bene83
12.01.21,12:05
Potrebujeme objasniť ako si špedičná firma účtuje prijaté zahraničné faktúry dopravné , ktoré sú zo strany dopravcu oneskorene zaslané . Aký je dátum daňovej povinnosti pre špedičnú firmu . ( vykládka, prijatie faktúry???) Aké prijaté faktúry dávate do daňového priznania k DPH . Naša nová účtovnícka firma od nás požaduje aby sa do výkazu DPH za január dali všetky faktúry , ktorých dodanie ( dátum vykládky) bolo v januári . To v praxi ale nie je vždy možné . Prosím o Vašu radu a skúsenosť .
kn-alka
12.01.21,11:38
Nárok na odpočet DPH vzniká kedykoľvek v kalendárnom roku, takže ak prijmete januárovú faktúru vo februári, máte nárok na odpočet DPH aj vo februári až do decembra.

pri zahraničných faktúrach sa musí podávať dodatočné DPH, nakoľko vzniká povinnosť zdaniť faktúry a zároveň si môžete uplatniť odpočet.
bene83
12.01.21,11:53
Dobrý deň Jarka , ďakujem veľmi za odpoveď , vedeli by ste povedať aj o aký zákon sa môžem oprieť prosím ?
kn-alka
12.01.21,13:30
bene83
13.01.21,07:29
Merci boku Jarka , tak to píšem účtovníckej firme a dúfam že to už bude OK
bene83
14.01.21,13:42
Dobrý deň Jarka , vedeli by ste mi poradiť ako je to prosím Vás s daňovou povinnosťou pri zahraničných prijatých faktúrach ?
kn-alka
14.01.21,16:47
tie je lepšie zaradiť do obdobia dodania tovaru, nakoľko samozdanenie je vlastne povinnosť a nárok na odpočet zároveň. Pri povinnosti sa fa musí zdaňovať v tom období, v ktorom došlo k dodaniu, prípadne obdržaniu faktúry.
kn-alka
14.01.21,19:37
ospravedlnujem sa, prehliadla som, že sa pýtate na zahraničné faktúry
thecrow17
14.01.21,19:40
Zdravim, Vasa uctovna firma ma pravdu. Plati, ze datum vykladky (cize ukoncenie dodania sluzby) je datumom zdanitelneho plnenia. V pripade, ak k datumu podania DPH za konkretny mesiac nemate k dispozicii fakturu od dodavatela, poskytnite uctovnej firme podklady k preprave (objednavku, CMR, ine doklady) z ktorych bude zrejma cena, za ktoru sa mala uskutocnit preprava a datum ukoncenia. Uctovna firma na zaklade tychto dokladov vykona samozdanenie cez interny doklad aj napriek tomu, ze realne fakturu este nebudete mat a pride k Vam az oneskorene.
bene83
15.01.21,03:57
Ďakujem veľmi pekne za sofistikované riešenie, preberiem túto možnosť s účtovnou firmou.
bene83
15.01.21,03:59
Jarka ďakujem za dovysvetlenie. Vy ste neprehliadli zahraničné faktúry, to ja som tú otázku včera vylepšil a špecifikoval.????
thecrow17
15.01.21,08:39
Nie je za co. Toto je oficialny postup v takychto pripadoch. Vy ako spedicna firma nemozete za to, ze Vam dodavatel neposlal fakturu riadne a vcas. Ale zase zakonne povinnosti v suvislosti s DPH si aj tak splnit musite, preto sa vyuziva takyto postup. Potom ked pride fa od dopravcu, uz sa nevykona samozdanenie, iba sa preprava zauctuje do nakladov.