zanetth
22.01.21,22:26
Počnúc zdaňovacím obdobím roku 2020 dochádza k zmene použitia metódy na zamedzenie dvojitého zdanenia pri rakúskej živnosti - viac tu: https://podpora.financnasprava.sk/867652-Pr%C3%ADjem-z-podnikania-vykon%C3%A1van%C3%A9ho-v-zahrani%C4%8D%C3%AD

Výška Sachbezug za rok 2020 sa nemení, zostáva vo výške 6,54/odpracovaný deň, viď odporúčanie finančného úradu https://www.bmf.gv.at/themen/steuern/arbeitnehmerinnenveranlagung/hausbetreuung-pflege/betreuung-selbststaendige-taetigkeit.html

Článok ohľadom uplatňovania Sachbezug od p. Demčáka: https://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-rakusko/0/0/2/75

Zmeny v paušálnych výdavkoch v rakúskom daňovom priznaní: https://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-rakusko/0/0/2/77
hanelie
23.01.21,07:12
Super príspevok
hanelie
23.01.21,08:16
Takže taký rešerš pre opatrovateľky v AT - DP SK za 2020 sa použije metóda zápočtu dane, Sachbezug sa nemusí prirátať ( pre DP SK ) ( DP AT podľa želania rodiny ak si táto podáva DP na uplatnenie výdavkov súvisiacich s opatrovaním rod.prísl ) Ďakujem Zanetth za dôležité info. doplnenie: metóda započtu dane prichádza do úvahy ak OP podáva DP aj v AT a tam aj zaplatí daň
Mila123
23.01.21,13:04
Takže taký rešerš pre opatrovateľky v AT - DP SK za 2020 sa použije metóda zápočtu dane, Sachbezug sa nemusí prirátať ( pre DP SK ) ( DP AT podľa želania rodiny ak si táto podáva DP na uplatnenie výdavkov súvisiacich s opatrovaním rod.prísl ) Ďakujem Zanetth za dôležité info. doplnenie: metóda započtu dane prichádza do úvahy ak OP podáva DP aj v AT a tam aj zaplatí daň
a ak sa tvári opatrovateľka, že nezarobí viac ako 11 000 v takom prípade čo nastane? V AT nemá povinnosť podať DP a ak by chcela podať DP na SK , nemá si čo započítavať, tak to celé zdaní na SK???? Ďakujem
hanelie
23.01.21,14:43
Ak nezarobí viac ako 11000 netto v AT ono ani nie je čo zdaňovať na SK. :) príklad: 14000,00 brutto - (60 percent+ cca 2000 svs ) = ZD - nczd( 4414, 20 ) =0 (v AT je paušál 12 resp. 20 %)
zanetth
23.01.21,16:26
Zdaňovanie na Slovensku pri zápočte "postihne" hlavne opatrovateľky, ktoré napr. poberajú starobný dôchodok a nemajú nárok na odpočet nezdaniteľnej čiastky.
Xanti
23.01.21,20:59
Kočky čiže už si nemôže voliť daňovník, či si uplatní vyňatie alebo zápočet?
zanetth
23.01.21,22:22
Pri rakúskej živnosti sa musí použiť metóda zápočtu, pri závislej činnosti (čiže ak sú to príjmy na základe prac. pomeru s rakúskym zamestnávateľom) je možné použiť metódu vyňatia príjmov na základe výnimky podľa §45 odsek 3 Zákona o dani z príjmov.
xeva
02.02.21,01:05
DP na Slovensku by mal podávať každý opatrovateľ z titulu rezidencie. Nie že "ak by chcela podať". Myslím si, že príjmy v AT a na SK by sa mali v DP rovnať. Poučenie na vyplnenie DP. PN je v AT definovaná ako náhrada príjmu a zdaňuje sa, PN z pripoistenia - záleží na spôsobe uplatnenia nákladov na poistenie. Výpomoc pri dlhodobej PN sa oproti minulosti zdaňuje. Sachbezug , rovnako ako cestovné je treba v zmluve upraviť tak, aby nenavyšovali príjem a tak o nich aj účtovať. Čo sa týka odporúčania BMF, je iba prepísané pôvodné z roku 2008 , zvýšený paušál z 12 % na 20% , ale tak, ako je napísané, nezodpovedá výpočtu v príslušnom formulári. DP SK - https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/obcania-sr-v-zahranici
hanelie
02.02.21,11:01
aj keď sa PN v AT zdaňuje, stále môže nastať prípad, že aj tak OP neprekročí limit 11000€ netto a teda nemusí podať DP v AT - príjem PN z AT pre učely DP SK sa nezarátava do zdaniteľných príjmov podľa SK predpisov -
xeva
02.02.21,14:08
Čo sa týka priznania v AT súhlasím, zaujíma ma však, na základe čoho nie je v príjme na SK uvádzaná PN. " Poučenie" hovorí : Príjmy zo zdrojov v zahraničí sa uvádzajú bez prípadných odpočítateľných položiek podľa zákonov platných v zahraničí a výdavky vzťahujúce sa k týmto príjmom sa môžu uplatniť len podľa zákona platného na našom území. Nie je tam vyslovene uvedené, že príjmy sa uvádzajú podľa zákonov platných na SK.
xeva
03.02.21,13:33
Na dopyt na FS ohľadne zaradenia PN a výpomoci pri dlhodobej PN - príjem zo živnosti v Rakúsku v slovenskom DP- som dostala nasledovnú odpoveď od Ing. Jany Jezerčákovej :
Dobrý deň,
Do svojich príjmov zahrnie daňovníčka všetky peňažne a nepeňažné príjmy poskytnuté v súvislosti s výkonom jej živnosti, t.j. napr. dennú odmenu za poskytnuté služby (Taggeld), náhradu cestovného (Reisegeld), vecné príjmy - za bezplatnú stravu a ubytovanie (Sachbezug), náhradu za úhradu sociálneho poistenia (Sozialversicherung) a prípadné ďalšie príjmy.

V prípade, ak si uplatňuje preukázateľné výdavky, môže si uplatniť len daňové výdavky v zmysle § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov, t. j. výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľných príjmov preukázateľne vynaložené daňovníkom, zaúčtované v účtovníctve daňovníka alebo zaevidované v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 zákona o dani z príjmov.

V prípade, ak si uplatňuje paušálne výdavky vo výške 60 % z dosiahnutých príjmov (maximálne však vo výške 20 000 eur), zároveň k týmto paušálnym výdavkom pripočíta aj preukázateľne zaplatené povinné poistné v Rakúsku.

Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.
Posledná veta dobrá, len odpoveď nebola na otázku, ktorú som položila. Inak by ma zaujímalo ako budú zisťovať to cestovné / napr. viazaná doprava a peniaze na cestu idú mimo opatrovateľky/, Sachbezug - ak je riešený zmluvne, poistenie v Rakúsku - budú riešiť z akého účtu, prípadne kto ho zaplatil ?
Danuulienka
12.02.21,14:20
V DP v AT E1a nie som si istá tento rok označením Basispauschalierung keď použijem 20% paušál...tento paušál zapíšem do R 9230 a R9221 odrátam ešte 13%? Vedel by mi niekto poradiť či je to správne?
zanetth
12.02.21,14:40
Ak chceš využiť 20% paušál musíš vypĺňať tlačivo pre malé podniky E1a-K (tzv. Kleinunternehmenpauschalierung). Pri využití 12 % paušálu vypĺňaš tlačivo E1a.
Danuulienka
12.02.21,17:43
Zanetth ďakujem a potom v E1a-K - krížikujem " Paušalizovanie pre živnostníkov bez vedenia účtovníctva"-10 a paušál 20% R9259? Je to správne?
zanetth
12.02.21,21:43
Nie, vypĺňaš len časť 1 a 2., prečítaj si na konci aj Erläuterungen, bod 1.
majka 15
01.03.21,18:30
Vyplnam DP FO B.Ak si môžem uplatniť paušálne výdavky + zaplatené odvody v Rakúsku, tak vyplním preukazatelne zaplatené poistné, ale automaticky mám vyplniť Prílohu 3, kde ma upozorní, že v r.11 a r.13 nevypĺňam odvody zaplatené v zahraničí. Čo robím zle? Ďakujem
zanetth
01.03.21,21:29
Nič nerobíš zle. Ja som to ignorovala. Podľa poučenia sa odvody zo živnosti zaplatené v zahraničí nemajú v prílohe 3 uvádzať, len to akosi zabudli zapracovať do elektronického formulára a vyhodnotí to ako chybu.
7gabrielle7
03.03.21,05:51
Aj ja mám taký istý problém. Hlási mi, že tlačivo obsahuje logické chyby, ktoré nebránia vytlačeniu. Ak ho vytlačím s chybami, nebude potom problém s daňovým úradom?
zanetth
03.03.21,07:38
Aký problém? - Postupuješ podľa poučenie, kde sa jasne píše "Súčasťou riadkov 11 a 12 nie je povinne alebo dobrovoľne preukázateľne zaplatené sociálne poistenie v zahraničí." - tzn. pri príjmoch podľa § 6 ods. 1 a 2 sa v prílohe 3 odvody zaplatené v zahraničí neuvádzajú. Ak by mal DÚ nejaké pripomienky, treba sa ohradiť, chyba je vo formulári.
7gabrielle7
03.03.21,12:52
Ďakujem
Siporka
10.03.21,11:31
Dobrý deň,
rozumiem dobre starobný dôchodca, ktorý pracuje v Rakúsku na živnosť ako opatrovateľka, má rak. príjmy menej ako 11000eur, netreba podať v Rakúsku daň priznanie. Na Slovensku treba podať DP použije zápočet dane, a platí z toho daň.
Príjem čo dostlala v Rakúsku treba z toho odpočitať niečo napr. poplatky za agentúru?
Prílohou DP budú potvdenie o príjme?
Mila123
10.03.21,12:04
Dobrý deň,
rozumiem dobre starobný dôchodca, ktorý pracuje v Rakúsku na živnosť ako opatrovateľka, má rak. príjmy menej ako 11000eur, netreba podať v Rakúsku daň priznanie. Na Slovensku treba podať DP použije zápočet dane, a platí z toho daň.
Príjem čo dostlala v Rakúsku treba z toho odpočitať niečo napr. poplatky za agentúru?
Prílohou DP budú potvdenie o príjme?
máte možnosť si na SK uplatniť 60% paušálne výdavky + zaplatené poistenie v AT
Siporka
10.03.21,13:25
Ďakujem to viem, ako sa vypočíta výdaj, dôležitejsí je príjem. Hrubý príjem 12510 eur, z čoho odpočítajú cestu 1520 eur, takže dostla 10 990.
Akú sumu do daňového priznania ako príjem 12510 alebo 10990?
Ak je hruby príjem 12510 treba dať DP aj v Rakúsku?
kn-alka
10.03.21,13:30
Siporka, tak keď vieš ako sa vypočíta výdaj, ako sa môžeš pýtať, či príjem je 12510 alebo 10990?

Jasne, že 12510 - v tých 60% výdavkoch máš započítané aj výdavky na tú cestu.
Siporka
10.03.21,13:42
Už som zmätená, musí potom dať DP v Rakúsku?
gita
16.03.21,07:24
Ak opatrovateľka v Rakúsku, dôchodkyňa, má ešte na SK aj príjem z prenájmu, to všetko sa musí zdaniť?