Veronika_15
10.01.21,15:56
Dobrý deň

prosím o radu a ospravedlňujem sa za asi stupídnu otázku. Asi pred pol rokom keď som mala narodeniny - 15 mi otec daroval 1 bitcoin. Odporúčal mi že môžem z toho minúť desatinu a ostatné si musím akože nechať a nič mi nevysvetlil, pretože on je taký a mám si to naštudovať sama a postupne ho informovať o krokoch... A odporúčal u otca znamená že môžem len tú desatinu použiť....

tento rok si chcem zaplatiť jeden kurz čo je mojím snom a preto budem potrebovať peniaze.

Založila som si juniorský účet v banke a zaregistrovala som sa na zmenárni. Zmenila som si 0,1btc a poslala na účet 3000 euro. Z banky mi volala jedna pani a chcela vysvetlenie, lebo mi platbu zadržiavali a upozornila ma že si mám overiť ako to mám zdaniť. Ale ja neviem čo. Cez google som zistila že sa má daniť každý akože zárobok ale ja neviem ako a vlastne ja som to nezarobila ale dal mi to otec.

Prosím viete mi poradiť čo vlastne mám robiť alebo si to môžem celé nechať aby som si zaplatila v lete ten kurz? A môžem to spraviť keď nemám ešte 18?

ďakujem pekne
JankaO
10.01.21,16:42
Podľa toho čo uvádzaš, tak tento predaj je oslobodený od dane z príjmov.
misoft
10.01.21,16:54
Pani v banke by sa mala pozrieť na zákony. Ty si to dostala ako dar. Je to síce virtuálna mena (BTC), ale má svoju hodnotu - takže zmenou BTC na € si nič nezarobila, ty si s BTC neobchodovala, neťažila.
https://www.podnikajte.sk/dan-z-prijmov/zdanovanie-bitcoinov-kryptomien-1-10-2018
https://accace.sk/kryptomeny-a-dane-na-slovensku-news-flash/
"Darovanie hodnoty v kryptomenách a oslobodenie od príjmu
Na Slovensku už nemáme daň z darovania, takže tejto dani by predmetný príjem nepodliehal. Na účely ZDP je nutné preveriť, či sa nejedná o dar prijatý fyzickou osobou v súvislosti s výkonom činnosti zamestnanca alebo SZČO resp. prenajímateľa. V danom prípade by už hrozilo zdanenie takéhoto príjmu daňou z príjmov."
jelalim
10.01.21,19:32
so zdanenim to nema nic. Ide o to, ze bitcoinove transakcie su pre komercne banky dost rizikove, hrozia im za to sankcie, nakolko je to dost velke riziko, ze ak pridu peniaze na ucet z ktorych je zrejme, ze povod je bitcoinova transakcia, ale skutocny povod je z trestnej cinnosti.

Teta z banky dostala za ulohu preverit povod financnych prostriedkov, ucel ich pouzitia, pripadne ci ocakavas podobne transakcie v buducnosti, ale pritom sama nevedela (a ani nemusi vediet) ako s touto informaciou banka bude narabat. V principe a v podstate banka ma na toto preverenie pravo a v niektorych pripadoch aj povinnost.

Akurat teta co to vykonava sa nevie spravne vyhovorit.