Wotan
13.01.21,12:53
Pracujem v americkej korporacii na Slovensku. Z nicoho nic nam oznamili, ze do konca marca este nase oddelenie bude fungovat, kym sa presunie vsetko do zahranicia, ale potom koncime a mame si hladat inu pracu.

Zatial nemame ziadne vypovede ani sme nic nepodpisali. V USA t mozno funguje tak, ze mozu oznamit skoncenie zo dna na den, ale u nas by mala byt pokial viem 3 mesacna vypovedna lehota od 1.dna nasledujuceho mesiaca od dorucenia vypovede (ktoru nemame).

Udajne to funguje tak, ze HR nas bude pocas februara alebo marca kontaktovat, a ponukne skoncenie prac. pomeru dohodou a ponukne odstupne.

A vraj ked to neprijmeme a nepodpiseme dohodu, tak vyuziju vsetky pravne kroky aby nas odtial dostali.

To sa mi vsak nezda v poriadku.

Ako to ma byt z pravneho hladiska? Prekazka je na strane zamestnavatela - kedze rusi nase oddelenie a nasu poziciu, ktoru sme vykonavali a nema ziadnu nahradnu poziciu.

Je sice moznost hladat si uplne inu poziciu v ramci firmy, avsak nie su ziadne vyhovujuce tomu, co sme robili a je len velmi mala sanca, ze by sa nieco uvolnilo. nieto este pre cely team, ktory konci.
veronikasad
13.01.21,11:56
odkedy trvá pracovný pomer ?
Tweety
13.01.21,12:20
Keď nastanú u neho organiz. zmeny, nie ako píšeš prekážky v práci, isto dostanete výpovede podľa §63 ZP. PP v tomto prípade končí uplynutím VD. Jej dĺžka závisí od dĺžky PP. Je najmenej jednomesačná. Ak sa na skončení PP dohodnete ,teda §62-Dohoda o skončení PP z rovnakého dôvodu § 63 k určitému dátumu, PP skončí týmto dátumom. Pri oboch skončeniach vzniká nárok na odstupné.
Wotan
13.01.21,13:26
no su to v podstate organizacne dovody, ked rusia cele oddelenie a s tym spojene pracovne pozicie. Dakujem za vysvetlenie. A ak si najdem robotu skor, a odidem dohodou ja tak zrejme na odstupne nemam narok, hoci som odisiel kvoli tomu, ze nemaju pre mna uz miesto, len som nepockal kym oni pridu s dohodou
Tweety
13.01.21,13:29
Ak ešte predtým požiadaš o Dohodu, nárok na odstupné ti nevznikne.
Wotan
18.01.21,12:48
Vyse 5 rokov
Wotan
18.01.21,12:51
Tak potom asi je lepsie pockat na odstupne a potom hladat externe
veronikasad
18.01.21,15:39
Z vlastnej skúsenosti - ak ti ponúknu ukončenie pracovného pomeru dohodou - ber. Len daj pozor, aby bol v dohode uvedený dôvod ukončenia pracovného pomeru, inak ti nárok na odstupné nevznikne. Odstupné bude vo výške 3-násobku priemerného mesačného zárobku.
Wotan
29.01.21,09:06
dakujem, kolegom, co odisli, tak ponukli 5 mesacne odstupne. Vraj zahrnuli aj 2 mesiace, co by zamestnanec musel cakat vo vypovednej dobe, ak by neprijal dohodu. A este ti, co robili vo firme dlhsie, mali este plus dalsi mesiac zahrnuty v odstupnom
veronikasad
30.01.21,05:38
Ak ponuknu aj tebe, ber...
ivka70
30.01.21,09:02
Odstupne pri dohode je aj podla zakona vyssie ako pri vypovedi.