Mariana01
22.01.21,17:44
Dobrý deň.Chcela by som sa opýtať akým spôsobom ste študovali externe na VŠ.Financovali ste si všetko bez pomoci rodiny? Bývanie, strava, cestovné, školné...
Šetrili ste na školné celý rok postupne?
A hlavne by ma zaujímalo, že či Vám štúdium odsúhlasil zamestnávateľ ak ste napríklad pracovali cez víkend alebo stále v iný deň.Mal Vás v práci kto zastúpiť?

Rozmýšľam ako vyštudovať VŠ popri práci keď každá práca má inak rozvrhnutý pracovný čas a tiež nie každé externé štúdium je len cez víkend.Externé štúdium trvá 4 roky Bc stupeň takže to nevychádza ani počas materskej.

Každý mi hovorí, že sa všetko dá keď sa chce ale väčšinou tí ľudia žili u rodičov a nemuseli myslieť na pracovný čas a vlastné financie.
-
Ako ste to zvládli keď ste nemali ideálne podmienky? Všetkým Vám vopred ďakujem za odpoveď.
avalik
22.01.21,21:19
20+ rokov dozadu
- bola som zamestnana po-pi,
- v tom case sa skolne este neplatilo,
- prednasky boli v sobotu ... dcera v opatrovatelskej sluzbe pocas prednasok, vo vyssich rocnikoch chodila na prednasky so mnou ;)
- niektore skusky cez tyzden ... vtedy dovolenka, prip. volno, ktore som si nadpracovala ... od 4. rocnika sa mi podarilo podpisat dohodu so zamestnavatelom a tak som mala platene volno na skusky a na pripravu na statnice
Mariana01
28.01.21,01:05
Ďakujem pekne za odpoveď :).Tak ja pracujem vždy inak.A jeden víkend musím mať odpracovaný.V momentálnej situácii som doma.Práca mi vyhovuje aj finančne aj ma baví.U nás majú prácu od Po-Pi len ľudia pracujúci v kancelárií takže tu je zložitejšie niečo také nájsť.A kvôli škole prácu meniť nechcem.Môžem byť rada, že bez VŠ mám dobré zamestnanie.Len sa cítim byť taká hendikepovaná bez titulu.Menejcenná.Myslím si, že zamestnávateľ by mi vyhovel ale kolegovia by ochotní neboli.
Trošku ma hnevá, že človek si dnes musí zaplatiť aj 800€ školného a ešte človeka oberú aj o možnosť študovať počas materskej.Aspoň prvý stupeň by som stihla.Veľmi často sa stretávam so študentmi ktorí študovali buď 20 rokov predtým alebo sú na dennom.Nikoho v podobnej situácií nepoznám.Čo už.Možno to stihnem v dôchodkovom veku. :D
ivka70
28.01.21,04:50
Prečo sa nedá externé študovať popri materskej?
veronikasad
28.01.21,07:00
Prečo sa nedá externé študovať popri materskej?pise, že externé studium trvá štyri roky, tak ho nestihne ukončiť do skončenia RD.
ivka70
28.01.21,07:10
Prečo sa nedá externé študovať popri materskej?pise, že externé studium trvá štyri roky, tak ho nestihne ukončiť do skončenia RD.
pise v dalsom prispevku (nechcela som ho citovat je dlhy):: " ....a ešte človeka oberú aj o možnosť študovať počas materskej." tak by ma zaujimalo, preco. Pokial viem, pocas materskej sa studovat da ....
A ak ma clovek 2 deti za sebou, vystuduje aj celu vysoku skolu.
Mariana01
28.01.21,15:17
A ako doštudujem 4 ročník? :) My dve deti nechceme.A ani nemám v pláne byť 3 roky doma ak nepôjdem do školy.
Mňa nesponzoruje manžel.My sme si rovnocenní.Takže vsetko ide na polovicu.On VŠ vyštudoval ešte zadarmo a mal to omnoho ľahšie keď ešte nebýval sám a nemohol ani pracovať kedže niektoré školy majú aj externé ako denné.
Mariana01
28.01.21,15:23
Pre niektoré je jednoduché sedieť doma :) keď im všetko platí muž.Ale my sme na tom platovo rovnako.Takže aj na školu by trebalo našetriť a treba myslieť aj na to, že dnes človek prácu rýchlo môže stratiť.Žiť z rodičáku a z jedného platu by sa dalo naozaj len tie 3 roky.Neviem ako by som doštudovala keby som napr. o prácu prišla alebo by mi povedali, že musím byť v práci keď by som mala prednášky.
Mariana01
28.01.21,15:34
Materskú som dala len ako jedinú možnosť ktorá by prišla do úvahy.Ale tým 4 ročným štúdiom to pokazili aj s poplatkami.Mamička na materskej má platiť 800€.
A pracujúci človek si tiež veľmi nevyberie.Buď bude mať dobrý plat ale robiť každý týždeň inak alebo 5 dní po sebe za minimálku.

Ani v jednom prípade štúdium neprichádza do úvahy.Tak pre koho tie externé štúdia potom sú.

Nie každý má prácu od pondelka do piatku s platom s ktorým si môže vyskakovať.
ivka70
28.01.21,17:04
Vsetko sa da, ked sa chce.
Volakedy dialkova VS stala take nehorazne peniaze, ze na semester studia robil robotnik 3-4 mesiace. Ak VS chces, hladaj ako sa to da a nie co vsetko nejde.
VS nas napr. stala len na poplatkoch 100 000 sk, za to sa dal kupit v tom case trojizbovy byt. Plus cesta, ucebnice atd.
Dovolenku sme ozeleli, prezili sme.
Inak to studium s materskou tiez nie je uplne dobry napad, ani to tak nenaplanujes, aby ti to vyslo na rovnaky cas a ani studium s dietatom nie je vzdy sranda. To riesis zbytocne.
Mariana01
28.01.21,21:43
A dnes človek nerobí len na školné 3/4 mesiace na semester?:D A to nemusím byť ani robotník ani predavačka.Len hypotéka ma stojí skoro celú výplatu.

Dnes školné za celé štúdium stojí aj 8 000€ pri najlepšom.Niekde aj 13 000€

Korunu a euro by som neporovnávala.Dnes stojí jednoizbový byt 90 000€ a trojizbový od 150 000€ vyššie.A človek to platí do dôchodku.A aké dovolenky? Ešte sme neboli ani na jednej.

Ja materskú beriem ako jedinú možnosť na štúdium.Nemám kolegov ktorí by ma s radosťou zastúpili a ani zmena práce neprichádza do úvahy.Našla by som len horšie platenú prácu.

Takže ja sa snažím pozerať sa na možnosti aké mám.Nie aké mal niekto iný.
Mariana01
28.01.21,22:42
Urobím to asi tak, že si najprv našetrím približnú sumu na celé 4 roky a časom sa uvidí. :)
veronikasad
28.01.21,23:05
Urobím to asi tak, že si najprv našetrím približnú sumu na celé 4 roky a časom sa uvidí. :)
šetri priebežne a študuj (nepíšeš kolko máš teraz rokov)
ivka70
29.01.21,05:52
Aj denne studium by mohlo pripadat do uvahy ... popri to msa da pracovat.
Nemas poplatky, mas vyhody studenta a popri dennom studiu sa da pracovat.
Ak mas vek na to ,ze by slo este denne, skus sa pozriet aj na taku moznost.

Ak k tomuto: "Takže ja sa snažím pozerať sa na možnosti aké mám.Nie aké mal niekto iný." skor mi pride, ze sa snazis vysvetlit, preco to nejde .... priklad bol len, ze podmienky boli v minulosti aj horsie a zvadnut sa to dalo.
Mozno aj sposob premyslania o rodinnych financiach treba prehodnotit, nikdy sme nemali v manzelstve platenie na polovicu - peniaze mame spolocne a hradime zo spolocneho mesca.
Chces povedat, ze budes na rodicovskom, muz bude mat plnu vyplatu, ale naklady na byt, stravu, dieta budete stale platit kazdy polovicu? To jemu ostane dost penazi nevyse, ze?
Mariana01
29.01.21,15:53
Mám 24.Pracujem niekoľko rokov.Na denné štúdium by som už ísť nemohla.A aj keby som mohla nejaká brigáda účty nezaplatí a nezapočítava sa do odpracovaných rokov.
Mariana01
29.01.21,16:56
Ideme na polovicu.Jeden plat zafinancuje všetky náklady na bývanie.Druhý plat je na stravu, cestovné, domácnosť, nejaký nečakaný výdavok.Je to naša spoločná kasa.Myslela som to tak, že jeden plat zafinancuje niečo aj ten druhý.Takže na rovnako.

Nehovorím, že by sme to nezvládli keby všetko fungovalo normálne.Ale dnes je situácia taká aká je a možno budeme musieť zmeniť prácu obaja.Zmenila by sa nám pracovná doba aj plat k horšiemu.





Nad zmenou práce nerozmýšľam pokiaľ nemusím.Mám ju rada a inde som robila na 12stky za minimálku.Pokiaľ sa situácia zlepší skúsim sa opýtať, že či by mi akceptovali štúdium.To čo by sa dialo potom už ja neovplyvním :).Predsa len nikto nemá istotu počas štúdia, že nepríde o prácu.Za skúšku nič nedám.
buchač
29.01.21,17:10
Vypíšem zbierku na tvoje štúdium...???
Alebo šak napíš Vilkovi...
Mariana01
29.01.21,17:13
Najviac sa bojím, že budem musieť ukončiť štúdium ak by som musela zmeniť prácu alebo, že štúdium bude mať podmienky ako prednášky cez týždeň alebo nejaké povinné aktivity v mojom pracovnom čase.Také tie nečakané veci.Štúdium si môžem naplánovať ale okolnosti sa zmeniť môžu.
Mariana01
29.01.21,17:15
Vypíšem zbierku na tvoje štúdium...???
Alebo šak napíš Vilkovi...

Ak nemáš čo normálneho k veci napísať tak radšej ani nepíš.Nie je to ani vtipné ani zaujímavé.Skôr primitívne.Hodné pubertiaka.
buchač
29.01.21,17:34
Takže inak ?
Vypisuješ tu jak na hodine slohu...to trpíš samomluvou ?
Čo tu vyplakávaš ? Predsa sa staraj, funguj...nič nie je zadarmo.
A toto tu ?

Len sa cítim byť taká hendikepovaná bez titulu.Menejcenná.
Na to sa nedá nič normálne napísať.
Si ešte stále decko...
veronikasad
29.01.21,21:07
Najviac sa bojím, že budem musieť ukončiť štúdium ak by som musela zmeniť prácu alebo, že štúdium bude mať podmienky ako prednášky cez týždeň alebo nejaké povinné aktivity v mojom pracovnom čase.Také tie nečakané veci.Štúdium si môžem naplánovať ale okolnosti sa zmeniť môžu.a aký odbor chces studovat? Ci to je jedno, len aby si mala titul ?
Zacni na dennom studiu, ak sa zmenia podmienky, prejdes na externé. Počas denneho štúdia mozes brigádovať ...
Mariana01
29.01.21,23:33
Takže inak ?
Vypisuješ tu jak na hodine slohu...to trpíš samomluvou ?
Čo tu vyplakávaš ? Predsa sa staraj, funguj...nič nie je zadarmo.
A toto tu ?

Len sa cítim byť taká hendikepovaná bez titulu.Menejcenná.
Na to sa nedá nič normálne napísať.
Si ešte stále decko...


Odpovedala som na otázky vyššie ak si si to nevšimol.Ale asi nevšimol pri tom búchaní do klávesnice a písaní nezmyslov.

Áno cítim sa byť niečo menej keď na obyčajnú stredoškolskú prácu treba dnes mať vysokoškolské vzdelanie a nikoho nezaujímajú reálne znalosti.Čo je na tom zlé, že mám motiváciu? Dnes nemá maturitné vzdelanie takú hodnotu keď ju dávajú každému.A vysokoškolský diplom je dnes pomaly samozrejmosťou.

Ja som nikde nenapísala, že som sociálny prípad a žiadam niekoho o peniaze.Ale to by si asi musel najprv pochopiť text.

Prečo nejdeš teda konverzovať s rovesníkom? Či tvoje primitívne komentáre sa im už nechce čítať? Dospelý človek nemá za potrebu sa zapájať do diskusie keď sa ho netýka a ešte neprispieť ničím čo by bolo užitočné.Nadrozdiel od iných komentárov je tvoj komentár na úrovni 15 ročného chlapca ktorý sa smeje na vlastnom vtipe.Ešte k tomu na tak suchom vtipe.

Ja som sa pýtala v úvodnom príspevku, že ako to riešili ak nepracovali len cez týždeň
alebo ich nemal kto v práci zastúpiť.Že či aj v takom prípade to nejak vyriešili, hľadali si inú prácu aby mohli študovať alebo, že či si hľadali štúdium im vyhovujúce časovo.Ja som si chcela prečítať skúsenosti ľudí ktorí študovali teraz nedávno a nemali veľmi na výber.Nie každý žije na západe a môže si vyberať.Niektorí ľudia sú radi, že nepracujú za minimálku na miestach kde je minimálna mzda priam samozrejmosťou.V takom prípade človek uprednostní prácu pred štúdiom.Preto sa pýtam, že či niekto kvôli štúdiu obetoval aj lepšiu prácu a vymenil ju za horšie platenú s vyhovujúcim pracovným časom alebo je to hlúposť a je lepšie počkať na vhodnejší čas. Ja mám osobnú skúsenosť kde už externista bol a ďalší zamestnanci už študovať nemohli.Alebo študentovi v ďalšom ročníku dali školu presne v jeho pracovnom čase.A zaujímalo ma akým spôsobom platili školné.Šetrili si alebo už mali našetrené.Poprípade ako to riešili ak počas štúdia prišli o prácu, že či im vyhoveli aj v ďalšej práci alebo štúdium ukončili.

Toto sú bežné veci ktoré sa dejú.Ja neviem či poniektorí žijete v ružovej vate alebo skáčete z jedného zamestnania do druhého keď Vám niečo nevyhovuje a nemáte žiadne záväzky ktoré sú závislé na vašom príjme ale je úplne bežné, že človek nemá všetko ideálne.Ja riešim úplne niečo iné a nie to aby mi nejaký Vilko prispel.Ja riešim, že by ma nemal kto v práci zastúpiť alebo či by nebolo zbytočné začať študovať ak by som si musela nájsť inú prácu, slabšie platenú a tam by mi nevyhoveli alebo by som si musela našetriť na štúdium dopredu v takom prípade.Ja nesedím na úrade práce a od nikoho peniaze nežiadam tak ma láskavo neurážaj.Riešim či nie je lepšie študovať počas RD a ten rok nejak už doštudovať.Ako si to takto komplikovať keď každá škola má prednášky v iný deň a žiadne zamestnanie dnes netrvá niekoľko rokov, možno výnimočne.Ako mám vedieť či sa mi nezmení znovu pracovný čas a peniaze za školné budú vyhodené do vzduchu? S tým človek musí rátať, že sa to môže stať a ja som chcela vedieť, že či sa nenájde človek ktorý takú situáciu musel riešiť a na rýchlo si musel nájsť prácu ktorá by mu umožnila štúdium ale aj ho uživila ak už to štúdium začal.

Ja nemám skúsenosť so zamestnávateľmi ktorí by s radosťou prijali študujúceho človeka a ani moji známi niektorí študujúci denne.Niektoré brigády sú určené pre VŠ študentov a pracovný čas majú v čase štúdia.Niektorí už dostali upozornenie zo školy, že buď brigáda alebo škola.

Dnes radšej príjmu nejakého brigadníka nezamestnaného a nie pracujucého študenta.Mne raz na pohovore zdôraznili, že štúdium neakceptujú.Takže ja tu neplačkám.Ja mám reálne skúsenosti s tým, že sa nedá vždý študovať popri zamestnaní.Nie, že sa nedá!!!! Ale, že nie vždy a pri každom zamestnaní.

A riešim momentálnu situáciu alebo blízku budúcnosť.Nikde som nenapísala, že tú možnosť študovať nebudem mať nikdy.Ale, že momentálne vidím ako jedinú možnosť počas RD a vyjadrila som sa, že by bolo lepšie keby štúdium nepredĺžili.To je všetko.


Zaujímalo by ma kde si bol ty v ,,detskom,, veku.Keď zo seba chŕliš tieto múdrosti .Dúfam, že aspoň na riaditeľskej stoličke.

Zabudol vôl, že teľaťom bol.
Len toľko k tebe.

Pokiaľ viem tak deti žijú s rodičmi a z ich peňazí.Takže buď tak láskavý a neprirovnávaj ma k tej nezrelej mládeži ktorá si nevie napísať ani len životopis, ďakujem.

Ďakujem všetkým ktorí ste sa diskusie zúčastnili a napísali svoje skúsenosti a napísali ste mi Váš pohľad na vec. :)
Mariana01
29.01.21,23:44
Najviac sa bojím, že budem musieť ukončiť štúdium ak by som musela zmeniť prácu alebo, že štúdium bude mať podmienky ako prednášky cez týždeň alebo nejaké povinné aktivity v mojom pracovnom čase.Také tie nečakané veci.Štúdium si môžem naplánovať ale okolnosti sa zmeniť môžu.a aký odbor chces studovat? Ci to je jedno, len aby si mala titul ?
Zacni na dennom studiu, ak sa zmenia podmienky, prejdes na externé. Počas denneho štúdia mozes brigádovať ...

Nie len pre titul :).Pozerám si viacero odborov len niektoré nemajú externú formu.Alebo viem, že sa študujú cez týždeň.Na denné by som ísť mohla ale muselo by sa končiť maximálne do 15:00.Ale už by som zaň platila.
Známa tak študovala ale nedokončila pretože tam mali nejaké mimoškolské povinné aktivity mimo prednášok a ona nevedela byť aj v škole aj v práci.

U mňa len brigáda neprichádza do úvahy.Ja už mám vlastné bývanie, výdavky takže potrebujem mať stabilný príjem.
buchač
30.01.21,08:18
Takže inak ?
Vypisuješ tu jak na hodine slohu...to trpíš samomluvou ?
Čo tu vyplakávaš ? Predsa sa staraj, funguj...nič nie je zadarmo.
A toto tu ?

Len sa cítim byť taká hendikepovaná bez titulu.Menejcenná.
Na to sa nedá nič normálne napísať.
Si ešte stále decko...
Odpovedala som na otázky vyššie ak si si to nevšimol.Ale asi nevšimol pri tom búchaní do klávesnice a písaní nezmyslov.
-----------------------
Dnes nemá maturitné vzdelanie takú hodnotu keď ju dávajú každému.A vysokoškolský diplom je dnes pomaly samozrejmosťou.
-----------------------
Pokiaľ viem tak deti žijú s rodičmi a z ich peňazí.Takže buď tak láskavý a neprirovnávaj ma k tej nezrelej mládeži ktorá si nevie napísať ani len životopis, ďakujem.
-----------------------
Ďakujem všetkým ktorí ste sa diskusie zúčastnili a napísali svoje skúsenosti a napísali ste mi Váš pohľad na vec. :)
Áááále odpovedala...krista krážom si pomiešala, až do het.
-----------------------
Súhlasím...dnešná úroveň vysokých škôl je na úrovni bývalých stredných škôl.
...a že ty chceš študovať sociálnu prácu alebo iný "svetapotrebný" odbor...či ?
-----------------------
Moje deti žijú vo vlastnom a zo svojich. Ja maximálne vnúčatám kúpim nejaký darček alebo niečo iné.
-----------------------
Skúseností na rozdávanie...ale ja som drahý.
Mariana01
30.01.21,17:01
Takže inak ?
Vypisuješ tu jak na hodine slohu...to trpíš samomluvou ?
Čo tu vyplakávaš ? Predsa sa staraj, funguj...nič nie je zadarmo.
A toto tu ?

Len sa cítim byť taká hendikepovaná bez titulu.Menejcenná.
Na to sa nedá nič normálne napísať.
Si ešte stále decko...
Odpovedala som na otázky vyššie ak si si to nevšimol.Ale asi nevšimol pri tom búchaní do klávesnice a písaní nezmyslov.
-----------------------
Dnes nemá maturitné vzdelanie takú hodnotu keď ju dávajú každému.A vysokoškolský diplom je dnes pomaly samozrejmosťou.
-----------------------
Pokiaľ viem tak deti žijú s rodičmi a z ich peňazí.Takže buď tak láskavý a neprirovnávaj ma k tej nezrelej mládeži ktorá si nevie napísať ani len životopis, ďakujem.
-----------------------
Ďakujem všetkým ktorí ste sa diskusie zúčastnili a napísali svoje skúsenosti a napísali ste mi Váš pohľad na vec. :)
Áááále odpovedala...krista krážom si pomiešala, až do het.
-----------------------
Súhlasím...dnešná úroveň vysokých škôl je na úrovni bývalých stredných škôl.
...a že ty chceš študovať sociálnu prácu alebo iný "svetapotrebný" odbor...či ?
-----------------------
Moje deti žijú vo vlastnom a zo svojich. Ja maximálne vnúčatám kúpim nejaký darček alebo niečo iné.
-----------------------
Skúseností na rozdávanie...ale ja som drahý.

Som teraz nepochopila trochu, že prečo si do diskusie zapojil svoje deti a vnúčatá.

Keby som si chcela založiť rodinu tak si ju bez problémov založiť môžem.Mám zázemie.Veď ja tiež žijem zo svojho a nikto z rodiny mi na nič neprispieva.Veď to je normálna vec.Takže toto som nepochopila čo si tým chcel povedať. :)

Chcela by som vyštudovať niečo čo bude potrebné aj napríklad v takej situácií aká je dnes.Lenže na niektoré zamestnania stačí aj nadstavba.Takže si to musím ešte poriadne premyslieť akým smerom ísť.A či si len ja nenahováram, že VŠ potrebujem.Ja mám v okolí ľudí so vzdelaním od techniky, jadrovej fyziky, IT, ekonomiky, manažmentu, sociálnej práce až po veterinu.A tiež nie každý pracuje vo svojej oblasti alebo na VŠ pozíciách.A niektorí k úspechu nepotrebovali mať vyštudovanú jadrovú fyziku ani žiadnu vysokú školu.

Ja pri svojej práci môžem mať ešte jednu ktorá na ňu nadväzuje za normálnych okolností.Ale na to už vzdelanie dorobené mám.Takže v tomto odbore VŠ nepotrebujem.

Nechcem študovať len pre titul.Chcem mať ďalšie vzdelanie aby som mala viac možností v takej situácií aká je dnes.