aktorod7
20.01.21,11:48
Sestra odkupila od tety (majiteľka bytu, žije v Nemecku a je bezdetná) 3-izbovy byt na Slovensku za výhodnú cenu - asi 20 000 Eur pod trhovu cenu, časť jej vyplatila a na zbytok si dohodli splátky (bez úrokov). Ja som v tejto dohode nebola nijak zahrnutá, pričom by som za normálnych okolností po smrti bola polovičný dedič. Viete mi nejak poradiť, ako si nárokovať na svoj podiel, ktorý mi z tohto bytu patrí? Ako jedno z riešení mi napadá vyplatiť mi sumu: trhová cena bytu minus cena odkupenia plus uroky.
Katy a R
20.01.21,10:51
Prečo by si ty mala byť v tejto dohode zahrnutá? teta si môže svoj majetok predať komu chce a za akú cenu chce. Alebo aj darovať. Keď aj bezdomovcom.
Neviem, aký "svoj podiel" máš na mysli?
Mohla si sa s tetou dohodnúť - a odkúpiť ten byt ty.
Dáša_
20.01.21,10:53
Ak sa teta rozhodla za života svoj byt predať, nedá sa nijako prinútiť sestru, aby ťa vyplatila. Ani keby jej ho priam darovala. Za svojho života si môže teta so svojim majetkom robiť, čo chce.

Ak by prípadne nejaký majetok ešte ostal a dedil sa tak, že ste obe v okruhu dedičov, možno by si uspela so započítaním daru. Ale skôr nie, lebo sestra za byt platila. Že to bola nízka suma v podstate na tom nič nemení
marjankaj
20.01.21,11:20
A kto by ti to mal akože vyplatiť?
Oliwa
20.01.21,12:59
Vlastníkom bytu je sestra. Teta žije, sestra žije. Viem Ti poradiť - zmier sa s tým, to je jediné riešenie. Nemáš čo dediť, ani po kom. Keby si si bola odkúpila od tety byt Ty, koľko by si vyplatila sestre? Trhová cena bytu mínus cena odkúpenia plus úroky?
marjankaj
20.01.21,13:53
Oliwa dobré.:cool:
marleau
21.01.21,17:12
Ty si fakt odvážne.....ty si nárokuješ dedenie od žijúcich ľudí? Však ich zažaluj, hahahaha
A ešte otázka: na základe čoho ti niečo z toho bytu patrí?