Gallová V.
25.01.21,10:16
Dobrý deň,

viem, že už minulý rok sa nemuseli dávať začiatkom roka podpisovať Vyhlásenia na uplatnenia NČZD, pokiaľ nenastala zmena.
Ja mám pre zamestnancov ale podpísané ešte vyhlásenia z rokov 2016, 2017,2018 a tak som ich dávala podpisovať nanovo v januári 2020, že nedošlo k zmene.

1. Keďže mám v obehu vyhlásenia z rokov starších ako 2020, mám dať tento rok podpisovať nové vyhlásenia (teda formulár z roku 2020), alebo mám platné aj staršie vyhlásenia (ak sú platné aj tie staršie vyhlásenia, treba ich opätovne podpísať na začiatku roka)?

2. Ak sú používané nové vyhlásenia (už roku 2020) na zadnej strane nie je časť, kde doteraz zamestnanec podpisoval prevzatie dokladu o vykonanom ročnom zúčtovaní a o odovzdaní potvrdenia pre 2 %, prípadne, ak si robil daňové priznanie, podpisoval prevzatie potvrdenia o príjme. Kde a ako mám teraz evidovať, že som zamestnancovi odovzdala doklad o vykonanom ročnom zúčtovaní dane, resp. potvrdenie o príjme, prípadne aj doklad k 2 %?

Ďakujem za odpoveď.
eviinka33
27.01.21,23:45
1. S účinnosťou od 1.1.2020 bola povinnosť každoročne podpisovať vyhlásenie zrušená zákonom č. 301/2019 Z. z. tzn. zamestnanec, ktorý pracuje u zamestnávateľa aj po 31.12.2019, v januári 2020 už nemusel podpisovať nové vyhlásenie ale nahlási len zmenu, pokiaľ k nej dôjde .
Finančné riaditeľstvo SR ale odporúčalo zamestnávateľom, aby zamestnanci na zdaňovacie obdobie roku 2020 podpísali nový vzor vyhlásenia. Bude však akceptovať aj predchádzajúce vyhlásenie (vzor VYH36v18), ak tento vzor bol zamestnancom
vyplnený a podpísaný na rok 2019.

2. Zamestnávateľ je povinný doklady vystaviť a doručiť zamestnancovi v listinnej podobe, ak sa nedohodnú na ich doručení elektronickými prostriedkami. Pri elektronickej komunikácii zamestnávateľa so zamestnancom sa vyžaduje potvrdenie doručenia elektronickej správy, ktoré obsahuje informáciu o dátume a čase elektronického doručenia, vrátane označenia elektronickej poštovej schránky príjemcu dohodnutej medzi zamestnancom a zamestnávateľom.
Pri doručení v listinnej podobe zákon presne neuvádza spôsob preukázania doručenia. Zamestnávatelia si pre kontrolu dávajú potvrdiť prevzatie od zamestnanca napr. týmito spôsobmi:


na kópiu potvrdenia, ktorú je potrebné archivovať .. alebo.....
odložia si potvrdenku z pošty, ak ho odošlú zamestnancovi poštou ... alebo ...
na hromadnom zozname zamestnancov - konkrétny zamestnanec podpíše prevzatie