Kováczová
16.01.21,14:51
Zamestnávateľ vydal dodatok k pracovnému poriadku, do ktorého zakotvil, že ako zamestnanci máme aj mimo stanoveného pracovného času "byť k dispozícii", tzn., že ak pošle pokyn e-mailom napr. v sobotu o 22.00 hod., mali by sme to bezodkladne splniť. Podotýkam, že máme klasický pracovný čas, príp. práca home-office, nemáme možnosť práce nadčas ani pracovnú pohotovosť. Sme obyčajní úradníci, podľa mňa týmto "príkazom" si koleduje najmenej na pokutu z Inšpektorátu práce a ani Zákonník práce toto hádam nepovoľuje?
misoft
16.01.21,15:05
ivka70
16.01.21,15:13
Ale tu musia mat dohodnutu v zmluve a musi by evidovana a platena....
avalik
16.01.21,15:14
ak mam beznu pracovnu dobu po-pia 8 hodin, a nemam nariadenu pohotovost mimo pracoviska, emaily urcite cez vikend ani po pracovnej dobe necitam.
ak mam sluzobny telefon a veduci mi zavola, tak zdvihnem ... sukromny ale len ak sa mi chce ...
aj home office musi mat svoje pravidla a urcenie pracovneho casu kedy som k dispozicii zamestnavatelovi a mam za to zaplatene
Kováczová
16.01.21,16:46
Áno, viem, že sa to volá pracovná pohotovosť :), akým spôsobom to však riešiť, ak nemáme podpísanú žiadnu dohodu o pracovnej pohotovosti ... ani žiadna zmienka v pracovnej zmluve - proste nič, šéf si to veľmi jednoducho predstavuje ...
Kováczová
16.01.21,16:48
Ďakujem, neviete uviesť prosím §, na základe ktorého by sme sa mohli brániť?
avalik
16.01.21,18:26
Namietajte pisomne zamestnavatelovi, ze na takyto prikaz nema oporu v zakonniku prace. pripadne poslite podnet na Inspektorat prace. Ale dobre si to prestudujte, ci tam nie je odkaz na pohotovost mimo pracoviska.
avalik
16.01.21,18:30
este mi napadlo ... pisete ze "bezodkladne" ... tak pre mna by bolo bezodkladne, hned v pondelok rano, po prichode do prace (po dohodnutom zaciatku home office) a po prihlaseni sa do emailu - vykomunikujte si to s nim
ivka70
16.01.21,18:42
Oznamit mu, ze bud vam bude platit tie hodiny ako pohotovost mimo pracoviska a da vam to zmluvne alebo nech zabudne, ze budete 24 hodin denne reagovat na nejake pracovne poziadavky.
Kováczová
17.01.21,11:11
Presne takto by si to predstavoval - 24 hodín denne otvárať maily a čítať jeho SMS...
veronikasad
17.01.21,11:31
Vydrzte do 1.3., v novele zákonníka práce by to malo byť vyriešené...
ivka70
17.01.21,12:11
Tazko, blbeho sefa, ktory Zakonnik prace nerespektuje a urcuje si vlastne pravidla, ziadna novela nevyriesi.
veronikasad
17.01.21,13:12
Novelou sa zároveň zabezpečí, aby výkon práce z domácnosti nezasahoval do súkromného života zamestnanca a to ustanovením tzv. práva na odpojenie sa. Ide o právo zamestnanca nevykonávať prácu mimo pracovného času ak nejde o prácu nadčas alebo pracovnú pohotovosť. Zamestnanec tak nemusí pracovať po skončení pracovnej doby, počas nepretržitého odpočinku v týždni, dovolenky, sviatku a prekážky v práci. Zamestnávateľ to nesmie posúdiť ako porušenie pracovnej disciplíny.

Prečítajte si celý článok na: https://www.podnikajte.sk/pracovne-pravo-bozp/dobrovolne-gastrolistky-aj-homeoffice-zakonnik-prace © Podnikajte.sk