý rok ti odpis pomôže a v ďalších rokoch už nie?:eek: