Lina
24.11.04,11:06
Zdravím všetkých na porade.

Naša spoločnosť zobrala na leasing 01.09.2001 úžitkové motorové vozdilo na 48. mesiacov. Leasing končí 01.08.2005. Spoločnosť by chcela postúpiť leasing inej spoločnosti.
Moja dilema spočíva v tom, či musím vrátiť DPH vzhľadom na to, že leasing nebol ukončený kúpou alebo nie.
Vie mi niekto poradiť?
Ďakuje všetkým
LINA
mudroš
24.11.04,12:45
Z otázky nie je jasné, či za postúpenie lízingu požadujete úhradu. Ak áno, tak by som pokladal požadovanú úhradu za základ pre DPH a zaťažil by som platbu DPH. Vrátenie DPH bolo podľa starého zákona.
Problémom by mohlo byť, keby bolo postúenie zmluvy bezodplatné. To by sa mohlo posúdiť ako plnenie za protihodnotu. Potom by bol základ dane podľa § 22 ods 7 boli náklady na službu, t.j. všetky doterajšie platby za lízing (pravdepodobne bez poistenia).

Mrzí ma, že odpovedám vyhýbavo. Ale naozaj sa ukazuje, že DPH pri akomkoľvek neštandatnom skončení lízingu môže byť problém. Vylýva to aj z toho, že od 1.1.2004 sa lízing z hľadiska účtovníctva a dane z príjmov posudzuje ako "predaj dlhodobého majetku", ale z hľadiska DPH ako poskytnutie služby.
Marta L
24.11.04,12:49
V zákone o DPH - no a teraz neviem či bolo alebo je- ak sa leasing neskončí kúpou,
treba odviesť odpočítanú DPH, alebo také čosi. Misim to bližšie pozreť.
Lina
24.11.04,13:01
Za postúpenie leasingu chceme iba od nového nájomcu vrátenie alikvotnej časti akontácie, ktorá nebola ešte vyčerpaná. Tak teraz neviem ako. Vrátiť DPH alebo nie?
Ak mi tá spoločnosť bude t.z. vracať akontáciu tá je bez DPH. A ja mám pripočítať DPH alebo ako.
No mám v tom chaos.
alex1
13.06.05,10:36
Potrebovala by som vedieť váš názor.
Sme s.r.o. a bol nám postúpený leasing na ťahač a náves. Predchádzajúci nájomca je platiteľ DPH a takisto aj my. Ale odstúpenie leasingu nám fakturuje bez DPH. My si myslíme, že to má byť s DPH. Čo vy na to???
alex1
13.06.05,11:51
Nikto neskúsi?
alex1
14.06.05,09:44
Potrebovala by som vedieť váš názor.
Sme s.r.o. a bol nám postúpený leasing na ťahač a náves. Predchádzajúci nájomca je platiteľ DPH a takisto aj my. Ale odstúpenie leasingu nám fakturuje bez DPH. My si myslíme, že to má byť s DPH. Čo vy na to???
Prosím!!!!
Jana Acsová
14.06.05,09:52
Potrebovala by som vedieť váš názor.
Sme s.r.o. a bol nám postúpený leasing na ťahač a náves. Predchádzajúci nájomca je platiteľ DPH a takisto aj my. Ale odstúpenie leasingu nám fakturuje bez DPH. My si myslíme, že to má byť s DPH. Čo vy na to???Záleží na tom, ako ste sa dohodli (či to nie je v zmluve vysvetlené). Odstúpením leasingu sa spravidla rozumie podiel na splatenej časti istiny. Keby som bola daniar, asi by som sa na to pozerala aj s ohľadom na tento fakt. Pýtaj si dôvod, prečo by to malo byť bez dane.
rapes
01.03.07,14:44
nieje tu niekde vzot ziadosti na odstupenie leasingu inej spolocnosti ?
vikinka
01.03.07,14:57
Nemáš na mysli náhodou zmluvu o zmene subjektu leasing.zmluvy?
Zuziana
23.05.07,15:34
Sopoločnosť A postúpila leasing na spoločnosť B na úžitkový automobil. Za akontáciu vystavila spoločnosť A faktúru na spoločnosť B s DPH. Spoločnosť A DPH odviedla, spoločnosť B si ju uplatnila na vstupe. Je to takto v poriadku?
Zuziana
13.06.07,07:37
Vzťahuje sa na odplatu za postúpenie leasingu /vyrovnanie sa za akontáciu/ DPH? My sme leasing posúvali, faktúrovali sme s DPH, DPH odviedli. Firma, ktorá leasing prebrala si najprv DPH uplatnila, teraz však tvrdí, že sme nepostupovali správne a že to malo byť bez DPH. Čo je vlastne správne?
Vďaka za odpovede :)
Zuziana
13.06.07,12:33
Nikto neriešil podobný problém?
JAJA11
13.06.07,12:57
Nikto neriešil podobný problém?

Nestretla som sa s takýmto prípadom, nech Vám ta firma povie na základe akého paragrafu sa nemá odviesť DPH. :confused:
tinaM
13.06.07,13:28
Nezaoberala som sa s tým ešte, ale v literatúre som sa dočítala toto:

" V prípade postúpenia lízingu, ak je súčasťou fin.vyrovnania aj odstupné, ktoré sa považuje za odplatu za odstúpenie predkupného práva na predmet lízingu, je potrebné rozlišovať pri uplatnení DPH finančné vyrovnanie a odstupné.

Finančné vyrovnanie podielu zo zálohy na budúce splátky alebo zálohy na budúcu kúpu nie je zdaniteľným obchodom, a teda nie je ani predmetom zákona o DPH.

Odstupné sa považuje za odplatu za odstúpenie predkupného práva na predmet lízingu,t.j. za odplatu za odstúpenie práva a je predmetom zákona o DPH /dodaním služby podľa § 9 zákona o DPH./"

V článku bola reč o osobnom automobile.
Denda
14.06.07,16:27
Nezaoberala som sa s tým ešte, ale v literatúre som sa dočítala toto:

" V prípade postúpenia lízingu, ak je súčasťou fin.vyrovnania aj odstupné, ktoré sa považuje za odplatu za odstúpenie predkupného práva na predmet lízingu, je potrebné rozlišovať pri uplatnení DPH finančné vyrovnanie a odstupné.

Finančné vyrovnanie podielu zo zálohy na budúce splátky alebo zálohy na budúcu kúpu nie je zdaniteľným obchodom, a teda nie je ani predmetom zákona o DPH.

Odstupné sa považuje za odplatu za odstúpenie predkupného práva na predmet lízingu,t.j. za odplatu za odstúpenie práva a je predmetom zákona o DPH /dodaním služby podľa § 9 zákona o DPH./"

V článku bola reč o osobnom automobile.
V prípade, že použijeme na porade materiály,citácie z článkov je povinnosťou uvádzať zdroj a autora článku.
Ďakujeme.
tinaM
16.06.07,19:50
Nezaoberala som sa s tým ešte, ale v literatúre som sa dočítala toto:

" V prípade postúpenia lízingu, ak je súčasťou fin.vyrovnania aj odstupné, ktoré sa považuje za odplatu za odstúpenie predkupného práva na predmet lízingu, je potrebné rozlišovať pri uplatnení DPH finančné vyrovnanie a odstupné.

Finančné vyrovnanie podielu zo zálohy na budúce splátky alebo zálohy na budúcu kúpu nie je zdaniteľným obchodom, a teda nie je ani predmetom zákona o DPH.

Odstupné sa považuje za odplatu za odstúpenie predkupného práva na predmet lízingu,t.j. za odplatu za odstúpenie práva a je predmetom zákona o DPH /dodaním služby podľa § 9 zákona o DPH./"

V článku bola reč o osobnom automobile.
Denda, ďakujem za upozornenie.
Opísala som to z DÚPP č. 10/2007 "Automobil z hľadiska dane z pridanej hodnoty". Autorkou je Ing.Beáta Jarošová str.111.
Denda
09.11.07,14:53
K posudzovaniu odstupného pri leasingu z hľadiska dane z pridanej hodnoty prikladám zápis zo zasadnutia komisie EU, kde je okrem iného aj tento záver:

Záver komisie k bodu 4 :
Postúpenie práv z lízingovej zmluvy z pôvodného nájomcu na nového nájomcu za odplatu je na účely DPH dodaním služby v zmysle § 9 zákona o DPH. Základom dane je v zmysle § 22 ods. 1 zákona o DPH všetko, čo pôvodný nájomca požaduje od nového nájomcu. Ak požaduje pôvodný nájomca okrem tzv. odstupného aj akúkoľvek inú čiastku napr. čiastku zohľadňujúcu už zaplatené lízingové splátky, akontáciu, preddavok, zvýšenú splátku, je základom dane celá požadovaná suma. Ak je novým nájomcom platiteľ DPH má právo na odpočítanie dane z prijatej služby, ktorá spočíva v postúpení práv, za predpokladu, že sú splnené podmienky na odpočítanie dane podľa § 49 zákona o DPH.
Deň vzniku daňovej povinnosti sa určí podľa § 19 ods. 2 (deň, kedy prechádzajú práva a záväzky z pôvodného nájomcu na nového nájomcu) príp. ods. 4 zákona o DPH.

Z dôvodu doteraz rozdielneho prístupu pri posudzovaní postúpenia práv z lízingovej zmluvy z pôvodného nájomcu na nového nájomcu za odplatu, bude daňová správa akceptovať doterajší postup platiteľov DPH, čo napr. znamená, že aj v prípade neuplatnenia dane z časti odplaty pozostávajúcej z vyrovnania prvej zvýšenej splátky, akontácie do 1.1.2008, kedy už bola zverejnená informácia na internete daňovej správy, nebude daňová správa pristupovať k jej dodaneniu.

Zdroj: drsrs