Renáta3131
16.01.21,21:01
Dobrý deň
Od 21.12. som SZČO,neplatca DPH. Sama si vediem účtovníctvo v Alfa PLus a potrebovala by som poradiť. Už v decembri mi vznikla povinnosť zaplatiť zdravotné poistenie za 12/2020. Účtujem v JU aj tento záväzok už v decembri v knije záväzkov s datumom splatnosti 8.1.2021? A potom v januari zaučtujem vydavok penazi na BU? Bolo mi povedané že v JU sa to neučtuje ako zavazok. Robi sa to teda cez interny doklad? Mohli by ste mi prosím niekto napisať celý postup?
Ďakujem krásne
S pozdravom
Renáta
veronikasad
17.01.21,04:42
V akej oblasti podnikas? Nie je pre teba jednoduchšie viesť daňovú evidenciu? Na konci roka posúdiť ci nebude výhodnejšie zdanenie uplatnenim výdavkov pousalom ? Dostala si dotáciu na podnikanie z UP?
Renáta3131
17.01.21,14:43
Už vediem skutočné vydavky. Tak by som chcela vedieť ak mi môžete poradiť ten postup. Áno dostala som aj príspevok z Úradu práce na začatie podnikania. Ďakujem
veronikasad
17.01.21,15:54
K 31.12.2020 zaeviduješ v Knihe záväzkov predpis preddavkov na zdr.poistenie za 12/2020.
V januári 2021 "spáruješ" úhradu so záväzkom - uhrada bude VOZD v členení poistné - zdr.poistenie SZČO

Záleží len na tebe aký postup si zvolíš - či budeš do záväzkov "nahadzovať" predpisy poistného za všetky mesiace v roku, alebo len december. Ja u klientov, ktorí platia pravidelne a v správnej výške evidujem len predpis za december, ten ti potom prejde do výkazu o majetku a záväzkov.
Renáta3131
17.01.21,21:36
Ešte doplnim viac info a aj presny postup ako som to urobila:
22.12. som dostala dotáciu z Úradu prace na začatie podnikania (tu som zaúčtovala ako zavazok voči úradu práce a zároveň ako prijem neovplyv.zaklad dane na Bankový účet). Z tejto dotácie uhrádzam aj odvody za zdravotne poistenie. Už v decembri 2020 mi vznikla povinnosť zaplatiť zdravotné poistenie za 12/2020. Zaúčtovala som záväzok voči zdravotnej poistovni v decembri 2020 v knihe záväzkov s datumom splatnosti 8.1.2021. A potom v januari 2021 na základe Interneho dokladu sumu zaplatenych odvodov odúčtujem z prijmov neovplyvnujucich zaklad dane a preúčtujem do stĺpca ovplyvnujucich zaklad dane. A potom zaučtujem vydavok penazi z Bankoveho účtu. Nasledne v závazkoch voči Úradu prace som pridala sumu vyrovnania rovnajúcu sa výške zaplatenych odvodov. Mohli by ste mi prosím niekto napisať či je postup správny, prípadne ma opraviť?
Ďakujem krásne
Renáta
veronikasad
18.01.21,05:15
Ako si zaúčtovala vydavok na BU?