cloe
18.09.06,16:25
Ahojte poraďáci! Mám klientku, ktorá je živnostníčka a je plátca DPH.
Okrem toho pracuje pre jednu správcovskú dôchod.spoločnosť. Má s ňou uzatvorenú Mandátnu zmluvu. Obrátila sa na mňa s otázkou či má mať odmenu z tejto zmluvy zdanenú DPH. Môj názor je, že to nepodlieha DPH ale účtovníčka tejto DSS trvá na tom, že im má dať faktúru za práce v zmysle tejto zmluvy a tým pádom ako plátca DPH, túto tam aj uviesť. Ja som bola toho názoru, že by sa to nemalo ani fakturovať a vyplatené odmeny za celý rok zdaniť len daňou z príjmu na konci roku. Tak neviem. Poraďte. Ale ak to majú v zmluve, že bude prebiehať fakturácia, tak potom by asi mala dať DPH /ako na poskytnuté služby/. Zatiaľ díky:confused:
cloe
18.09.06,16:15
Nevie nikto odpovedať? Neviem, či som sa správne vyjadrila. Díky
apo
18.09.06,16:57
Ahojte poraďáci! Mám klientku, ktorá je živnostníčka a je plátca DPH.
Okrem toho pracuje pre jednu správcovskú dôchod.spoločnosť. Má s ňou uzatvorenú Mandátnu zmluvu. Obrátila sa na mňa s otázkou či má mať odmenu z tejto zmluvy zdanenú DPH. Môj názor je, že to nepodlieha DPH ale účtovníčka tejto DSS trvá na tom, že im má dať faktúru za práce v zmysle tejto zmluvy a tým pádom ako plátca DPH, túto tam aj uviesť. Ja som bola toho názoru, že by sa to nemalo ani fakturovať a vyplatené odmeny za celý rok zdaniť len daňou z príjmu na konci roku. Tak neviem. Poraďte. Ale ak to majú v zmluve, že bude prebiehať fakturácia, tak potom by asi mala dať DPH /ako na poskytnuté služby/. Zatiaľ díky:confused:

V dani z príjmu je téma: Ohrozenie príkazných zmlúv.

Je tam stanovisko daňového riaditeľstva, ktoré hovorí. Ak príjem z takýchto zmlúv nie je na základe živnostenského oprávnenia je zdańovaný podľa § 5 zákona o dani z príjmu, teda ako závislá činnosť.

Od tejto informácie sa dá odvodiť odpoveď na Tvoju otázku. Činnosť za ktorú je mandátna odmena je vykonaná na základe živnostenského oprávnenia, alebo iba ako občan urobil pre niekoho službu.

Ak je na základe živnosti tak potom s DPH a ak nie je na základe živnosti tak potom bez DPH, ale so zrážkovou daňou 19 percent ak sa jedná o sumu do 5 tisíc, respektíve preddavkou daňou ak suma prevýši 5 tisíc. Osoba vyplácajúca túto odmenu musí byť registrovaná na daň zo závislej činnosti.

Môžete si vybrať menšie zlo.

apo
Vladimír Ozimý
18.09.06,16:58
druhý pilier podlieha dph takže aj s dph, tretí pilier je podľa paragrafu 39 oslobodený od dph a zdravotné poistenie je takisto s dph takže podľa toho čo pre nich vykonáva tak to zdaní alebo nie
cloe
18.09.06,17:18
Díky za odpoveď. Myslím, že už mám v tom jasno. Príjemný večer!