splendid8
14.01.21,09:03
Dobrý deň,
poprosím o radu názor. Zdedil som dom so záhradou po rodičoch. V záhrade si chceme s manželkou postaviť RD. Žiadali sme stavebný úrad o povolenie ako manželia. Stavebný úrad nám žiadosť vrátil s tým, že treba doplniť žiadosť o zmluvu medzi manželmi, keďže majiteľom domu a záhrady kde sa ide stavať som len ja. Máte niekto s týmto skúsenosti? Ako má ta zmluva vyzerať. Na nete som to nenašiel. Ďakujem pekne.
ivka70
14.01.21,08:11
https://www.stavebnyportal.sk/33/stavba-na-pozemku-ktory-patri-iba-jednemu-stavebnikovi-uniqueidmRRWSbk196FPkyDafLfWALUrDTJQmmXYNdba9DCaC-boVGVaxyEG7A/

Pokiaľ sa manželia rozhodnú, že ako stavebníci budú vystupovať obaja, stavebný úrad od nich môže vyžadovať dohodu o tom, že majiteľ pozemku (jeden z manželov) súhlasí s tým, aby ako druhý z manželov vystupoval ako stavebník a mal rovnaké rozhodovacie práva ohľadom napríklad umiestnenia a uskutočňovania stavby.

Takúto zmluvu Stavebný zákon neupravuje, je preto potrebné vychádzať z ust. § 51 Občianskeho zákonníka,…
(zaregistruj sa)
buchač
14.01.21,08:23
Na rovinu ?
Ak má tvoja manželka rozum, tak v žiadnom prípade by nemala podpísať takúto zmluvu.

Veď jej daruj polovičku domu so záhradou a až potom stavajte...či toto neprichádza do úvahy ???
splendid8
14.01.21,08:36
...žiadsť už je podaná a zmluva medzi manželmi zabezpečí, že po dokončení stavby sa do katastra zapíše v pomere 1/1.
buchač
14.01.21,08:45
Zmluva je niekedy len zdrap papiera, ktorý je vhodný len na podpal do krbu...

Čo by sa stalo, ak by počas výstavby došlo k rozkolu manželstva ?