rada
18.09.06,19:03
zlezaradil Ak by bol samostatný blok pre rôzne druhy práva (s výnimkou napr. pracovné, daňové, colné...) tak moju tému zaradím tam. Ale v súčasnosti naozaj neviem kam by mal môj príspevok patriť. K jeho napísaniu ma podnietilo dnešné sledovanie televíznych novín. Totiž ku dnešnému dňu som akosi nepostrehla, že ak mám pochovaného svojho blízkeho a napriek tomu, že mám zaplatený poplatok na x-rokov dopredu môžu mi hrob zlikvidovať. Zákon, ktorý bol minulý rok prijatý mi vôbec nedáva zmysel. Tí ľudia asi ani trocha nerozmýšľali ako ho bude možné aplikovať v praxi.Najmä ľudia už skôr narodení, ktorí sami dožívajú. O čo ide prispievam citáciou zo zákona o pohrebníctve č. 470/2005 Z.z.
§ 24
Užívanie hrobového miesta


(1) Právo užívať hrobové miesto vzniká uzavretím nájomnej zmluvy.17)

(2) Uzavretím nájomnej zmluvy prevádzkovateľ pohrebiska prenecháva za nájomné nájomcovi hrobové miesto na uloženie ľudských pozostatkov alebo ľudských ostatkov. Nájomná zmluva sa uzatvára na dobu neurčitú; nesmie byť vypovedaná skôr ako po uplynutí tlecej doby na pohrebisku.

(3) Pri úmrtí nájomcu prednostné právo na uzavretie nájomnej zmluvy majú dedičia; ak je dedičov viac, ten z dedičov, ktorý sa prihlásil ako prvý.

(4) Prevádzkovateľ pohrebiska je povinný počas trvania nájomnej zmluvy zabezpečiť prístup k hrobovému miestu a zdržať sa akýchkoľvek zásahov do hrobového miesta okrem prípadov, keď je potrebné bezodkladne zaistiť bezpečné prevádzkovanie pohrebiska. O takom pripravovanom alebo už uskutočnenom zásahu je prevádzkovateľ pohrebiska povinný bezodkladne písomne informovať nájomcu.

(5) Nájomca je povinný na vlastné náklady zabezpečovať údržbu hrobového miesta a oznamovať prevádzkovateľovi pohrebiska všetky zmeny údajov potrebné na vedenie evidencie hrobových miest.


§ 25
Výpoveď nájomnej zmluvy


(1) Prevádzkovateľ pohrebiska nájomnú zmluvu vypovie, ak

a) závažné okolnosti na pohrebisku znemožňujú trvanie nájmu hrobového miesta na ďalšiu dobu,
b) sa pohrebisko zruší,
c) nájomca ani po upozornení nezaplatil nájomné za užívanie hrobového miesta.

(2) Ak prevádzkovateľ pohrebiska vypovie nájomnú zmluvu z dôvodov uvedených v odseku 1 písm. a) a b), musí zabezpečiť so súhlasom nájomcu iné hrobové miesto a na vlastné náklady preloženie ľudských ostatkov vrátane príslušenstva hrobu na nové hrobové miesto.

(3) Prevádzkovateľ pohrebiska je povinný písomne upozorniť na vypovedanie nájomnej zmluvy a výpoveď doručiť najmenej tri mesiace predo dňom,

a) keď sa má hrobové miesto zrušiť,
b) keď uplynie lehota, na ktorú je nájomné zaplatené.

(4) Ak mu nie je známa adresa alebo sídlo nájomcu, uverejní túto informáciu na mieste obvyklom na pohrebisku.

(5) Ak prevádzkovateľ pohrebiska vypovedal nájomnú zmluvu z dôvodu uvedeného v odseku 1 písm. c) a nájomca je známy, výpovedná lehota uplynie jeden rok odo dňa, odkedy nebolo zaplatené nájomné. Prevádzkovateľ pohrebiska vyzve nájomcu, aby najneskôr do jedného roka odstránil príslušenstvo hrobu; ak ho v tejto lehote neodstráni, po uplynutí výpovednej lehoty ho prevádzkovateľ pohrebiska predá na dražbe.21)

(6) Ak prevádzkovateľ pohrebiska vypovie nájomnú zmluvu z dôvodu uvedeného v odseku 1 písm. c) a nájomca nie je známy, uverejní výpoveď nájomnej zmluvy na mieste obvyklom na pohrebisku. Výpovedná lehota uplynie päť rokov odo dňa, odkedy nebolo nájomné zaplatené. Prevádzkovateľ pohrebiska ponechá po túto dobu príslušenstvo hrobu na mieste s označením, že ide o päťročné uloženie, počas ktorého sa môže nájomca prihlásiť; po uplynutí výpovednej lehoty ho prevádzkovateľ pohrebiska predá na dražbe.

(7) Ak prevádzkovateľ pohrebiska postupuje podľa odseku 4, musí zabezpečiť obrazovú dokumentáciu hrobového miesta so stručným opisom stavu príslušenstva hrobu.

(8) Hroby s príslušenstvom, o ktorých orgány štátnej správy na ochranu pamiatkového fondu18) rozhodli, že majú kultúrny význam alebo kultúrnu hodnotu, alebo o ktorých tak rozhodla obec všeobecne záväzným nariadením, sa môžu zrušiť len podľa § 26 ods. 6.

Ja som z toho zostala v šoku. :eek: A čo Vy ?
ajobs
18.09.06,20:25
No naozaj je to zvláštne ošetrovať takýto vzťah nájomnou zmluvou. Hroby budú nájomné tak, ako boli niekedy v prevažnej miere aj nájomné byty. Začnem rozmýšľať, ako by som si obstaral také hrobné miesto, ktoré nebude nájomné, ale budem ho vlastniť. Však nad ním budem mať hrobku, ktorú budem vlastniť - vznikol by tak konflikt vzťahu nájomného a vlastníckeho.:eek: :eek: :eek: :)
SILVIA54
19.09.06,05:12
Mňa by zaujímalo či niekto vôbec má uzatvorenú nájomnú zmluvu...
willma
19.09.06,05:29
Určite nikto, a predstavte si, že sa ľudia začnú hrnúť ku správcom cintorínov, veď nebude mať kto pochovávať, lebo budú musieť všetci spracovávať zmluvy
ALDA
19.09.06,07:28
Za tento zákon by si zaslúžil náš parlament 1000 bodov, ale čierných. Fakt už nevedia, čo schvaľujú.
Jura
19.09.06,07:56
Dala som si to vysvetliť kolegyňou, ktorá absolvovala výklad zákona , niekto zabudol na prechodné ustanovenia zákona, kde sa hovorí, že tí, ktorí majú uhradené poplatky za hrobové miesta do určitej doby budú prvýkrát uzatvárať
zmluvu po uplynutí tejto doby. Týka sa to len nových nájomcov hrobových miest.
liba2
19.09.06,11:46
Dala som si to vysvetliť kolegyňou, ktorá absolvovala výklad zákona , niekto zabudol na prechodné ustanovenia zákona, kde sa hovorí, že tí, ktorí majú uhradené poplatky za hrobové miesta do určitej doby budú prvýkrát uzatvárať
zmluvu po uplynutí tejto doby. Týka sa to len nových nájomcov hrobových miest.Takýto výklad uvítame viacerí, ale kto ten výklad vydal, kde to bolo publikované, o čo sa môžme s istotou oprieť ? vie to niekto ? ďak.
rada
19.09.06,15:44
Dala som si to vysvetliť kolegyňou, ktorá absolvovala výklad zákona , niekto zabudol na prechodné ustanovenia zákona, kde sa hovorí, že tí, ktorí majú uhradené poplatky za hrobové miesta do určitej doby budú prvýkrát uzatvárať
zmluvu po uplynutí tejto doby. Týka sa to len nových nájomcov hrobových miest.
Tak nám nezostáva len dúfať, že po uvedenom medializovaní sa niekto kompetentný toho chytí a urobia nápravu, nie však pre záujmové skupiny ľudí ktoré by mohli a ktoré z toho aj teraz môžu profitovať, ale pre ľudí "obyčajných".
Z doteraz platného zákona vyplýva nasledovné :
§ 33
Prechodné ustanovenia

(1) Doterajšie právne vzťahy týkajúce sa užívania hrobového miesta zostávajú zachované

a) za rovnakých podmienok, ako boli dohodnuté v právnom vzťahu, ak osoba alebo osoby oprávnené z tohto právneho vzťahu sú známe a podmienky užívania hrobového miesta sú splnené,
b) jeden rok odo dňa doručenia oznámenia, že nie sú splnené podmienky užívania hrobového miesta, ak osoba alebo osoby oprávnené z právnych vzťahov týkajúcich sa užívania hrobového miesta sú známe a neuzavrú s prevádzkovateľom pohrebiska nájomnú zmluvu,
c) tri roky odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto zákona, ak osoba alebo osoby oprávnené z právnych vzťahov týkajúcich sa užívania hrobového miesta sú známe, ale nebolo im možné doručiť oznámenie, že nie sú splnené podmienky užívania hrobového miesta, a bolo len uverejnené na mieste obvyklom na pohrebisku a tieto osoby neuzavrú s prevádzkovateľom pohrebiska v tejto lehote nájomnú zmluvu,
d) päť rokov odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto zákona, ak osoba alebo osoby, ktoré majú právny vzťah k hrobovému miestu, nie sú známe, s vyznačením skutočnosti, že nájomca tohto hrobového miesta nie je známy.

(2) Prevádzkovateľ pohrebiska je povinný poslať osobám, ktoré sú uvedené v odseku 1 písm. b), návrh nájomnej zmluvy spolu s oznámením, že nie sú splnené podmienky užívania hrobového miesta.
ajobs
19.09.06,19:04
Tak nám nezostáva len dúfať, že po uvedenom medializovaní sa niekto kompetentný toho chytí a urobia nápravu, nie však pre záujmové skupiny ľudí ktoré by mohli a ktoré z toho aj teraz môžu profitovať, ale pre ľudí "obyčajných".
Z doteraz platného zákona vyplýva nasledovné :
§ 33
Prechodné ustanovenia

(1) Doterajšie právne vzťahy týkajúce sa užívania hrobového miesta zostávajú zachované

a) za rovnakých podmienok, ako boli dohodnuté v právnom vzťahu, ak osoba alebo osoby oprávnené z tohto právneho vzťahu sú známe a podmienky užívania hrobového miesta sú splnené,
b) jeden rok odo dňa doručenia oznámenia, že nie sú splnené podmienky užívania hrobového miesta, ak osoba alebo osoby oprávnené z právnych vzťahov týkajúcich sa užívania hrobového miesta sú známe a neuzavrú s prevádzkovateľom pohrebiska nájomnú zmluvu,
c) tri roky odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto zákona, ak osoba alebo osoby oprávnené z právnych vzťahov týkajúcich sa užívania hrobového miesta sú známe, ale nebolo im možné doručiť oznámenie, že nie sú splnené podmienky užívania hrobového miesta, a bolo len uverejnené na mieste obvyklom na pohrebisku a tieto osoby neuzavrú s prevádzkovateľom pohrebiska v tejto lehote nájomnú zmluvu,
d) päť rokov odo dňa nadobudnutia účinnosti tohto zákona, ak osoba alebo osoby, ktoré majú právny vzťah k hrobovému miestu, nie sú známe, s vyznačením skutočnosti, že nájomca tohto hrobového miesta nie je známy.

(2) Prevádzkovateľ pohrebiska je povinný poslať osobám, ktoré sú uvedené v odseku 1 písm. b), návrh nájomnej zmluvy spolu s oznámením, že nie sú splnené podmienky užívania hrobového miesta.

Dúfam, že sa budú dodržiavať aspoň prechodné ustanovenia tak, ako sú v zákone uvedené.
Meri6
27.10.08,17:12
Mojí prababičce, která zemřela v roku 1958, obec bez toho , aby nám to oznámila zrušila hrob. Mužete mi poradit? /okr. Levice/