Darvana1252
12.01.21,18:46
Dobrý deň, môžem sa opýtať na NČZD na manželku, evidovaná od marca 2020 na UP a bola DOBROVOĽNE poistená a 6 mesiacov si platila toto poistenie. Od marca poberala pol roka návky v nezamestnanosti a od októbra poberá nemcenské (viem že obidve dávky sa počítajú do vlastého príjmu manželky). Len v usmernení som našla informáciu: "Do vlastného príjmu manželky (manžela) sa započítava akýkoľvek príjem, aj keď je od dane z príjmov oslobodený, okrem zamestnaneckej prémie, daňového bonusu, zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť a okrem štátnych sociálnych dávok, znížený o zaplatené poistné a príspevky na zdravotné a sociálne poistenie, ktoré bola povinná platiť." Zaujíma ma informácia: "znížený o zaplatené poistenie, ktorá bola povinná platiť. Máte niekto skúsenosť či môžem odpočítať 6 mesiacov platenia sciálneho poistného aj keď bola dobrovoľne poistená?. Ďakujem vopred za odpoveď.
veronikasad
12.01.21,17:54
Keď sa dobrovolne poistí, tak platenie poistného je povinné.
Môžeš z vlastného príjmu manželky odpočítať zaplatené soc.poistenie, ktoré zaplatila počas evidencie na UP.
ivka70
12.01.21,18:11
Si si istá? Ja viem, že to v DP vlastnom nešlo....
veronikasad
12.01.21,18:18
čo nešlo ? Nejde započítať zdravotné poistenie samoplatitela (v čase keď nie je zamestnancom) ani dobr.poistenie v SP v súbehu so zamestnaním platiť nedá..
ivka70
12.01.21,18:24
Ani dobrovolne poistenie v SP neslo zapocitat, robili sme DP pred par rokmi, kde si po skonceni zamestnania 2 mesiace clovek platil SP aj ZP, potom sa evidoval na UP.
Ani jedno dobrovolne platenie neslo zapocitat.
Preco v takomto pripade to ide, ked absentuje prijem, na ktory by sa povinne viazalo?
veronikasad
12.01.21,18:34
Ivka, to poistenie nesúviselo so zamestnaním, v tomto prípade súvisí s evidenciou na ÚP.
veronikasad
12.01.21,18:40
neabsentuje príjem, poberala dávku v nezamestnanosti a teraz nemocenské, ktoré sa zahrňaju do vlastného príjmu manželky. Zaplatené poistné znižuje vlastný príjem manželky.
ivka70
12.01.21,19:24
Verim ti, aj ked mi to rozum neberie, dobrovolne poistenie nema predsa s evidenciou na UP nic spolocne :) cize absentuje prijem, z ktoreho by to poistne bola povinna platit
ivka70
12.01.21,19:27
A dokonca aj p. Mihal tvrdi to iste, co ja
https://www.relia.sk/Article.aspx?ID=278
Poznámka: Od vlastného príjmu manželky sa neodpočítava poistné dobrovoľne poistenej osoby v SP, preddavky a nedoplatok z RZZP samoplatiteľa na zdravotné poistenie.
Katy a R
12.01.21,19:39
už aj ty aj veronikka ste písali - čo hovorí zákon: zz/2003-595/11
Na účely uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane podľa odseku 3 sa považuje za vlastný príjem manželky (manžela) príjem manželky (manžela) znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná z tohto príjmu zaplatiť; do ...
pre Ivka - ja by som, že tu sa nerieši základ dane ani výdavky daňovníka. Tu ide o príjem manžela/ky. :)
doplnenie : samozrejme, praktickú skúsenosť nemám ;) (v minulosti sa to už aj tu rozoberalo, nechce sa mi hľadať) .. ale zrejme tam ozaj bude dôležité (ako píšeš) to doplnenie - "z tohto príjmu" ? - pred takými tuším 3 rokmi to tam ešte nebolo;)